NVIDIA, Telemetri Verileriyle Kullanıcıları mı İzliyor?

NVIDIA, yıllar evvel GeForce Experience’taki telemetri izleme monitörü ile kullanıcılarından ferdî bilgileri topladığı argümanlarıyla karşı karşıya kalmıştı. Hala kimi kullanıcılar, internet ortamında gördüğü temelsiz haberler sayesinde NvTelemetry (NVIDIA izleme monitörü) aracının “virüs olarak algılandığını” ve “güvensiz” olduğunu düşünüyor. Fakat kuşkuların büyük ölçüde temelsiz olduğu, şirketin oyunlar ve donanım hakkında epey zararsız bilgiler topladığı görülüyor. Örnek olarak, okurlarımızdan birisinin kanıları şu biçimde:

Geçen gün elime çok eski bir PC geldi, hatta o denli ki Avast vardı ve yeni değildi. Donanımları bulunca NVIDIA’nın resmi sitesine gittim ve sürücüyü indirdim. İndirdiğimde ise Avast virüs tespit etti ve tarama istedi. Tarayınca NVIDIA’nın özgün sitesinden indirdiğim ekran kartı şoförü virüslü çıktı. Natürel şüphelendim ve araştırmaya koyuldum.
Bilmeyenler için, 7-ZIP vb. ZIP uygulamaları suram paketlerini konseyime gerek kalmadan açabiliyor. Ben de heyetim belgesine sağ tıklayıp buraya çıkart dedim ve gördüğüm içler acısıydı. Nvtelemetry isminde bir belge vardı ve virüslü evrak buydu. İçine girdiğimde halbuki grafik kartı ile alakalı DLL belgeleri vardı. Adamlar gizlemeye bile uğraşmamış.

Çoğu kişinin bildiği GeForce Experience yazılımının ayrıntılarına bu makalemizde bakmıştık. Şirketin yıllardır güncellemeler sunduğu resmi yazılımı, oyun ayar optimizasyonu, oyun filtreleri ve görüntü kayıt özelliği üzere sayısız fonksiyona sahip. Ayrıyeten donanımınızı izlemek ve oyunlarınızı buna nazaran ayarlamak için araçlar barındırıyor.

NVIDIA’nın kapalılık siyasetinde “Kişisel bilgilerin vakit zaman iş ortakları, bayiler, bağlı şirketler, hizmet sağlayıcılar, danışmanlık ortakları ve başkalarıyla paylaşılabileceği” konusunda açıklamalar yer alıyor. Geçmiş yıllarda çeşitli kullanıcılar bu husus üzerinde durmuştu. Lakin GeForce Experience’ı yöneten ve şirket dışında toplanan hiçbir bilgiyi paylaşmadığını açıkça belirten başka bir siyaset var.

Uygulama, donanım yapılandırması, şoför sürümü, işletim sistemi, lisan, yüklü oyunlar, oyun ayarları, oyun kullanımı, oyun performansı ve yeni ayarlar dahil olmak üzere yanlışsız şoför güncellemesini ve optimum ayarları önermek için gereken bilgileri toplar. Bir kullanıcı NVIDIA hesabında oturum açtıysa bilgiler tanımlanabilir. Toplanan tüm bilgiler NVIDIA’nın kapalılık siyaseti tarafından korunmaktadır.

GPU devi ayrıyeten hususla ilgili bir açıklama yapmıştı:

NVIDIA toplu seviyedeki bilgileri muhakkak ortaklarla paylaşabilir, fakat kullanıcı seviyesindeki bilgileri paylaşmaz. Toplanan bilgilerin tabiatı, GeForce Experience 1.0’ın piyasaya sürülmesinden bu yana dengeli kalmıştır. GeForce Experience 3.0 ile bir değişiklik yapıldı. Bu yanılgı raporlaması ve bilgi toplama süreci artık gerçek vakitli olarak yapılıyor.

NVIDIA, “toplu seviyede veri” telaffuzunun bir bireyden çok bir “bir küme kullanıcı hakkında bilgi” manasına geldiğini söyledi. Örneğin 2016 yılında GeForce Experience kullanıcı sayısı 80 milyonu aşmıştı. Artık ise çok daha yüksek olmalı.

GamersNexus, her şeyden emin olmak için daha fazla araştırma yaptı. Bu bağlamda GFE’nin birinci kurulumunda, aracın donanım bilgilerini lokal sistemden bir sunucuya gönderdiği ve muhtemelen daha sonra Steam’in donanım anketine misal formda kullandığı belirtiliyor. Bu bilgi tıpkı vakitte lokal sistemde heyeti oyunlar için hangi ayarların en uygun olduğunu belirlemek hedefiyle da kullanılmakta. İşte alındığı söylenen bilgiler:

  • GPU özellikleri ve üretici bilgisi.
  • GPU saat suratı / sürat aşırtma bilgileri.
  • Monitör ve ekran çözünürlüğü.
  • Belirli oyunlar için şoför ayarları (ör. G-Sync geçişi, kullanılan kenar yumuşatma türü).
  • Belirli oyunlar için çözünürlük, kalite ayarları.
  • Yüklü oyunlar ve uygulamalar (ör. Origin, Steam, Counter-Strike: GO, Overwatch)
  • Sistem belleği.
  • İşlemci özellikleri.
  • BIOS revizyonu ve anakart modeli.

NVIDIA ayrıyeten bir hesap açmak için kullandığınız bilgilere de sahip. Bu bilgiler olağan saklılık siyaseti kapsamında yönetiliyor.

Uzun lafın kısası, toplanan bilgilerin bu yazılımın fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için pek olağan olduğunu belirtelim. GFE’nin data toplama süreci, yazılımdan beklediğiniz emeller için gerçekleşiyor: Donanım seviyesinde bilgiler ve ortaklar için faydalı olabilecek toplu bilgiler (ör. en tanınan GPU’lar, CPU’lar, oyun çeşitleri vb.). Yazılımın hesap girişi gerektirmesi konusunda haklı olabilirsiniz, lakin bu büsbütün farklı bir mevzu. Şirket “casusluk” savlarıyla suçlanmıştı ve toplanan telemetri bilgileri konusunda her şeyin pek olağan olduğunu söyleyebiliriz.

Telemetri hizmetlerini devre dışı bırakmakta özgürsünüz, lakin GeForce Experience yazılımının fonksiyonlarından faydalanamazsınız. Hizmetleri güvenlik duvarı seviyesinde engellemek mümkün. Bunu yaparsanız, GeForce Experience artık bilgileri otomatik olarak denetim etmeyecek ve şoför güncellemeleri sağlamayacak. Oyun optimizasyonu da birebir biçimde çalışmayı durduracak.