Ryzen 7000 Serisi Çok Yakında Satışa Çıkabilir

AMD’nin Ryzen 7000 serisi işlemcileri yesyeni Zen 4 mikro mimarisi, AM5 soketi, DDR5 bellek takviyesi, PCIe 5.0 takviyesi ve entegre RDNA 2 grafik ünitesiyle birlikte geliyor. Yeni platformda sayısız yenilik olsa da hala birçok eksik bilgi var. Daha evvel satışların Eylül ayında başlayacağı söyleniyordu, fakat yeni CPU’lar daha erken tarihte gelebilir.

Kısa vakit evvel resmi olarak 5 Ağustos tarihinde düzenlenecek “Meet the Expert” isimli bir aktiflik duyuruldu. AMD ve ortakları bu tarihte yaklaşmakta olan AMD X670E anakartlarını görücüye çıkaracak. Aktiflik kayıt sayfasında “AMD Ryzen 7000 Serisi işlemcilerin yakın vakitte piyasaya sürülmesini destekliyoruz” yazıyor. Bu da yeni Ryzen 7000 serisinin 4 Ağustos’ta yahut daha evvel piyasaya sürüleceğini gösteriyor.

Kısa vakit evvel doğrulanan B650E yonga setinden hala bahsedilmiyor. Fakat Intel tarafında olduğu üzere, görünüşe nazaran birinci başta üst seviye X670E ve X670 eserleri görücüye çıkacak.

AMD, şu ana kadar Ryzen 7000 serisinin yakında piyasaya sürülebileceğine dair rastgele bir yorumda bulunmadı. Geçmişteki söylentilerde Zen 4 yongaların 15 Eylül’de piyasaya çıkacağı söyleniyordu.