Intel Arc A770, Eski API’lerde Düşük Performans Gösteriyor

Intel yöneticileri Ryan Shrout ve Tom Petersen’in Arc Alchemist tanıtımı için bir çeşide çıktığını belirtmiştik. Linus Tech Tips‘e konuk olan yöneticiler, bu sefer amiral gemisi Arc ekran kartının performansına ait ayrıntılarla karşımıza çıktı.

Petersen, Intel’in Arc Alchemist GPU’ları için oyun optimizasyonlarıyla ilgili üç evreli bir strateji uygulandığını açıkladı. Tier 1 (1. katman), Arc ile istisnai olarak çalışan oyunları içeriyor. Öte yandan Tier 2 (2. katman), daha az optimize edilmiş fakat DirectX 12 ve Vulkan üzere çağdaş API’leri temel alan oyunları kapsıyor. Bu oyunlar epey uygun performans göstermeli.

Oyuncular için en büyük kaygı 3. kademe kategorisine giren oyunlar olmalı. Arc ekran kartları, DirectX 11 yahut evvelki sürümlerdeki oyunları kapsayan 3. düzey oyunlarda düşük performans gösteriyor. Referans olarak, en düzgün beş Steam oyunu DirectX11 kullanıyor ve şirketin Tier 3 (3. katman) sınıfına giriyor. Bu bahiste tek âlâ haber var: Arc kartlarda 3. katmana giren oyunların dahili testlerine dayanarak daha düşük bir fiyatlandırma yapılacağı söyleniyor.

Linus, Arc A770‘in 1440p çözünürlük (Yüksek ön ayarlar) ile 50-60 FPS civarında performans göstereceğini varsayım ediyordu. Maalesef Intel, yayıncının Tier 2 katmanındaki oyunları sergilemesine müsaade vermedi. Tekrar de Shadow of the Tomb Raider’da DirectX11 ve DirectX12 ortasında bir kıyaslama yapıldığını görüyoruz.

Arc A770, DirectX 12 ile 80 FPS verdi. Fakat DirectX 11 API’si kullanıldığında ekran kartı sadece 40 FPS’e kadar çıkabiliyor. Sonuç olarak yarı yarıya bir performans kaybı var ki bu vahim. Pekala bunun sebebi ne? Yalnızca berbat optimizasyon. Umuyoruz ki Intel mühendisleri, kartlar son tüketiciye ulaşmadan tüm bu problemleri çözebilir.