İşte FIFA 23 ile Sunulacak Tüm Yeni Özellikler

EA Sports’un tanınan futbol oyunu FIFA 23 için birinci resmi fragman ile birlikte, yeni özellikler de gün yüzüne çıktı.

EA Sports, serinin yeni oyunu FIFA 23’ü, 30 Eylül 2022 tarihinde resmen piyasaya sürecek. Şirket, her sene seriye eklenen oyunları için yeni özellikler sunmasıyla biliniyor. ea.com sitesinde yayınlanan özel bir blog sayfasına nazaran, bu sene piyasaya sürülecek oyun için de bir dizi yeni özellik kullanıcılara sunuluyor. İşte FIFA 23 oyunuyla birlikte deneyimlenecek yeni özellikler:

EA Sports, serinin 2017’de piyasaya sürülen versiyonu FIFA 18 için, 2018 yılında gerçekleştirilen Dünya Kupası tertibi takviyesini sunmuştu. Bu takviye ile oyuncular, Dünya Kupası’na katılma başarısı göstermiş tüm ulusal kadrolar ile Dünya Kupası tecrübesini yaşayabiliyorlardı. Şirket, lansman tarihinin üzerinden bir müddet geçtikten sonra Dünya Kupası paketini ek içerik olarak kullanıcılara sunmuştu. Bu pakette, ulusal grupların resmi Dünya Kupası takımları, tertipte giyecekleri formalar, tertibin yapıldığı ülkedeki stadyumlar ve resmi Dünya Kupası yayın arayüzü olmak üzere gerçekçi tecrübesi yansıtacak tüm ögeler bulunmaktaydı.

Şirket, bu sene de tıpkı formda lansman sonrası bir tarihte sunulacak içerik güncellemeleri ile yeni bir Dünya Kupası paketini kullanıcılara sunulacak. Bildiğimiz üzere, dünyanın en itibarlı futbol turnuvalarından biri olan Dünya Kupası, bu yıl Katar’da düzenlenecek. EA Sports da gelenekten vazgeçmeyerek, serinin yeni oyunu FIFA 23 için FIFA World Cup Qatar 2022 dayanağını kullanıcılara sunacak. Lakin bu yılki pakette, geçmiştekinden farklı bir yenilik bulunuyor. Futbolda bayanların aktifliği günden güne artarken, serinin geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen versiyonu FIFA 22’de bayan futbol ulusal grupları da oyuna eklenmişti. Bu yıl, ek içeriklerle sunulacak olan Dünya Kupası paketinde bayan futbol ulusal ekipleri için de yeni içerikler yer alıyor. Buna nazaran şirket, tekrar lansman sonrası ileri bir tarihte Bayanlar Dünya Kupası dayanağını de oyuna sunacak. Bayanlar Dünya Kupası, önümüzdeki yıl Avustralya ve Yeni Zelanda’da düzenleniyor. Şirket, turnuva yaklaşırken yayınlayacağı FIFA Women’s World Cup Australia and New Zealand 2023 ek içerik paketiyle, bayan futbolunun tepe tertibini deneyimlemeyi sağlayacak. EA ayrıyeten, hem erkeklerde hem de bayanlarda gerçekleştirilecek Dünya Kupası tertipleri için ek detayların yakında duyurulacağını da belirtiyor.

Son vakitlerde futbolda bayanların aktifliğinin güzelden güzele arttığını söylemiştik. EA Sports da bu gelişmenin farkında olarak, geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen FIFA 22’de birinci kere bayan futbolu için takviyesini sunmuştu. Bu yıl piyasaya sürülecek olan FIFA 23’te ise bu takviyenin kapsamının genişleyeceğini görüyoruz. Çünkü şirket, bu yıl yaklaşmakta olan oyuna bayan futbol kulüpleri ve bayan futbol liglerini de ekliyor. Geçtiğimiz yılki versiyonda sırf bayan ulusal grupları yer almaktaydı. Böylece bu yıl, oyundaki bayan futbolcu sayısı da artmış olacak. Tanıtım görüntüsü ve tanıtım blogunda belirtildiği üzere, oyuna bu yıl Barclays FA Women’s Muhteşem League ve Division 1 Arkema ligleri ekleniyor. Bu da İngiliz ve Fransız bayan futbol liglerinin oyunda bulunacağı manasına geliyor. Şirket, bu yeniliği “EA SPORTS FIFA tarihinde birinci defa bayan kulüp gruplarıyla oynayın.” cümlesi ile duyurmuş. EA Sports ayrıyeten, oyundaki gerçekliği artırmayı hedefleyen HyperMotion2 teknolojisinin, bu yıl bayan futbolu için de faal olacağını belirtiyor. Son yıllarda, ülkemizde de bayan futbolunun gelişim gösterdiğini düşünürsek, yakın vakitte ülkemizin büyük futbol ekiplerinin bayan şubelerinin de FIFA oyunlarında bulunduğunu görmek ilgi cazip olabilir.

