Red Hat’in Yeni Başkan ve CEO’su Matt Hicks Oldu

Red Çizgi Inc., yeni Liderinin ve CEO’sunun Matt Hicks olduğunu açıkladı. Red Hat’te Eserler ve Teknolojiler Kıdemli Lider Yardımcısı olarak vazife alan Matt Hicks, Red Hat’in İdare Heyeti Üyesi olacak Paul Cormier’in yerine geçiyor.

Çalışmaların direkt içinde yer alan bir başkan olan Hicks, şirkete 2006 yılında BT takımındaki bir geliştirici olarak dahil oldu. Daha sonra süratle şirket içinde liderlik durumlarına yükseldi ve Red Hat’in açık hibrit bulut teknolojisindeki yerini sağlamlaştırmasına katkı sağladı. Hicks, birçok kesimde hibrit bulut dağıtımlarının temeli haline gelen ve şu anda bölümün önde gelen kurumsal Kubernetes platformu olan Red Çizgi OpenShift’i geliştiren mühendislik grubunun en değerli üyelerinden birisiydi. O günden itibaren hibrit bulut bilişime ve Red Hat’in eser stratejisine öncülük ediyor.

Hicks, Eserler ve Teknolojiler Kıdemli Lider Yardımcısı misyonu sırasında Red Hat’in eser stratejisinin ve mühendisliğinin tamamından sorumluydu. Red Hat’in açık hibrit bulut stratejisi ve portföyü, Hicks’in liderliğinde müşterilerin uygulamalarını bina içindeki ortamdan çoklu buluta ve sona kadar her yerde geliştirebilmesini, hizmete alabilmesini ve yönetebilmesini sağlayan bir yapıya sahip oldu. Bu değişim kapsamında portföye dahil edilen yeni yönetilen bulut hizmetleri de müşterilerin bulut yerlisi uygulamaları daha süratli geliştirmesine ek olarak yapay zeka geliştirmelerini hızlandıran yeni imkanlara, hudut bilişim kullanım alanlarından faydalanabilmelerini sağlayan eserlere ve hibrit bulut ortamlarını kapsayan yeni güvenlik yaklaşımlarına erişebilmesine yardımcı olacak.

Açık kaynak yazılımlar, BT dalının inovasyon motoru haline geldi. 25 yıldan fazla Linux tecrübesi, bilgisayar mühendisliği geçmişi, bölüm vizyonu ve iş zekasıyla Hicks, açık kaynak inovasyonlarla yeni kuşak BT zahmetlerini çözmek için müşteriler ve iş ortaklarıyla yaptığı çalışmalarla öne çıkıyor.

2020’de Lider ve CEO olan Cormier’in de Red Hat’te 21 yıllık mesleği bulunuyor. Bu müddet içinde şirketin açık hibrit bulut stratejisini ileriye taşıyan Cormier, Red Hat’in portföyünün açık kaynak inovasyonlarını temel alan eksiksiz ve çağdaş bir BT paketi haline gelmesinde büyük rol oynadı. Red Çizgi Linux’u fiyatsız indirilebilen bir işletim sisteminden Red Çizgi Enterprise Linux (RHEL) ile abonelik modeline dönüştürmesi ise büyük fark yarattı. Cormier’in öncülüğünde Red Hat’in pozisyonu daha da güçlendi ve bugün hibrit bulutun ve çağdaş BT’nin merkezinde yer alan açık inovasyonun gerçekleşmesini sağladı. Fortune 500 şirketlerinin yüzde 90’ınına güç veren ve 2022’de dünya çapında 13 trilyon dolar pahasında gelir imkanı yaratan RHEL, bölümün öncü kurumsal Linux platformu olma özelliğini taşıyor. Açık hibrit bulutun temelinde bulunan RHEL ile Red Sınır kurumsal BT’nin geleceğini oluşturuyor.

Sektör bugünkü haline gelmeden evvel Cormier açık hibrit bulut vizyonunun öncülüğünü üstlenerek müşterilere uygulamalarının tamamını rastgele bir yerde, rastgele bir altyapıda, hudut bilişimden yalın fizikî sunucuya kadar birçok yerde ve genel bulutlarda ortak ve daha dengeli bir formda sunma esnekliğini sağladı. İdare Şurası Üyesi olarak müşterilere bu vizyonu sunmak için çalışmalarına devam edecek. Cormier, bu yeni vazifesinde Red Hat’in strateji kaynağı ve kıymetli bir danışmanı olacak. Ayrıyeten Red Hat’in ölçeğini büyütmeye ve açık hibrit bulut mimarilerini oluşturmak için müşterilerin açık kaynak teknolojisini daha süratli benimsemesine odaklanmaya devam edecek. Red Hat’te 26’dan fazla satın alıma öncülük eden Cormier, Red Hat’in ilerleyen devirlerdeki birleşme ve satın alma stratejisine liderlik edecek. 2019’da IBM tarafından satın alındığından beri Red Hat’in pazardaki tarafsızlığını korurken büyümesine ve hızlanmasına büyük ölçüde yardımcı olan Cormier, yeni vazifesinde IBM Lideri ve CEO’su Arvind Krishna ile birlikte çalışmaya devam edecek. Hem Cormier hem de Hicks, Krishna’ya bağlı olacak.

Red Sınır Lideri ve CEO’su Matt Hicks, mevzuyla ilgili şunları söylüyor: “Red Hat’e katıldığım birinci günden beri açık kaynağın ve misyonumuzun bir modülü olmak bana heyecan veriyor. Red Hat’in yeni Lideri ve CEO’su olduğum için çok memnunum ve güç doluyum. Dalımızda faaliyet göstermek daha evvel hiç bu kadar heyecanlı olmamıştı. Red Hat’in önündeki fırsatlar da çok büyük. Kollarımı sıvamaya ve açık kaynak teknolojisinin nitekim dünyanın potansiyelini açığa çıkarabileceğini kanıtlamaya hazırım.”

Red Sınır İdare Şurası Üyesi Paul Cormier ise “Matt gerçek bir Red Çizgili ve bu rol için en hakikat kişi. Yaptığımız işin farklı alanlarındaki tecrübeleri sayesinde şirketi büyütmek ve açık hibrit bulut liderliğine devam etmek için birlikte en güzel formda nasıl çalışabileceğimiz konusunda değerli ve kapsamlı bilgilere sahip. Eser stratejimizi de çok düzgün anlıyor ve kesimin gittiği yeri en gerçek halde görebiliyor. İdare Şurası Üyesi olarak müşterilerimizle, iş ortaklarımızla ve Matt’le yeni hallerde çalışacağım için memnunum. Açık kaynak teknolojisi üzerine heyeti bir hibrit bulut platformuyla müşterilerin inovasyonu ilerletmesine yardımcı olmaya odaklanıyorum. Açık kaynak teknolojisinin inovasyonlara en fazla faydayı sağladığı artık herkesin kabul ettiği bir gerçek. Bu yüzden gelecek açık kaynak teknolojisi üzerine inşa edilecek ve Red Çizgi de orada olacak” diyor.

IBM Lideri ve CEO’su Arvind Krishna ise “Red Sınır, açık kaynak ve hibrit bulut imkanlarıyla müşterilerimizin teknoloji stratejisinde büyük rol oynuyor. Matt, Red Hat’in tüm portföyüne yönelik kapsamlı tecrübesi ve teknik bilgisi sayesinde büyümeye ve yenilikçi yazılımlar geliştirmeye devam eden Red Hat’in ülkü önderi olarak öne çıkıyor” diyor.