Valve, Steam Deck Sahiplerini Yüksek Hava Sıcaklıkları Nedeniyle Uyardı

Valve, yaptığı resmi bir paylaşımla birlikte Steam Deck sahiplerine hava sıcaklıkları konusunda ihtarlarda bulundu. İngiltere ve Avrupa ülkeleri, bildiğiniz üzere son periyotta kavurucu hava sıcaklıklarıyla karşı karşıya.

Steam Deck üreticisi, taşınabilir oyun aygıtının en yeterli performansı sıfır ile 35 santigrat derece ortasındaki ortam sıcaklıklarında gösterdiğini vurguluyor. Sıcaklık hududu aşarsa, Deck’in yerleşik düzeneği kendini korumak için performansı kısmaya başlıyor.

Oyun devi, Steam Deck içindeki özel dört çekirdekli AMD APU’nun (kod ismi Aerith) 100 santigrat dereceye varan sıcaklıklarla çalışabileceğini söylüyor. Sıcaklık bu eşiği aştığında, Steam Deck çipi kısıtlamaya başlayacak ve genel performans düşmeye başlayacak. Sıcaklık 105 dereceyi aştığında ise çok ısınmayı önlemek ve aygıtı korumak için Steam Deck büsbütün kapanacak.

Aslında Valve bu çeşit ikazlar yapan birinci şirket değil. Bir hafta evvel Nintendo, Switch sahiplerine emsal bir ihtarda bulunmak için Twitter’dan bir paylaşım yaptı. Japon üretici, 35 santigrat derecenin azamî inançlı ortam sıcaklığı olduğunu düşünüyor.