Oyunlarda Ping Sorunu Nasıl Çözülür?

Oyun oynarken ani ping artışı her oyuncunun en büyük kâbusundan biri. Bugün bu sorunu kalıcı olarak çözüyoruz!

Öncelikle internet altyapımızdan bahsedelim. Biz bu testi direkt 100/8 Mbit TurkNet ferdî mesken interneti ile yaptık. Yani 1 Gigabit simetrik sürat olan ofis internetimizde değil. Fakat tekrar de belirtelim, ağınızı optimize etmezseniz 1 Gbit ile dahi ping sorunu yaşayabilirsiniz.

İkinci bir nokta da bu görüntüde maksadımız pingi düşürmek değil, oyun esnasında birdenbire artan ping’in önüne geçmek. Bugün en düşük ping fiber internet ile elde edilebiliyor. Ondan sonra sırayla VDSL ve ADSL geliyor diyebiliriz.

Peki fiber internette ping nasıl artıyor? Bunun sebebi kolay. 100 Mbit indirme ve 8 Mbit yükleme çok yüksek sayılar değil ve siz oyun oynarken art planda gerçekleşen bir indirme yahut belge yükleme süreci ağı felç edebiliyor. İşte buna da Bufferbloat deniliyor.

Bufferbloat, ağdaki bir aygıt belge yüklediğinde yahut indirdiğinde İnternet ilişkinizin gecikmesinde ani artışlara neden olan ağ ekipmanıyla ilgili bir yazılım meselesidir. Bilhassa de indirme ve yükleme suratlarının düşük olduğu ülkemizdeki altyapılarda sık yaşanan bir durumdur.

Modeminizde düzgün bir SQM özelliği yoksa Bufferbloat ping testinde D üzere sklorlar elde edeceksiniz.

Bufferbloat nasıl düzeltilir?

Çoğu kullanıcı için bufferbloat problemini düzeltmenin en kolay ve en süratli yolu, WiFi yönlendiricilerini yükseltmekten geçiyor. Az sayıda çağdaş, üst seviye yönlendirici, SQM olarak da bilinen “Akıllı Kuyruk Yönetimi” (Smart Queue Management) isimli bir bilhassa birlikte geliyor. Gerçek bir formda etkinleştirilip yapılandırıldığında, SQM’li bir yönlendirici birden fazla arabellek şişkinliği probleminden kurtulabilir.

SQM’nin birçok farklı sürümü var ve kimileri başkalarından daha tesirli. Eğer eski yönlendiricinizi değiştiriyorsanız, uygun bir SQM uygulamasına sahip rastgele bir yeni yönlendirici kıymetli bir fark yaratmalı.

Öte yandan süratli bir İnternet kontağınız varsa ve testte de A+ performans almak istiyorsanız, kusursuz bir SQM uygulamasına ve süratli bir CPU’ya sahip bir yönlendirici seçmek kıymetli. SQM epeyce işlemci gücü gerektiren bir özellik, bu nedenle internet irtibatınız ne kadar süratli olursa, ayak uydurmak için yönlendiricinizin CPU’sunun o kadar süratli olması gerekiyor.

Nispeten yeni bir yönlendiriciniz varsa, SQM’yi aktifleştirme seçeneği olup olmadığını görmek için yönlendiricinizin ayarlarını denetim edebilirsiniz. Alternatif olarak teknoloji meraklısı kullanıcılar birçok yönlendiricide çalışan ve SQM desteleyen DD-WRT, AsusWrt-Merlin veya OpenWrt üzere üçüncü taraf Firmware sürümleri de mevcut. Biz de bugün bunlardan birini yönlendiricimize yükleyeceğiz.

Bufferbloat Testi

Bufferbloat için Waveform sitesinin mükemmel bir testi mevcut. Testi birinci olarak varsayılan ayarlarya yapıyoruz ve sonuç olarak da D elde ediyoruz. Bu testten ne anlamalıyız pekala? İndirme yaparken ping süremiz 15ms etkilenirken yüklemede bu mühlet 212ms’ye çıkıyor. Yani hatta upload varsa oyun adeta felç oluyor!

