Temmuz NVIDIA Studio Sürücüsü 3ds Max için Chaos V-Ray 6 Performansını İyileştiriyor

NVIDIA Studio sanatkarı Brian Lai, bu hafta NVIDIA Studio’ya konuk oluyor. Lai Chaos V-Ray ve bir dizi RTX hızlandırmalı uygulama kullanarak geliştirdiği ‘Afternoon Coffee and Waffle’ yapıtının üretim sürecini anlatıyor.

Temmuz ayında NVIDIA Studio Şoförü, 3ds Max için en son Chaos V-Ray 6 sürümünü hızlandırarak yaratıcılığın sonlarını zorluyor.

Bu hafta NVIDIA Studio’da 3D sanatkarı Brian Lai, Chaos V-Ray rendering yazılımında NVIDIA RTX hızlandırmasıyla “Afternoon Coffee and Waffle” yapıtının fikir etabından bir eser pozisyona olağandan daha süratli bir biçimde nasıl geldiğini anlatıyor.

Grafik yazılımı şirketi Chaos, bu ay fotogerçekçi sürece yazılımı 3ds Max kapsamında V-Ray 6 için bir güncelleme yayınladı. Bu sayede Temmuz Stüdyo Sürücüsü’nde, NVIDIA GPU’lardaki içerik oluşturucuların iş süreçlerindeki tecrübeleri büyük oranda güzelleştiriliyor.

Bu sürüm, sanatkarların yeni dünyalar oluşturmaları ve iş akışını kolaylaştırmalarını sağlayan araçları içeren kapsamlı bir güncellemeyi içeriyor. Bu güncelleme sayesinde sanatkarlar 3D objeleri süratli bir formda yerleştirebiliyor, detaylı 3D yüzeyler oluşturabiliyor ve birbirinden özel gökyüzü dizaynları oluşturmak için farklı bulut desenleri ekleyebiliyor.

RTX ile hızlandırılmış ışın izlemeyle yüksek performanslı son kare görüntülemesi ve yapay zeka dayanaklı gürültü gidermeden faydalanan V-Ray GPU yazılımı, yeni özelliklerin yanı sıra performans artışını da beraberinde getiriyor.

3D sanatkarlar, neredeyse tüm yeni V-Ray 6 özellikleri için takviye içeren V-Ray 6 GPU geliştirmeleri ile iyileştirmelerden çeşitli biçimlerde yararlanırken Light Cache’i daha süratli bir formda yapmak ve render aygıtlarını misyonlara atamak için yeni aygıt seçicileri kullanabiliyor. Kullanıcıların yapay zeka takviyeli gürültü giderici (Denoiser) kullanımını belirlemesine müsaade vermek render performansının neredeyse iki katına kadar çıkmasını sağlayabiliyor.

Uyarlanabilir Dome-light oluşturma, V-Ray 5’ten 3 kata kadar daha süratli çalışıyor.

Bütün bu özelliklere ek olarak 3D içerik geliştiriciler;

  • Chaos Scatter sayesinde objeleri manuel olarak ayarlamadan doğal görünümlü görüntüler ve ortamlar üretmek için sahneleri milyonlarca 3D objeyle kolay kolay donatabiliyor.
  • Gerçekçi bulut dizaynlarıyla modüllü bulutlu havalardan yağmurlu havalara kadar çeşitli bulut tipleri ve hava şartlarını simüle edebiliyor.
  • Geliştirilmiş izleme-derinliği iş akışı — yansımalar ve kırılmalar için izleme-derinliğini geçersiz kılma ayarlarını basitleştiriyor
  • Gölgelendirme iyileştirmeleri – Yeni güç muhafazalı GGX gölgelendirme, kabarcıklar ve kumaş dokular için VRay materyaline ince sinema serilmesi ve geliştirilmiş V-Ray leke fonksiyonelliğini içerir.

Ve keşfedilecek daha da çok şey var! İçerik geliştiriciler, yeni özelliklerin 3D sanatkarların mükemmel görseller oluşturmasına nasıl yardımcı olduğunu görmek için 28 Temmuz Perşembe günü 3ds Max için V-Ray 6 webinarına ücretsiz olarak katılabilirler.

