Savaş ve Durgunluk, Küresel Çip Kıtlığını Tetikleyebilir

CNBC‘ye röportaj veren bir analist, çip kıtlığının devam edebileceğini söyledi. Bu noktada Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaşın tesirleri değerli. Ayrıyeten tüketicilerin harcamalarını her geçen gün daha fazla kıstığı vurgulanıyor. Tüketici harcamalarındaki sakinlikle birlikte devam eden savaşın tesirleri, telefonlar, bilgisayarlar ve farklı teknoloji eserlerinin maliyetini artırabilir.

Savaş kelam konusu olduğunda mevzu direkt tedarik zincirine bağlanıyor: Hem Ukrayna hem de Rusya, yarı iletken çipler oluşturmak için gereken hammaddelere, gazlara ve kaynaklara mesken sahipliği yapıyor. Savaş devam ederken bu kritik kaynakları ihraç etmek git gide zorlaşıyor. Bu noktada yarı iletken üretiminde kullanılan değerli bir kaynak olan kripton gazının en büyük ihracatçılarının Ukrayna ve Rusya olduğunu not düşelim.

Başka bir gaz olan neon da tıpkı derecede kritik ehemmiyet taşıyor ve muhtaçlık duyulan neon gazının yarısından fazlası Ukrayna’daki şirketler tarafından üretiliyor. Bu iki kritik gaz dünyadaki tüm yarı iletken fabrikaları için epey değerli. Kripton ve neon kıtlığı kritik hale gelirse, sayısız aygıtta kullanılan çiplerin üretimi sekteye uğrayabilir. Nihayetinde ise fiyatlar artabilir, tedarik meseleleri baş gösterebilir.

Bir çipin birinci hali: Wafer

Diğer bir sorun ise enflasyonun artan yükselişi ve bilhassa teknolojik eserlere yapılan tüketici harcamalarının azalması. Kurumsal kesimde şimdilik büyük meseleler görünmüyor, lakin tüketici tarafında şimdiden sakinlik belirtileri var.

Buna ek olarak Bloomberg, Asya’daki teknoloji şirketlerinin yüksek maaş maliyetleri ve yetişmiş eleman sayısının az olması nedeniyle güç vakitler geçirdiğini söylüyor. Çeşitli şirketlerin harcamaları artmış durumda ve işe alım süreci daha da zayıf. Apple, tüm bu nedenlerden ötürü işe alımları yavaşlatmayı planlıyor.

Bu üç faktörün birleşimi, önümüzdeki aylarda teknolojik eserlerde fiyat artışına neden olabilir. Lakin durum enflasyonun artışına ve Ukrayna’daki savaşın tesirlerine nazaran şekillenecek.