Windows 10 KB5015807 Güncellemesi Yazıcı Sorunlarına Neden Oluyor

Windows 10 KB5015807 güncellemesi, Temmuz 2022 Salı Yaması olarak yayınlanmıştı. Kullanıcılar, Windows 10 KB5015807’nin birtakım sistemlere yüklenemediğini ve indirme sürecinin rastgele bir ikaz olmadan apansız sona erdiğini bildiriyor.

Kurulum yanlışlarına ek olarak, kullanıcılar Windows 10 Temmuz 2022 güncellemesinin yazıcıları bozabileceğini belirtmiş. Güncelleme sonrasında bilgisayara bağlı yazıcıların tümünde yazdırma sorunları meydana gelebiliyor. Bu durum artık Microsoft tarafından dayanak evraklarında yapılan bir güncellemeyle onaylandı.

Microsoft, güncellenen evrakta halihazırda yüklü olan yazıcıların yinelenen bir kopyasının oluştuğunu yazdı. Yinelenen girişler benzeri bir isim ve “Kopya1” üzere ekler alıyor. KB5015807 ayrıyeten olağan yazıcı kullanımını da etkilemekte ve olağan yazdırma süreçleri çalışmayabiliyor.

Yazılım devi şu anda sorunu gidermek için yeni bir güncelleme üzerinde çalışıyor, lakin KB5015807’deki problemleri gidermek için süreksiz bir tahlil var:

  • “Ayarlar” uygulamasını açın.
  • “Cihazlar” ve akabinde “Yazıcılar ve tarayıcılar” kısmına gidin.
  • Buradan yazıcının kopyasını kaldırabilir ve orjinal heyetimi kullanmaya devam edebilirsiniz.
  • Aynı sıkıntıyla müsabakaya devam ederseniz, yazıcınız için en son sürücüyü de yükleyebilirsiniz.
  • Başka bir süreksiz tahlil olarak, sistemden muvaffakiyetle kaldırıldıktan sonra tekrardan yazıcı heyetimi yapabilirsiniz.

Microsoft, şu anda tahlili araştırdıklarını ve daha fazla bilgi mevcut olduğunda güncelleme sağlanacağını söylüyor. Geçmişte Windows 10 ve Windows 11’de misal halde yazdırma kusurları patlak vermişti. Şirket meseleleri gidermek için yamalar ve yenileştirmeler yayınladı, lakin yeni yenileştirmeler ek meselelere neden olmaya başladı.