Mercusys, Destek Hizmetlerini Çeşitlendirdi

Bir müddettir Türkiye’de kullanıcılara ağ tahlillerinde alternatif oluşturan Mercusys, satış sonrası takviye hizmetlerini de çeşitlendirdi. Bütçe dostu ağ eserleriyle kullanıcılara satış kademesinde avantaj sağlayan marka, satış sonrasında da kullanıcının yanında yer alıyor. Türkiye’de tüm modellerinde 3 yıl garanti veren Mercusys, davet merkezi, web sitesi dayanak kısmı, e-posta ile dayanaktan sonra canlı dayanak çizgisini da hizmete açtı.

Türkiye’de ağ eseri kullanıcılarının eser kurulumlarından itibaren takviye hizmeti talep ettiğini belirten TP-Link Teknik Takviye Operayon Başkanı Eren Yatır, “Avrupa ülkelerinde kullanıcılar eser kutularında yer alan yönergeler, şemalardan yararlanarak kurulumları yapıyorlar. Fakat bir sorun olduğunda teknik takviye hizmetlerine başvuruyorlar. Halbuki Türk kullanıcısı heyetim etabından itibaren takviye talep ediyor” diyor. Bu nedenle Mercusys markasının takviye hizmetleri için öncelikle davet merkezini hizmete açtıklarını belirten Yatır, daha sonra web sitesi, e-posta üzere kanalları devreye aldıklarını söylüyor. “Son olarak canlı dayanak sınırını da hizmete açtık. Kullanıcılar Mercusys web sitesine girdiklerinde canlı dayanak ekranı açılıyor ve 7/24 canlı takviye alabiliyorlar” diyen Yatır, bu sınırı kimi kullanıcıların satın alma öncesi uygun teknolojiyi istişare konusunda da kullandıklarını vurguluyor.

Mercusys kullanıcılarının 0850 724 44 88 nolu davet merkezinden modem, router (yönlendiriciler) ve Halo Serisi mesh aygıtlar için heyetim dayanağı alabildiklerini söyleyen Yatır, “Biz servise giren her esere ait, her basamakta kullanıcıları SMS ile bilgilendiriyoruz. Eserin servise ulaştığından kargoya verilmesine kadar, her etapta kullanıcılara SMS gönderiliyor. Lakin kullanıcılar isterlerse davet merkezinden arıza kaydından servisteki eserin takibine kadar her aşamda bilgi da alabiliyorlar” diyor. Mercusys kullanıcılarının http://sorgu.tplinksinerji.com/ adresinden garanti mühleti, teknik servisteki eserin durumu vb her tıp bilgiyi davet merkezini aramadan da öğrenebildiğini açıklayan Yatır, “Bunların yanı sıra web sitesindeki Dayanak sayfasından eserlere ait şimdiki yazılımlara, bilgilere erişebiliyorlar ve bizlere e-posta ile de ulaşabiliyorlar” diyor.

Destek hizmetlerinde de kullanıcı dostu bir marka olduklarını söyleyen Yatır, Mercusys takviye kanallarını yenilemeyi ve güçlendirmeyi sürdürdüklerini belirtiyor.