Bir futbol oyunu oynuyorsak, bu oyunda aradığımız temel özelliklerden biri gerçekçiliktir. Kendimizi gerçek bir futbol maçı izliyormuş üzere hissetmemiz için gerekenler, gerçekçi bir stadyum atmosferi, gerçekçi taraftar animasyonları ve tabi ki gerçekçi futbolcu hareketleridir. EA Sports, tanınan futbol oyunu serisinde uzun yıllardır bu gerçekçiliği yansıtmak için uğraş gösteriyor. Serinin birinci oyunlarından bu vakte kadar geçen müddette, gerçekçi futbol tecrübesinin epeyce geliştiğini söylemek de mümkün. Şirket, seride yer alan oyunlar için daima olarak yeni teknolojiler geliştirmişti. FIFA 17 oyunu ile birlikte sunulan Frostbite™ Engine teknolojisi, FIFA 21’e kadar oyunda geliştirilerek kullanılmaya devam etti. Şirket, geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen FIFA 22 oyunu ile birlikte ise yepisyeni bir teknolojiye geçiş yaptı. Şirketin, FIFA 22 için en tezli olduğu husus HyperMotion teknolojisiydi. EA, HyperMotion teknolojisinin muvaffakiyetini görmüş olacak ki serinin yeni oyunu FIFA 23 için de bu teknolojiyi kullanmaya devam ediyor. Hem de yenilenmiş ve geliştirilmiş bir versiyonu ile.

EA Sports, geçtiğimiz yıl birinci sefer kullanıma sunduğu HyperMotion teknolojisinin, iki kat daha fazla gerçek maç verisi yakaladığını söylüyor. Bu durum, oyunda yer alan birçok futbolcunun gerçeğe epey yakın dinamikleri sergilemesi ile birlikte yüksek bir gerçekçilik oranı biçiminde karşımıza çıkıyor. Bu sene piyasaya sürülecek olan FIFA 23 için ise teknoloji daha da geliştirilmiş. EA Sports’un FIFA 23 için yayınladığı blog sayfasında belirtildiğine nazaran, HyperMotion2 teknolojisi ile birlikte 6000’den fazla yeni gerçekçi futbol animasyonu oyuna eklenecek. Bu noktada, HyperMotion teknolojisinin geçtiğimiz yıl sadece oyunun konsol versiyonları için faal edildiğini hatırlatmakta yarar var. HyperMotion2 teknolojisinin de bu biçimde sırf konsollar için mi faal olacağı şimdi muhakkak değil. Fakat, FIFA 23 ile sunulacak yeniliklerden biri de aşağıda detaylı bahsedeceğimiz, çapraz platform dayanağı olacak. Çapraz platform takviyesinin bulunması, tüm platformlarda tıpkı oyun tecrübesinin sağlanmasını gerektirebilir. Böylece bu yıl, PC oyuncuları da HyperMotion2 teknolojisinden faydalanabilir. Şirket, blog yazısında teknoloji ile ilgili detaylı bilgilerin yakın vakitte duyurulacağını belirtiyor.

EA Sports’un FIFA serisi, uzun yıllardır çeşitli platformlardaki oyuncular ile buluşuyor. Lakin, oyun hangi platformdaysa sırf o platformdaki oyuncular birbirleri ile çevrimiçi olarak oyun tecrübesini yaşayabiliyor. Bu durum, FIFA 23 ile birlikte değişecek üzere gözüküyor. Şirketin, FIFA 23 için çapraz platform dayanağı sunacağı söylentileri geçmişte ortaya çıkmıştı. Yayınlanan resmi fragman ve tanıtım blogu ile birlikte çapraz platform dayanağı de resmiyete kavuştu. Şirket artık, oyunun PlayStation 5, Xbox Series X/S, Stadia ve PC sürümlerine sahip olan oyuncuların, çapraz platform takviyesi ile çevrimiçi olarak oyunu birlikte oynayabileceğini belirtiyor. Tıpkı biçimde, oyunun PlayStation 4 ve Xbox One sürümlerine sahip olan oyuncular da çevrimiçi olarak birlikte oynama tecrübesine sahip olacak.