Bu hafta NVIDIA Studio’da, 3D sanatkarı Brian Lai, “Afternoon Coffee ve Waffle” çalışmasındaki yaratıcı sürecin ayrıntılarını anlatıyor.

Lai’nin 3D sanata seyahati, bir fotoğrafçı olan babasının tesiriyle çok erken yaşlarda başladı. Lai bu tutkusu sayesinde Malezya’nın en âlâ sanat koleji The One Academy’ye kabul edildi. Lai etrafındaki objeleri gözlemleyerek içinde bulunduğu ortamın kendisinden ilham alıyor.

Lai, “Gözlemlediğim dünyayı 3D formda tekrar yaratmak benim tutkumdu. İnsanları karşılarındaki çalışmanın gerçek mi yoksa 3D olarak renderlanmış bir imaj mü olduğu konusunda kuşkuya düşürerek şaşırtmak epeyce tatmin edici bir deneyim” diyor.

Lai’nin bu tutkusu sayesinde “Afternoon Coffee and Waffle” yapıtının sık sık karşılaşılan ve sıradan bir an üzere canlı ve hayat dolu bir halde olması elbette şaşırtan değil.

Bu görsel çalışması için Lai işe öncelikle internette bir referans görsel araştırmasıyla başlıyor. Referans görselin akabinde Lai yaratıcı sürecine temel 3D modelleme ile başladı, bunun sonucunda sonuncu manzara için bir istikamet belirleyerek kamera için ülkü odak uzaklığını ayarlıyor.  Akabinde çalışmadaki her bir 3D modeli yüksek çözünürlüklü modellere dönüştürüyor ve her birinin başka ayrı dokularını eşliyor. Bu onun sahne ayrıntılarına odaklanmasına yardımcı oluyor.

Lai, GeForce RTX 3090 yardımıyla yapılan bir yaratma sürecinin tereyağından kıl çeker üzere kolay bir tecrübe olduğunu söylüyor.

RTX hızlandırmalı ışın izleme, yapay zeka takviyeli gürültü giderme (AI-powered denoising) özelliğine sahip V-Ray GPU’da yıldırım suratında gerçekleşiyor. Lai, “V-Ray’i “temel olarak grafik kartındaki RT ve Tensör Çekirdeklerinden gelen gücü kullandığı için tercih ediyorum. Bu sayede yazılım yüzünden sınırlandığımı hissetmiyorum” diyor.

Sanatçı, mümkün olan en yeterli kumaş dokusunu elde etmek için Autodesk Maya’da simülasyon için GPU’sunu da kullanarak 4K ön izlemede dokuyu eşlemenin çok tatmin edici olduğunu da belirtiyor. Devamında ise Adobe Substance Painter’da modelleri olağan kıvrımlarıyla sonlandırıyor.

Tüm modeller hazır olduğunda, Lai her şeyi tek bir sahnede topluyor. Öğretici videoda Brian Lai Autodesk Maya’nın Hypershade penceresinde her bir gölgelendiricinin nasıl oluşturulduğunu anlatıyor.

En son adım olarak ise çalışmayı gerçeğe en yakın formda resmetmek kalıyor. Burada Lai, gerçekliği elde etmek için kendi yaratıcılığıyla kıyasıya bir yarış veriyor. Sonunda hedeflediği gerçekçilik boyutuna ulaşıyor.

Invert arka yahut negative çizim metotlarını keşfederek ismini duyuran Lai’yi daha yakında tanımak için Instagram hesabından takip edebilirsiniz.

Ayrıca, ilginizi çekiyorsa 19 Ağustos Cuma gününe kadar sürecek olan #ExtendtheOmniverse yarışmasına katılmak için linke tıklayabilirsiniz. Bir NVIDIA RTX GPU kazanma bahtı yakalamak için kendi NVIDIA Omniverse Uzantınızı yaparak hünerlerinizi sergileyebilirsiniz. Kazananlar Eylül ayında GTC’de açıklanacak.