Western Digital, HDD Teknolojisini ve Alan Yoğunluğunu Genişletiyor

Veri kelam konusu olduğunda, her şey büyüme eğilimi içinde. Buna hacim, boyut, biçim, çözünürlük, kullanım senaryoları, uygulamalar, bedel ve çok daha fazlası dahil. Kullanıcılar ve kurumlar, zettabayt çağında datalarını aktif ve verimli bir biçimde depolamak için tahliller aradıkça, Western Digital HDD’ler yüksek kapasite, performans ve güvenilirlik sağlamada kritik bir rol oynamaya devam ediyor.

Tüm portföyünde inovasyon ve teknolojideki pozisyonunu geliştiren Western Digital, üç ana segmenti hedefleyen yeni 22 TB HDD’leri pazara sunduğunu duyurdu: BT/veri merkezi kanal müşterileri için WD Gold™ HDD’ler; ağa bağlı depolama (NAS) için WD Red™ Pro ve akıllı video/güvenlik sistemleri için WD Purple™ Pro. What’s Next Western Digital Etkinliğinde de vurgulandığı üzere, bu yeni şoförler, OptiNAND teknolojisi, güç takviyeli PMR (ePMR), üç basamaklı aktüatör (TSA) ve plaka başına 2,2 TB ile kesimin en yüksek alan yoğunluğunu sunan HelioSeal dahil olmak üzere pazarın birincileri temsil ediyor ve müşterilere 22TB CMR HDD sunuyor.

Western Digital HDD İş Ünitesi Eser İdaresi ve Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Lider Yardımcısı Ravi Pendekanti, “HDD’ler karmaşık ve sofistike sistemler olduğu için bu dönüm noktasına ulaşmış olmaktan heyecan duyuyoruz” dedi. “Buluttan uç aygıtlara, Western Digital’ın sabit diskleri, dijital hayatımızın neredeyse her tarafını şekillendiren dataların depolanması, korunması, elde edilmesi ve tahlil edilmesinde hayati bir rol oynuyor. Teknoloji liderliğimiz ve bölüm önderi HDD’lerden oluşan geniş portföyümüz, müşterilerimize bugün ve gelecekte kıymet sağlamak için bize çok büyük bir fırsat sunuyor.”

Bulut ve kurumsal bilgi merkezi mimarları, yapılması gereken her bir yatırımı, BT altyapılarının dışında tutmaya devam etmek istiyor. Her bir ünite bilgiyi depolamanın finansmanı son derece kıymetli ve kapasite, yoğunluk, güç kullanımı, sürdürülebilirlik ve gibisi faktörlerin tümü, toplam sahip olma maliyetlerini düşürmede kritik bir rol oynuyor. Bu noktada, bölümün mevcut en yüksek CMR HDD kapasitesine geçmenin yardımı dokunabiir. Western Digital’ın OptiNAND teknolojisine sahip yeni, kurumsal sınıf 22 TB WD Gold™ CMR HDD’si, kullanıcılara tıpkı oranda ayak izinde, depolamayı artırarak yahut barındırmayı azaltarak toplam sahip olma maliyetini düşürme kabiliyeti kazandırır ki bu da daha fazla barındırma, ağ, güç, soğutma, kablolama üzere maliyetleri düşürmeye yardımcı olabilir. Yazma önbelleği aktif modunun performansını, ikisi ortasında seçim yapmak zorunda kalmadan yazma önbelleğe alınmış devre dışı modunun bilgi müdafaasıyla birleştiren OptiNAND özellikli ArmorCache™ teknolojisi, Western Digital’a has bir özelliktir. 1TB ile 22 TB ortasında değişen eksiksiz tahlilleri ile bu son derece sağlam WD Gold HDD’ler, 2,5 milyon saate kadar MTBF, titreşim müdafaa teknolojisi ve HelioSeal teknolojisi (12 TB ve üzeri için) sayesinde düşük güç tüketimi sağlayarak kuvvetli depolama ortamları için ülkü bir ortam sunar.

Evden çalışmadaki artışla birlikte birçok küçük ofis çalışanı yahut uzaktan çalışan, ek olarak da pek çok KOBİ, süratle artan ölçüde data idaresine ayak uydurmak için efor sarfediyor. OptiNAND teknolojisine sahip yeni 22 TB WD Red™ Pro CMR HDD, yüksek kapasiteli depolama muhtaçlığı olanlar yahut mevcut ağa bağlı depolama (NAS) sistemlerinde azamî kapasiteye ulaşanlar için ülkü bir tahlil sunuyor. 24 yuvaya kadar NAS sistemleri için özel olarak tasarlanan WD Red Pro HDD’ler, çok kullanıcılı ortamlar için optimize edildi ve 7×24 ortamlarda yüksek yoğunluklu iş yüklerinin üstesinden gelmek üzere tasarlandı. WD Red Pro HDD’ler, depolamak, korumak, arşivlemek ve büyük ölçüde bilgiyi birçok kullanıcıyla paylaşmak üzere misyonlar için ülkü bir ortam sunuyor. Öte yandan belge senkronizasyonu ile paylaşımı, yedekleme/arşivleme, multimedya havuzu ve özel bulut depolama üzere yüksek ölçülerde bilgiye aç birden fazla uygulamanın üstesinden gelebiliyor. WD Red Pro ailesi, 2 TB ile 22 TB ortasında değişen kapasitelere sahip.

Akıllı video/güvenlik sistemlerinin sayısı artıyor ve bu da beraberinde artan depolama ihtiyaçlarını getiriyor. Örneğin, yüksek çözünürlüklü kameralar, kamera başına birden çok görüntü, fotoğraf ve metadata akışı yakalıyor; yapay zeka ve görüntü analitiği, görüntü datalarının ölçüsü, kalitesi ve saklanması konusunda yeni taleplere yol açıyor ve derin öğrenme tahlillerinin yapay zeka algoritmalarını eğitmek için daha fazla görüntüye gereksinimi oluyor. Tüm bunların yanı sıra, bir hizmet olarak video/güvenlik sistemi (Video-surveillance-as-a-service – VSaaS) müşterileri, bu ölçekteki dataları verimli bir halde yönetmek için emele yönelik olarak oluşturulmuş depolamalara muhtaçlık duyuyor. OptiNAND teknolojisine sahip 22 TB WD Purple Pro CMR HDD, görüntü tahlili sunucularını ve yapay zeka ve derin öğrenme sistemlerini destekleyen maksada yönelik kurumsal sınıf bir şoförde bu trendlere yönelik olarak yüksek kapasite sunuyor. Eser, kalitesi düşürülen karelerin minimuma indirilmesine yardımcı olurken, sistem içinde derin öğrenme analitiği için 32 AI akışını destekleyen Western Digital’ın özel AllFrame™ AI teknolojisine sahip. WD Purple Pro şoförler, 64 adede kadar tek akışlı HD kameranın yanı sıra birden fazla akış ileten en yeni akıllı kameraların birçoklarını işlemek üzere optimize edildi. 7/24 ortamlarda çalışan gelişmiş akıllı görüntü tahlilleri için 2,5 milyon saate kadar MTBF ile yüksek güvenilirlik sunuyor. WD Purple Pro HDD ailesi artık 8 TB-22 TB kapasite seçeneklerine sahip.

Western Digital’ın bölüm lideri Ultrastar 22 TB CMR HDD’lerinin ve 26 TB UltraSMR HDD’lerinin, Haziran ayı prestijiyle muhakkak hiper ölçekli bulut müşterilerine sevkiyatına başlandı.