Samsung, Mobil Cihazlar İçin UFS 4.0 Üretimine Başlıyor

Samsung tarafından birinci defa bu yılın Mayıs ayında duyurulan UFS 4.0 depolamasının bu ay seri üretime girmesi planlanıyor. Taşınabilir aygıtlar için bu depolama tahlilinin şirketin 2023 üst düzey telefon serisinde de yer alabileceği düşünülüyor.

Samsung’a nazaran yeni UFS 4.0, yüksek çözünürlüklü manzaralar ve grafik yüklü taşınabilir oyunlar üzere özellikler için büyük ölçüde bilgi sürece gerektiren amiral gemisi akıllı telefonlarda kritik bir bileşen olacak ve daha sonra mobilite, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklikte kullanılacak

Samsung, UFS 4.0 depolamasını hangi eserlerin kullanacağını belirtmedi fakat bunları potansiyel olarak gelecek yıl piyasaya sürülecek olan Galaxy S23 serisinde görmemiz mümkün.

UFS 4.0, Samsung’un Gen 7 V-NAND belleğini ve tescilli denetleyicisini kullanıyor ve 4.200MB/s’ye kadar sıralı okuma suratlarına ve 2.800MB/s’ye kadar sıralı yazma suratlarına ulaşabiliyor. UFS 4.0, şerit başına 23,2 Gb/sn’ye kadar dayanak sunuyor. Bu, UFS 3.1 standardı tarafından elde edilen ölçünün iki katı. En son standardın evvelki jenerasyona kıyasla sıralı okuma suratlarında yüzde 46’lık bir güç verimliliği güzelleştirmesi sunduğunu da belirtelim.

Yeni UFS 4.0 depolama, 1 TB’a kadar depolamayı destekleyecek halde yapılandırılabilir. Bu, üst segment akıllı telefonların daha yüksek yerleşik bellek çeşitleriyle gönderilebileceği manasına geliyor.