Çapraz platform takviyesi, birinci olarak FIFA 22 oyunu ile birlikte ufak bir denemeye alınmıştı. O denli ki, FIFA 22’de yer alan Online Dostluk Maçları ve Online Dönemler modlarında çapraz platform takviyesine geçiş yapılmıştı. FIFA 23 ile birlikte takviyenin kapsamı da genişliyor. Buna nazaran, içerisinde PlayStation 5, Xbox Series X/S, Stadia ve PC bulunan yeni jenerasyon kümesi oyuncuları ve içerisinde PlayStation 4 ve Xbox One bulunan eski kuşak kümesi oyuncuları kendi ortasında eşleşecek formda, online olarak Origin üzerindeki arkadaşları ile dostluk maçları yapabilecek ve FIFA serisinin en çok oynanan modu FIFA Ultimate Team’de Origin arkadaşları ile oyunu deneyimleyebilecek. Her iki kümede yer alan oyuncular birebir vakitte, FUT Online Dostluk Maçları, Online Dönemler, FUT Rivals, FUT Champions ve FUT Online Draft modlarında da çapraz platformdaki kullanıcılar ile eşleşebilecek. Şirket ayrıyeten, EA Social ismi verdiği yeni bir widget’ı da oyuna ekliyor. EA Social sayesinde kullanıcılar, çapraz platformlardaki arkadaşlarını basitçe ekleyebilecek ve bu sayede oyunu birlikte oynayabilecek.

Çapraz platform takviyesi kapsamında sunulan yeniliklerden biri de FUT oyuncuları için ortak transfer pazarı olarak göze çarpıyor. Buna nazaran, FUT Transfer Pazarı, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S ve Stadia için ortak bir havuz oluşturacak. Lakin PC ve Switch bu havuzun dışında kalarak, kendi özel transfer pazarına sahip olacak. Ortak transfer pazarı havuzu sayesinde oyuncular, platformlar ortası transferlerini gerçekleştirebilecek. Örneğin, bir PlayStation 5 kullanıcısı tarafından satışa sunulan Cristiano Ronaldo kartını, Xbox Series X konsolunda oyunu oynayan bir kullanıcı satın alabilecek. Bu durum, FUT Transfer Pazarı’nın kapsamının da hayli genişleyeceği manasına geliyor.

Çapraz platform takviyesi, FUT liderlik tablolarında da değişimi kaçınılmaz kılıyor. FUT oyuncularının muvaffakiyet sıralamasına nazaran listelendiği skor tabloları, uzun yıllardır oyunda bulunmakta. Bu sene, çapraz platform dayanağı ile birlikte bu skor tablolarının da içeriği genişleyecek. Çünkü, “Elite Top 200” sıralamasında artık global bir skor tablosu yer alacak. Bu global skor tablosu, platform ayrımı gözetmeksizin en yüksek puana sahip olan kullanıcıları sıralamaya sokacak. Bunun yanı sıra, lokal platformdaki kullanıcılar için de başka bir skor tablosu yer alacak. Örnek vermek gerekirse; bir PC kullanıcısı, çapraz platform dayanağını faal ettiğinde global olarak tüm platformdaki kullanıcıların sıralamasını görüntüleyebilirken, takviyesi inaktif ettiğinde sırf PC oyuncuları ortasındaki sıralamayı görüntüleyebilecek. Global skor tabloları, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5, Xbox Series X/S, Stadia ve PC platformlarındaki oyuncular ortasında bir listeleme sunacak. Üstte bahsettiğimiz tüm kurallar, Division Rivals ve Club Value Leaderboard modları için birebir formda geçerli olacak.

Çapraz platform dayanağı ile ilgili kullanıcıların başında oluşan en büyük soru işaretlerinden biri ise hile kullanımıydı. Bilhassa PC sürümünde pek çok hilenin varlığından kelam edebiliyoruz. Bu hilelerin varlığı, başka platformlardaki oyuncuların PC platformundaki oyuncular ile eşleşmek istememesi sonucunu doğurabilir. Lakin EA, bu mevzuyla ilgili de bir çalışma gerçekleştirmiş. Oyuna bu yıl, çapraz platform takviyesi ile birlikte EA AntiCheat (EAAC) dayanağı de sunuluyor. Şirket, PC sürümündeki hilelerin varlığından haberdar olduğunu ve PC sürümü için ek hile zıddı tedbirler getirdiklerini de belirtiyor.

