Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 ve W5+ Gen 1 Duyuruldu

Qualcomm, iki yeni giyilebilir aygıt çipsetini duyurdu. Bunlar 4nm süreci üzerine inşa edilen Snapdragon W5 Gen 1 ve Snapdragon W5+ Gen 1 olarak karşımıza çıkıyor.

Qualcomm, yeni giyilebilir aygıt çipsetlerinin Snapdragon Wear 4100+ platformunun yarısı kadar güç kullanarak 2 kata kadar performans sunacağını söylüyor. W5+ evvelki kuşaklara nazaran yüzde 30 daha az yer kaplayarak yüzde 50’ye kadar daha uzun pil ömrü sağlayabiliyor.

Snapdragon W5 ve W5+ Gen 1 ortasındaki temel fark, Plus olmayan modelin AON Yardımcı İşlemcisine sahip olmaması.

W5+ Gen 1, dört Cortex A53 çekirdeğinden ve 250 MHz’de çalışan bir Cortex M55 verimlilik çekirdeğinden oluşuyor. Grafikler, 1 GHz suratında çalışan A702 GPU tarafından işleniyor ve bellek de 2133 Mhz’de çalışan bir LPDDR4 yonga. Çipsete ayrıyeten yeni bir makine tahsili ünitesi olarak U55 de eklenmiş.

W5+’ın yeni yardımcı işlemcisi daha az güç kullanarak art planda daha fazla vazifesi yerine getirebiliyor. Giyilebilir aygıtların tüm algılaması AON (her vakit açık) Yardımcı İşlemci (22nm) tarafından gerçekleştiriliyor ve W5+ Gen 1 ile konuşma sürece, ses çalma ve bildirimlerin tümü artık yardımcı işlemciye iletebiliyor. AON çipi ayrıyeten düşük güçlü Bluetooth 5.3, Wi-Fi, GNSS’yi aktifleştirecek ve Deep Sleep ve Hibernate üzere yeni güç durumları için dayanak ekleyecek. LTE ayrıyeten bir güncelleme modemi ile düşük güç modu da alıyor.

Mobvoi ve Oppo, Qualcomm’un yeni çipsetleri ile giyilebilir aygıtları piyasaya süren birinci üreticiler olacak.