Türkiye’nin İlk Cep Uydu Ağı Girişimi Hello Space, Uzaya Gitmeye Hazırlanıyor

Hello Space, uydu alanında dünyanın en son teknolojisi ve en küçük uydu standardıyla cep uydusu üretecek. Birinci uydusu İstanbul’u göndermeye hazırlanan Hello Space, Türkiye’nin birinci ve dünyanın 3. cep uydu ağı teşebbüsü olarak şirketlere objelerin interneti teknolojisiyle data hizmeti sunacak.

Türkiye’nin birinci cep uydu ticari teşebbüsü olan Hello Space, uzaya gönderilecek cep uydularla (pocketqube) objelerin interneti teknolojisiyle data hizmeti sunarak, Türkiye’den doğan dünya çapında hizmet sunan değerli teknoloji start-up’larından biri olmak için yola çıktı. 5cm3 ebatlarında dünyanın en küçük uydu standardı ile üretilen cep uydular, dar bant bilgi bağlantısı sağlıyor. Hello Space, uzaya gönderilecek cep uydularından bir ekip ağı oluşturarak, dünyanın her yerinde uçtan uca bilgi hizmeti sunmayı hedefliyor. Hello Space’in birinci cep uydusu ‘İstanbul’, Ocak 2023’te SpaceX’e ilişkin Falcon9 roketi ile uzaydaki yerini almaya hazırlanıyor.

Hello Space, 5cm3’lük İstanbul cep test uydusu ile dünyanın her yerini kapsayacak. Cep uyduları, mevcut teknolojilerle kapsama alanı dışında kalan, insan yoğunluğu az olan uzak bölgeler ve okyanuslarda dahi objelerin interneti teknolojisiyle kesintisiz ve güçlü data hizmetini düşük maliyetle sağlıyor. Bu sayede, örneğin uzaktan sensör datalarının taşınması ile okyanuslardaki kargo konteynırlarının hareketini takip etmek mümkün hale geliyor. Denizcilik, tarım, hayvancılık, güç, etraf ve iklim bahislerinde da data takibi gerektiren hususlarda mevcut teknolojilere nazaran çok daha düşük maliyetle birebir bilgi sunulabiliyor.

Hello Space Kurucu Ortağı ve CEO’su Muzaffer Duysal, “Türkiye’nin birinci cep uydusu olan Grizu-263A projesinde Grup Başkanı olarak misyon yapmıştım. Buradaki tecrübemi, Hello Space ile cep uydu ağı oluşturarak bilgi hizmeti sağlayan küresel bir şirket olma amacıyla büyüterek devam ettirmekten gurur duyuyorum” dedi.

Hello Space Kurucu Ortağı Zafer Şen ise “Hello Space olarak donanımı da yazılımı da Türkiye’de üreterek, Türkiye’yi cep uydusu alanında dünyanın öncüleri ortasına sokmak için büyük bir uğraşla çalışıyoruz” biçiminde konuştu. Zafer Şen, birebir vakitte OBSS Teknoloji’nin de kurucu ortağıdır.