Mehmet Büyükekşi: “Cüneyt Çakır’a Türk hakemliğine katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz”

Türkiye Futbol Federasyonu Lideri Mehmet Büyükekşi, faal hakemliği bırakarak hakem yetiştirmek için eğitimci olma kararı alan FIFA kokartlı hakemimiz Cüneyt Çakır’a Türk futboluna hizmetlerinden ötürü teşekkür etti.

beIN SPORTS’ta Güntekin Onay’ın canlı yayın konuğu olan Mehmet Büyükekşi, “Cüneyt Çakır hocamızla ilgili bugün karara vardığımız bir mevzu var. Geçen hafta Bolu’da hakemlerimizle bir kamp gerçekleştirdik, bir seminer yaptık. Seminerde Cüneyt Çakır hocamız, Merkez Hakem Konseyimize başvurmuştu. Yurt dışından birçok teklif aldığını bize bahsetti. Bizlere ‘Ben birçok teklif aldım, ancak hakemlik mesleğime Türkiye’nin bana sağladığı imkânlarla başladım, mesleğimi de Türkiye’de sonlandırmak istiyorum. Bundan sonraki periyotta de alt kategorilerdeki hakemlere eğitim vermek istiyorum. Yeni Cüneyt Çakırlar yetiştirmek istiyorum. Böylelikle bu topluluğa katkı sunmak istiyorum’ dedi. Bilhassa Türk futbol ailesine borcunu bu türlü ödemek istediğini söyledi. Bu isteğini hem Merkez Hakem Konseyimiz hem TFF Lideri olarak ben ve İdare Heyetimiz da son derece uygun gördük. Bilhassa bu motivasyon bizim açımızdan son derece değerli. Cüneyt hocamızın hakem yetiştirme heyecanı da son derece önemli” dedi.

Cüneyt Çakır’ın eğitimcilikte de büyük muvaffakiyet kazanacağına inandığını belirten Mehmet Büyükekşi, “Bu vakte kadar biz de dahil yurt dışından hakem eğitim olarak hocalar getirdik. Hem VAR için getirdik, hem de şu anda Hugh Dallas’ı getirdik. Bu kere yerli bir hakemimiz, en başarılı hakemlerimizden bir adedini, kendi bedelimizi hakemi eğitmeni olarak atadık. İnşallah biz yurtdışından hakem getiriyorsak, o da yurt dışına eğitmen olarak da gidebilir” sözlerini kullandı.

“Örnek bir uğurlama yapacağız”

Deneyimli hakem için jübile düzenleyeceklerini söz eden Mehmet Büyükekşi kelamlarını şöyle sürdürdü: “Cüneyt Çakır bizim çok değerli bir bedelimiz. İki kere Dünya Kupası, üç defa Avrupa Şampiyonası’nda ülkemizi temsil etti. Üst üste 5 turnuvada üç kere yarı final düzeyinde maç yönetme başarısı gösterdi. Ayrıyeten 2015 yılında Şampiyonlar Ligi finalinde vazife aldı. Sayısız turnuvada Türk futbolunu temsil etti. İnşallah hocamıza jübile maçı düzenlemek istiyoruz. Türk hakemliğine yakışır halde onu uğurlamak istiyoruz. Bu vakte kadar yaptığı çalışmalar nedeniyle de Cüneyt Çakır hocamıza çok teşekkür ediyorum. Yeni çalışmaları için de muvaffakiyetler diliyorum.”

Marka pahasını artırmak istediklerini söz eden Mehmet Büyükekşi kelamlarını şöyle tamamladı: “Buradan bilhassa şunun altını çizmek istiyorum. Şuna inanıyorum, şayet biz futbolda marka kıymetimizi artırmak istiyorsak, hakemlerimizi de son derece bedelli halde tutmamız, kamuoyunda onların kesinlikle hakkını vermemiz gerekiyor. Kesinlikle hakemlerin de insan olduklarını unutmamız gerekiyor. Hepimiz yanılgı yapabiliriz, yanılgıları kasıt olmadığı surece güzel görmemiz gerekiyor. Futbol kamuoyuna da buradan seslenmek istiyorum, yeni bir sayfa açıyoruz. Bilhassa hakemlerimizin gerisinde durmak istiyoruz ve bu duruşu da yalnızca lafla yapmayacağız. Nitekim onlara güveniyoruz. Bütün hakemlerimizi son derece saygıdeğer olarak görüyoruz. Cüneyt Çakır hocamız için bu yaptığımızın öbür hakemler için de örnek olmasını istiyoruz. Bu türlü hoş uğurlamalarla hakemlerimizi emekli etmek istiyoruz.”