Sorunu çözmek için ASUSWrt Merlin Firmware indiriyoruz. W uzantılı bu belgeyi olağan bir Firmware güncellemesi üzere modem arayüzünden yüklüyoruz. Süreç bitiminde modem arayüzünde artık şapkalı Merlin Firmware logosunu görebilirsiniz.

Bu basamaktan sonra modemi güç tuşundan kapatıp açmanız öneriliyor. Biz de RT-AX82U yönlendiricimizi kapatıp açıyoruz.

Bir sonraki kademede Yönetim > Ayarları Geri Yükle kısmına giriyoruz ve buradan Fabrika varsayılan ayarları kısmından Ayarlarınızı sıfırlayın kısmını da seçip Geri yükle deyin. Bu süreç modemi büsbütün sıfırlayacak.

Şimdi ayarları sıfırladığımız için servis sağlayıcımızdan (TurkNet, Turk Telekom, Turkcell vb.) aldığımız bilgilerle modemi tekrar başlatıyoruz.

Evet, her şey hazır olduğuna nazaran yeni Firmware sürümü ile bir teste çıkabiliriz! Modem arayüzüne giriyoruz ve buradan Uyarlanabilir QoS kısmına geliyoruz. QoS sekmesine geçiyoruz ve QoS Etkinleştir ayarını On yapıyoruz. Artık burada Cake seçeneği karşımıza çıkıyor. Cake, ASUS’un standart Firmware sürümü ile gelen Akıllı Kuyruk Yönetimi’nden daha uygun çalışıyor. Custom Firmware yüklememizdeki maksat da aslında bunu kullanmak.

Cake seçeneğini seçiyoruz ve sonrasında Manüel ayar diyoruz. Bir sonraki kademede Bufferbloat testindeki indirme ve yükleme suratımızın aşağısında sürat kıymetleri giriyoruz. Örneğin benim testte indirme suratım 70 Mbit çıktığı için 50 Mbit yazıyorum deneme hedefli. Upload suratım da testte 8.67 Mbit çıktığı için buraya da 6 Mbit yazıyorum ve uygula diyorum.

İşlem sonrasında tekrar testi başlatıyorum ve sonuç sahiden başarılı: Artık A kalite bir ping sonucu elde ediyoruz. İndirme suratı ping pahasına 7 ms eklerken yükleme yalnızca 1 ms ekliyor. Artık webde gezinirken, sesli yahut görüntü görüşme yaparken ya da oyun oynarken ping sorunu yaşmayacaksınız. Bu süreç tıpkı vakitte yayın yaparken yaşadığınız frame drop yani kare kaybı meselelerini da engelliyor.

Cake sayesinde düzgün çalışan bir Akıllı Kuyruk İdaresi, oyunlarda ping sorunu bırakmıyor.

Bu Süreç Aygıtı Garanti Dışı Bırakıyor mu?

Hayır. ASUS yurt dışı yetkilisinin bildirdiğine nazaran bu süreç esnasında modemi bozmadığınız sürece aygıt garanti dışı kalmıyor.

Modemime Firmware Yükleyemiyorum, Ne Yapabilirim?

Bu durumda standart QoS ayarını deneyebilirsiniz. QoS altından Bant Genişliği Sınırlayıcı seçeneğini seçin. Sonrasında bağlı bilgisayarı seçin. Bir sonraki basamakta da sınırınızın indirme ve yükleme suratının biraz aşağısını bedel olarak girip A yahut A+ alana kadar test edein.

Eğer ağdaki bütün aygıtlara bunu uygulamak isterseniz de modeminizin dağıttığı IP adresini sonunda * işareti ile girin. Mesela 192.168.50.* ve Uygula deyin.