TurkNet, Speed Mentoring Day ile Girişimcilerle Buluşmaya Devam Ediyor

Teknoloji üretimi konusunda büyük bir potansiyele sahip olan Türkiye’nin, bu alanda istenilen noktaya gelmesinde çok kıymetli bir rolü olan üniversite ve teknoparkların, faaliyetlerini daha tesirli biçimde sürdürmeleri için en üst düzeyde internet altyapısına kavuşmaları ismine bölümün bu kurumları daha fazla desteklemesi gerekiyor.

Diğer yandan Türkiye’den ihracatın toplamı içinde teknolojinin hissesi, son dört yıl içinde %3,5’ten gerileyerek %2,7 düzeyine indi. Bu durum birden fazla etkene bağlı olsa da; Türkiye’de bilhassa Teknopark ve üniversitelerin kâfi altyapıya sahip olmamasının hissesi büyük. Fiber altyapı konusundaki eksiklerin giderilmesi; teknolojide inovasyon yaratan kurumların global rekabette daha başarılı olmasına yardım edecek. 

Teknoparklara altyapı yatırımlarını daima artıran Türkiye’nin yeni jenerasyon telekom operatörü TurkNet, teknolojinin kalbi olan bu kurumların yanında olmaya devam ediyor. Bu kapsamda sponsorluğunu üstlendiği, teknoloji geliştiren ve üreten firmaları destekleme vizyonuyla YTÜ Yıldız Teknopark’ta düzenlenen Speed Mentoring Day aktifliğinin ikincisi 15 Haziran’da Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Yerleşkesinde “Finansmana Erişim” teması altında gerçekleştirildi.

Etkinlik, finans, sermaye ihtiyaçları, alternatif finansman teknikleri, yatırım ve yatırım alma süreçleri, yatırımcı sunumu, yatırımcı bulma üzere bahisler üzerinde deneyimli teşebbüs sahipleri, yatırım almış teşebbüslerde çalışmış teşebbüsçüler, yatırımcılar, kurumsal şirketlerde finans konusunda üst ünitelerde çalışmış yöneticiler ile bu alanlarda mentorluk muhtaçlığı olan YTÜ Teknopark teşebbüslerini bir ortaya getirdi. TurkNet’ten CFO Yusuf Ertaç, CCO Burçak Pakyılmaz ile şirketin yatırımcı ortağı Re-Pie yetkilileri hem yatırım kararı veren hem de yatırım alan bir firma olarak bu alandaki tecrübelerini iştirakçilerle paylaştılar. 

YTÜ Yıldız Teknopark Girişimcilik ve Kuluçka Merkezi Müdürü DR. Ebru Çetinkaya şunları aktardı: “YTÜ Yıldız Teknopark Girişimcilik ve Kuluçka Merkezi Müdürü Dr. Ebru Çetinkaya şunları aktardı: “YTÜ Yıldız Teknopark olarak öncelikle teşebbüsçü firmalarımızın muhtaçlıklarını tahlil ederek teşebbüs seyahatlerinde dayanak olabileceğimiz her mevzuda faaliyetlerimizi planlıyoruz. Satış ve pazarlama gereksinimine yönelik olarak başlattığımız Speed Mentoring Day aktifliğini, bugün, finansmana erişim gereksinimi ile devam ettirmekteyiz. Teşebbüsçü firmalarımızın katma pahalı eserler geliştirmeleri için en değerli hususlarının başında gelen finansmana erişim konusunda, alanında uzman çok pahalı mentorlarımız ile girişimcilerimizi bir ortaya getirerek tecrübe transferine aracılık etmekten memnunluk duyuyoruz. Bu süreçte; TurkNet’e, girişimcilik ekosistemine olan dayanağı ve motivasyonu için ayrıyeten teşekkür ediyoruz.”

Turknet’ten CFO Yusuf Ertaç şunları aktardı: “TurkNet olarak; teknopark firmaları üzere yenilikçiliğe inanan, geliştiren, oyunu değiştiren ve teşebbüsçü ruhlu bir teknoloji firmasıyız. Değişimin öncüsü teknoparklar ile Gigabit suratında özgür ve yeni kuşak bir dünyada geleceğin internetini kuralım istiyoruz. Mevcut durumda 9 vilayette 19 teknoparkta etkin fiber altyapımızla hizmet verirken, 2023 sonunda 21 vilayette toplam 46 teknoparkta hizmet vermeyi hedefliyoruz. TurkNet olarak en süratli ve en güzel interneti teknoparklara sunmaya çalışırken bir yandan da teşebbüsçü firmaları dinliyor ve bu uzun teknoloji seyahatinde onların yanında olmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda; Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark İdaresi tarafından düzenlenen ve TurkNet olarak sponsorluğunu üstlendiğimiz Speed Mentoring Day aktifliğinin 2.’sinde de yerimizi aldık. Teknolojinin öncüsü Teknopark firmaları ile birlikte teknolojinin kalbinde yer almaktan TurkNet olarak memnunluk duyuyor, bize bu imkanı sağlayan YTÜ Yıldız Teknopark idaresine teşekkür ediyor ve bu yolda onlara dayanak vermek ismine daha çok çalışıyoruz.”