macOS Casus Yazılımı CloudMensis Kullanıcıları Gözetliyor

ESET, operatörlerle bağlantıya geçmek için bulut depolama hizmetlerini ve dizin isimleri olarak da ayların isimlerini kullandığı için kelam konusu makus maksatlı yazılıma CloudMensis ismini verdi. Bu berbat gayeli macOS yazılımı, komuta denetim kanalı olarak bulut depolamayı kullanırken pCloud, Yandex Disk ve Dropbox olmak üzere üç farklı hizmet sağlayıcısını destekliyor. CloudMensis, kapalılığı ihlal edilmiş Mac’lerden dokümanları, tuş vuruşlarını ve ekran imgelerini dışarı sızdırmak da dahil olmak üzere 39 adet komut verebiliyor. Kullanılan bulut depolama hizmetlerinden alınan meta datalar, bu taarruzun birinci sefer 4 Şubat 2022’de bir Mac’in kapalılığını ihlal ettiğini gösteriyor. CloudMensis dağıtımının hudutlu sayıda olması, makus gayeli yazılımın hedeflenmiş bir operasyonun modülü olarak kullanıldığına işaret ediyor.

CloudMensis Mac kullanıcıları için bir tehdit olsa da dağıtımının sonlu sayıda olması, bunun hedeflenmiş bir operasyonun kesimi olarak kullanıldığına işaret ediyor. ESET’e nazaran bu berbat hedefli yazılım ailesinin operatörleri, CloudMensis’i ilgi duydukları belli gayelere dağıtıyor. macOS tedbirlerini atlatmak için güvenlik açıklarının kullanılması, berbat emelli yazılımın operatörlerinin casusluk operasyonlarından alınacak başarıyı arttırmak için faal olarak uğraş harcadıklarını gösteriyor. Araştırma, bu kümenin açıklanmayan güvenlik açıklarını (sıfır gün saldırısı) da kullanmadığını ortaya koydu. Bu yüzden, en azından tedbirlerin ihlal edilmesinden kaçınmak için aktüel bir Mac kullanmanız tavsiye edilir.

CloudMensis’i inceleyen ESET araştırmacısı Marc-Etienne Léveillé durumu şu halde açıklıyor: “CloudMensis’in birinci başta nasıl dağıtıldığını ve kimlerin amaç alındığını hala bilmiyoruz. Kodun genel kalitesi ve bir gizleme prosedürünün bulunmayışı, CloudMensis müelliflerinin Mac geliştirme konusuna çok aşina olmadıklarını ve pek de ileri düzeyde olmadıklarını gösteriyor. Yeniden de CloudMensis’i güçlü bir casusluk aracı yapmak ve potansiyel maksatlar için bir tehdit oluşturmak hedefiyle çok fazla kaynak kullanıldığı görülüyor.”

CloudMensis, kod yürütme ve yönetici ayrıcalıkları elde ettiğinde, daha fazla özelliğe sahip ikinci kademeyi bir bulut depolama hizmetinden ele geçirerek birinci kademe berbat maksatlı yazılımı çalıştırıyor. Bu ikinci evre, saklılığı ihlal edilmiş Mac’ten bilgi toplamak için birçok özelliğe sahip daha büyük bir bileşeni temsil ediyor. Saldırganlar burada açıkça evrakları, ekran imajlarını, e-posta eklerini ve öteki hassas dataları dışarı çıkarmayı amaçlıyor. Şu anda mevcut 39 komut bulunuyor.

CloudMensis, hem operatörlerinden gelen komutları almak hem de evrakları dışarı çıkarmak için bulut depolamayı kullanıyor. pCloud, Yandex Disk ve Dropbox olmak üzere 3 farklı hizmet sağlayıcısını destekliyor. İncelenen örnekte yer alan yapılandırma, pCloud ve Yandex Disk’e yönelik kimlik doğrulama belirteçleri içeriyor.

Kullanılan bulut depolama hizmetlerinden alınan meta bilgiler, 4 Şubat 2022 tarihinden itibaren botlara komut iletilmeye başlanması üzere, operasyonla ilgili değişik ayrıntılar sunuyor.

Ürünlerini kullananları hedefleyen bir casus yazılımın olduğunu yakın bir vakitte açıklayan Apple, iOS, iPadOs ve macOS aygıtları üzerinde kod yürütme ayrıcalığı kazanmak ve berbat hedefli yazılım dağıtmak için sıklıkla suistimal edilen özellikleri devre dışı bırakan Lockdown Mode’un ön çalışmalarını gerçekleştiriyor.