TSMC Başkanı: “Kimse TSMC’yi Zorla Kontrol Edemez”

Tayvanlı TSMC, bildiğiniz üzere Asya’nın ve hatta dünyanın en kıymetleri şirketlerinden biri. Öte yandan Tayvan onlarca yıldır jeopolitik bir belirsizlik içinde ve son periyotta Çin ile ilgili olayları gündemden düşmüyor. Çin’in komşu Tayvan’ı işgal etmesi pek mümkün görünmüyor.

ABD haber kanalı CNN, TSMC lideri Mark Liu ile bir röportaj yaptı ve burada iddia ettiğiniz üzere Pelosi’nin Asya tipi da konuşuldu. ABD Temsilciler Meclisi Lideri Pelosi, Tayvan da dahil olmak üzere Asya ülkelerini “Hint-Pasifik bölgesinde karşılıklı güvenlik, ekonomik paydaşlık ve demokratik yönetim” konusunda temaslarda bulunmak üzere ziyaret etti. Çin elbette Tayvan’ın seyahat programında olmasını istemiyordu ve “güçlü önlemler” alacağını bile söylemişti.

Çin’in adayı ele geçirme ihtimaline değinen TSMC lideri, bu türlü bir hareketin TSMC’yi yok edeceği sonucuna vardı.

Kimse TSMC’yi zorla denetim edemez. Bir askeri güçle ve işgal ile karşılaşırsak TSMC fabrikaları çalışamaz hale gelir. Savaşın kazananı yoktur, herkes kaybeder.

Röportaj sırasında Liu’nun lisana getirdiği bir öbür değişik nokta da savaşın anlamsızlığıydı. Liu, Rusya-Ukrayna savaşının Çin’in Tayvan işgaliyle karşılaştırılamayacağını, lakin sonucun şu anda gördüğümüzle birebir olacağını söyledi. Ayrıyeten bu türlü bir senaryoda tüm tarafların ziyanlı çıkacağını lisana getirdi.

TSMC, Tayvan dışında fabrikalar inşa etmesine karşın önde gelen teknoloji tesislerini adada tutmayı planlıyor. Yarı iletken devi, kısa mühlet evvel 3nm yol haritasını ve 2nm teknolojisinin ayrıntılarını açıklamıştı.