Twitter, Elon Musk’a Dava Açtı

Elon Musk, geçtiğimiz günlerde Twitter‘ın satış mutabakatının birden fazla unsurunu ihlal ettiğini münasebet göstererek 44 milyar dolarlık muahededen çekildiğini duyurmuştu. Elon Musk Twitter atılımıyla şok tesiri yaratırken, kısa mühlet evvel Twitter cephesinden değerli bir duyuru geldi.

Hatırlayacağınız üzere Elon Musk’ın Twitter’ı 44 milyar dolara satın alacağına yönelik ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi ile yapmış olduğu 95 sayfalık satın alma muahedesinde çok konuşulacak bir hususa yer verilmişti. Bu husus çerçevesinde Musk, şayet Twitter’ın muahedeyi ihlal ettiğini kanıtlayamazsa mikro blog devine 1 milyar dolarlık ayrılık fiyatı ödemek zorunda kalacak.

Tüm bu gelişmeler basında büyük yankı uyandırırken, Twitter İdare Şurası Lideri Bret Taylor, geride bıraktığımız günlerde satış mutabakatının uygulanması için yasal süreç başlatacaklarını kamuoyuna duyurmuştu. Bu açıklamanın akabinde Musk’ı dava etmesi için Wachtell, Lipton, Rosen & Katz LLP ile anlaşan Twitter, Musk’ı dava etmeye hazırlandığını da açıkladı. Mahkemede galip geleceklerinden emin olduklarını vurgulayan Twitter idare heyeti, böylelikle yesyeni bir tartışmanın da fitili ateşlemiş oldu.

Bu tartışmaların eşiğinde kısa mühlet evvel Twitter, Elon Musk’a dava açtığını duyurdu. Delaware Chancery Mahkemesine yapılan şikayette Musk’ın imzalamış olduğu mutabakatın artık şahsî çıkarlara hizmet etmediği sözüne yer verildi. Ayrıyeten mahkemeye sunulan dilekçede Musk’ın Twitter ve hissedarlarına yönelik yükümlülüklerini yerine getirmeyi reddettiğine de bilhassa vurgu yapıldı.

Bunun yanı sıra dilekçede mutabakatın yapıldığı tarihten bu yana Musk’ın Twitter hakkında makûs ithamlarda bulunduğu ve bu yüzden Twitter paylarına aşağıya taraflı çok baskının oluştuğu ve bunun da ticari riske yol açtığı da belirtildi.

Twitter’ı satın almaktan vazgeçen Elon Musk’ın açıklamalarının akabinde Twitter hisseleri de önemli biçimde düşmeye başlamıştı. New York borsasında TWTR koduyla süreç gören şirketin pay bedeli, haftanın birinci süreç gününde yüzde 8 oranında bedel kaybederek 33.86 dolara gerilemişti.