Intel, İşlemcilerinde Güçlü Yapay Zeka Çipleri Kullanacak: VPU

Intel, Phoronix tarafından hazırlanan bir rapora nazaran, dün yayınlanan yeni bir Linux şoförü aracılığıyla Versatile Processing Unit (VPU-Çok Taraflı Süreç Birimi) isimli bir ASIC’in varlığını doğruladı. Bu yeni süreç ünitesi, derin öğrenme uygulamaları için yapay zeka teşebbüsünü hızlandırmak üzere tasarlandı ve 14. Jenerasyon Meteor Lake işlemcilere entegre edilecek.

Teknoloji sanayisi yapay zeka algoritmalarına bu kadar ağır bir halde odaklanmışken, Intel’in talepleri karşılamak için bu cins “yapay zeka çekirdeklerini” CPU’larına dahil etmesi kulağa mantıklı geliyor. Öbür bir deyişle, bu yeni yongayı NVIDIA’nın Tensor çekirdeklerine emsal bir alternatif olarak düşünebiliriz.

ABD’li teknoloji devi, yapay zeka uzmanı Movidius’u yaklaşık altı yıl evvel satın almıştı. Intel’in VPU atılımı ise muhtemelen bu şirketin yetenekleriyle kontaklı. Movidius vaktinde ihtilal niteliğinde işlere imza atmıştı; VPU’ları, makul vazifeler için tasarlanmış birkaç ek işlemciden oluşan heterojen bir paketle, watt başına etkileyici performans pahaları sunuyordu. Yıllar içinde yapılan çalışmalarla birlikte AI çipleri artık son tüketiciler için üretilen masaüstü işlemcilere ekleniyor.

Yeni VPU’ların ne kadar güçlü olduğunu ve Meteor Lake ailesi için neler sunabileceğini şimdi bilmiyoruz. Lakin beş yıllık Ar-Ge çalışmalarından sonra Intel ve Movidius tarafından geliştirilen yeni ASIC’in üstün performans göstermesi bekleniyor.

Sürücü yama notları sayesinde şu anda bildiğimiz tek şey çipin birtakım dahili modülleri. Intel’in VPU’su, VPU bilgilerini ana DMA adreslerine çevirmek için bir bellek idare ünitesi, RISC tabanlı bir mikro denetimci, Sinirsel Hesaplama Alt Sistemi (Neural Compute Subsystem) ve NoP (Network on Chip) içerecek.