Komut Satırı, Windows Terminal’in Gelmesiyle Emekli Oluyor

Microsoft, Build 22621.436 ve Build 22622.436 (KB5015888) güncellemelerini Windows 11 Beta kullanıcıları için yayınladı. Build 22622.436’da kullanıma sunulan yeni özellikler bulunurken, Build 22621.436’da yeni özellikler varsayılan olarak devre dışı bırakılmış halde. Yeni özelliklerin varsayılan olarak kapalı olduğu (Build 22621.xxxx) Insider grubundaysanız, tüm yeni özellikleri almak için güncellemeleri denetim edebilir ve 22622.436 olan sürümü kurabilirsiniz.

Güncellemeyle birlikte Windows Terminal artık Windows 11’de varsayılan kullanıcı terminali haline geldi. Bu da tüm komut satırı uygulamalarının (örneğin Komut İstemi ve PowerShell) Windows Terminal’de otomatik olarak açılacağı manasına geliyor. Yapılan değişikliğe ilişkin ayarları Ayarlar > Saklılık ve güvenlik > Geliştirici kısmında bulabilirsiniz. Ayrıyeten bu özellik için Windows Terminal sürüm 1.15 yahut üzerinin gerekli olduğunu hatırlatalım.

Ek olarak Microsoft, masaüstü, Evrak Gezgini, Fotoğraflar, Ekran Alıntı Aracı, Xbox ve öbür uygulamalarla birlikte daha uygun evrak paylaşımı yapabilmek ve yakındaki aygıtları keşfetmek için kimi geliştirmeler (Bluetooth ile birlikte UDP kullanılarak) yaptı. Özetle, artık masaüstü bilgisayarlar da dahil olmak üzere daha fazla aygıtı keşfedebilir ve belge paylaşımı yapabilirsiniz.

Microsoft ayrıyeten her zamanki üzere birçok yanılgıyı tahlile kavuşturdu. Güncellemenin ayrıntılarına bu temastan ulaşabilirsiniz.