Özel Soğutmalı Yeni Arc Modeli: A380 Challenger

Intel, birinci masaüstü Alchemist serüvenini Arc A380 üzere giriş düzey bir model ile başlatmıştı. Bu kartlar birinci etapta Çin pazarına yönelik olarak piyasaya sürüldü ve tüm testlerde GUNNIR markalı kartlar gördük. Artık ASRock’ın özel soğutmalı Arc A380 Challenger ekran kartı gün yüzüne çıktı, yani GUNNIR Arc A380 Photon artık piyasadaki tek model değil. Ayrıyeten ASRock, artık sadece AMD’ye özel bir ürerim ortağı olmayacak.

Arc A380 Challenger, özel PCB dizaynıyla birlikte geliyor ve Arc A380 Photon ile karşılaştırıldığında daha alt segment bir model olarak karşımıza çıkıyor. Çift yuvalı olsa da soğutma tarafında sadece tek fan kullanılmış. Ekran kartının yan taraflarında “Intel Arc” markası yer alıyor. Ayrıyeten kartın tek bir 8 pinli güç konnektörüne sahip olduğunu ekleyelim. Bu da referans dizayndan (75W) daha yüksek TDP’ye sahip olabileceğini gösteriyor.

Saat suratları da dahil olmak üzere Challenger’a ilişkin hiçbir özellik sağlanmadı. Bu model, görüntülerde Intel Control yazılımı altında Intel Arc A380 olarak görünüyor. MSI, ASUS ve Gigabyte üzere önde gelen üreticilerin özel dizaynlarını şimdi göremedik. Bu yaz piyasaya çıkması beklenen üst seviye Arc 7 serisiyle birlikte büyük oyuncuların alana inmesini bekliyoruz.