Intel, İşlemci Fiyatlarını %20’ye Kadar Artırabilir

PC pazarı dünya genelinde daralmaya devam ederken, teknolojik aygıtlara olan talep çeşitli nedenlerden ötürü adım adım zayıflıyor. Bu nedenden ötürü Intel de dahil olmak üzere çeşitli şirketlerin fiyat indirimlerine gidebileceği konuşuluyordu. Nikkei Asia‘nın son raporu ise büsbütün farklı bir bahse odaklanıyor.

Rapora nazaran Intel, bu sonbahardan itibaren işlemci fiyatlandırma planlamasında değişikliğe gidecek. Artan elektrik, hammadde ve personellik maliyetlerine ait telaşlarını lisana getiren şirket, fiyatların artacağı konusunda müşterilerini bilgilendirdi.

Gelen bilgilere nazaran mikroişlemcilerin birden fazla bu fiyat artışlarından etkilenecek. Fakat artan maliyetler asıl olarak Core ve Xeon ailesini vuracak. Fiyat artışının ölçüsü konusunda kesin bir bilgimiz yok, lakin söylentilere nazaran %10 ile %20 ortasında bir artış bekleniyor.

Teknoloji devi, çok yakında 13. Kuşak Raptor Lake işlemcileri için bir aktiflik düzenleyecek. Yeni kuşak CPU’ların bu artırımlardan etkilenip etkilenmediğini görmek için beklememiz gerekecek.