Samsung, ABD’de 200 Milyar Dolarlık Dev Yatırım Planlıyor

Samsung, Teksas’ta 11 yeni yarı iletken fabrikası kurmak üzere birinci adımlarını atmaya başladı. Şirket yakın vakitte tesislerin inşası için vergi indirimi talep eden 11 müracaat yaptı. Çarşamba günü Teksas denetçisinin web sitesinde yayınlanan bilgilere nazaran, toplamda 192 milyar dolarlık bir yatırım ve yaklaşık 10.000 kişilik iş potansiyeli doğacak.

Doğal olarak bu kadar büyük bir yatırım uzun bir vakit dilimini kapsıyor. Teknoloji devi, 20 yıl içinde 11 yeni yarı iletken tesisi inşa etmeyi hedefliyor. En erken tesis görünüşe nazaran 2034 yılından evvel faaliyete geçmeyecek. Başkaları ise 2042 yılına kadar hizmete girmiş olacak.

Samsung’un emeli tam manasıyla gerçekleşirse, planlanan bir öbür üretim tesisiyle birlikte şirket Teksaslı yarı iletken üretim altyapısına 217 milyar dolar akıtmış olacak. Güney Koreli yarı iletken üreticisi, vergi indirimleriyle birlikte bu yatırımdan sırf 4.8 milyar dolarlık bir yarar sağlayacak.

Yeni tesislerin dokuzu Taylor bölgesinde yer alırken, öbür ikisi Samsung’un 1996’dan beri var olduğu Austin için planlandı. Ek bir bilgi olarak, Mevcut Austin tesisi şu anda hem CPU hem de DRAM üretimi yapıyor.

Teksas altyapısının insan gücü, güç dağıtımı ve lojistik açısından birçok alanda gelişmesi gerekiyor. Yarı iletken tesisleri, beraberinde birçok iş kapısı açarken bölge genelinde kalkınma sağlayabilir.