FIFA 23 ile birlikte sunulacak olan yenilikler ortasında oynanışı etkileyecek olan yeni özellikler de yer alıyor. Birinci başta, EA’in şimdi bu yenilikler ile ilgili detaylı olarak bilgileri sunmadığını belirtelim. Fakat, yayınlanan blog yazısında, oynanış üzerine yapılan yenilikler ile ilgili temel bilgiler yer alıyor. Buna nazaran, oyunda yeni bir şut mekaniği yer alacak. Birebir vakitte, hür vuruş, penaltı ve köşe atışları olmak üzere duran top animasyonlarında da yenilikler yapıldığı vurgulanıyor. Şirket ayrıyeten, daha gerçekçi fizik ögeleri ile oyunun her zamankinden daha gerçekçi olacağını da argüman ediyor.

Bunların yanı sıra, oyunun tüm platformlarda en çok oynanan modu olan FIFA Ultimate Team modu için de yenilikler mevcut. FUT 23’de, yeni FUT Anları ve yenilenen kimya sistemi yer alacak. Lakin, üstte da bahsettiğimiz üzere bu yeniliklerin detayları şimdi aşikâr değil. Tıpkı formda, her sene olduğu üzere bu sene de dünya futbolunun efsane isimleri, ikonlar ve FUT Kahramanlar olarak oyunda yerini alacak.

FIFA serilerinin vazgeçilmezlerinden biri olan meslek modu için de kimi yenilikler yapıldığı belirtiliyor. Bilhassa son yıllarda, tüm FIFA oyuncuları meslek modundaki eksikliklerden yakınıyordu. Bu sene piyasaya sürülecek olan FIFA 23 oyununda, meslek modu tecrübesinin nasıl olacağı da merak edilenler ortasında. Blog yazısında belirtildiğine nazaran, artık FIFA Meslek Modu’nda oyuncu olarak bir meslek yapacağımız vakit, yöneteceğimiz oyuncunun kişilik özelliklerini de tanımlama fırsatı elde edebileceğiz. Bu kişilik özellikleri, mesleğin devamını etkileyecektir. Meslek modu için sunulan yeniliklerden bir başkası ise dünya futbolunun ünlü isimlerini yönetme özelliği. Bu yenilik ile ilgili de rastgele bir ayrıntı bulunmasa da FIFA Meslek Modu’nda birtakım ünlü kişiliklerin yerine geçebileceğimiz ve onun mesleğini devam ettireceğimiz yorumunu yapabiliyoruz. Bu durum, oyuncu mesleği için halihazırda mevcuttu fakat teknik yöneticilik mesleği için değerli bir yenilik olabilir. Şirket ayrıyeten, “Oynanabilir Değerli Anlar” modu ile meslek modu için yeni bir tecrübe sunacağını da belirtiyor.

EA Sports, FIFA 23 ile birlikte maç günü tecrübesini de geliştireceğini belirtmiş. Buna nazaran, oyuna artırılmış gerçeklik temelli yayın tekrarları eklenecek. Maç günü tecrübesi konusunda oyuncuların beklentisi, gerçekçi sinematikleri oyunda görebilmekti. Şirket, bu doğrultuda geçmiş oyunlarda da yeni sinematikleri oyuna ekliyordu. Yeni oyunda, bu sinematiklerin kapsamının geliştirildiğini söylemek mümkün olacak üzere gözüküyor. Birebir formda, oyunda yer alan stadyumlardaki saha yerleri konusunda da geliştirme yapılmış. Şirket ayrıyeten, stadyum atmosferinin de geliştirildiğini belirtiyor. Bu yeniliklerin ayrıntılarını da yayınlanan yeni fragmanlar ve yeni blog yazılarından takip edebileceğiz.

İşte FIFA 23, tüm bu yenilikleri vadederek geliyor. Oyun, 30 Eylül 2022 tarihinde oynanabilir olacak. Şimdiden ön satışların başladığını belirtmekte yarar var. Son olarak oyunun birinci resmi fragmanını aşağıdan izleyebileceğinizi belirtelim.