Kripto Madencileri Ekran Kartlarını Satışa Çıkarmaya Başladı

Çin’deki kripto para madencileri, operasyonlarını dağıtmaya ve ikinci el ekipmanlarını satışa çıkarmaya başladı. Daha evvel ekran kartı piyasasındaki yeni duruma değinmiştik. Bitcoin ve Ethereum ile birlikte tüm kripto para borsasında büyük bir çöküş yaşandı. Fiyatlar olağanlaşmaya başlarken madenciler de kayıplarını azaltmak için bileşenlerini satmak istiyorlar.

Satıcılar, eBay’e emsal ikinci el bir Çin pazarı olan Xianyu’yu birçok kullanılmış GeForce RTX 30 serisi (Ampere) ekran kartıyla doldurdu. Stokları eritmek isteyenler karaborsacılar yahut internet kafe sahipleri de olabilir, lakin bunların büyük çoğunluğu muhtemelen madenci. Örneğin Twitter kullanıcısı I_Leak_VN, 500 dolar civarında (3500 yuan) satılan birçok özel soğutmalı GeForce RTX 3080 ekran kartı gördü. Bu kart bildiğiniz üzere 699 dolar liste fiyatıyla çıkmıştı.

Bazı madenciler, ekran kartlarından kurtulmak için açık artırma tekniklerine başvurdu. Bir Baidu gönderisine nazaran Ethereum madencileri 300 ila 350 dolar ortasında tonlarca GeForce RTX 3060 Ti ekran kartı satıyorlar. Bir vakitler GeForce RTX 3060 Ti, performansı ve fiyat etiketi göz önüne alındığında madencilik için en tanınan modellerden biriydi.

Kripto piyasasında yaşanan durumdan sadece küçük madenciler etkilenmiyor. Toronto merkezli Bitfarms üzere büyük madencilik çiftlikleri bile harekete geçmeye başladı. CoinDesk raporuna nazaran Bitfarms, şirketin borcunu azaltmak ve likiditeyi artırmak için 62 milyon dolar kıymetinde 3.000 BTC sattı. Buna ek olarak, ünlü madencilerden biri olan Riot Blockchain, nakit toplamak için Nisan ayından bu yana bitcoinlerini satmaya başladı.