Intel, Arc A750’yi 2K Çözünürlükte Sergiledi

Resmi çıkış tarihi ve teknik özellikler konusunda sessiz kalmakta ısrarcı olan Intel, Arc masaüstü ekran kartları için yeni bir teaser yayınladı. Şirketin görüntüsü Arc masaüstü GPU’ları tarafından desteklenen, sadece VRR, HDR ve HDMI üzere özellikleri içeriyor.

Ancak yayınlanan görüntüde dikkat cazibeli kısımlar ve oyun tanıtımı içeren Variable Refresh Rate (Değişken Yenileme Hızı) demosu var. Death Stranding’de 2560×1440 (2K) çözünürlükte çalışan Arc A750, varsayılan ön ayarlarda 80 ile 100 FPS ortasında pahalar sunuyor. Intel hatırlarsanız Arc A750’nin çeşitli oyunlarda RTX 3060’tan daha güçlü olduğunu sav etmişti. Lakin o zamanki tabloda Death Stranding yer almıyordu.

Gösterimin hedefi aslında yeni GPU’nun oyun performansı değil, VESA Variable Refresh Rate özelliğinin nasıl çalıştığını göstermekti. Intel, Arc alchemist ekran kartların VRR’ye sahip monitörlere dayanak sunacağını doğruladı. Fakat şirket tarafından onaylanan 100 kadar monitör bulunduğu belirtiliyor.

Ayrıca Intel, Arc GPU’larda HDMI 2.1 ve DisplayPort 2.0 dayanağını resmi olarak doğruladı. Fotoğraflarda gördüğünüz “Limited Edition” kartlar HDMI 2.1 standardıyla gelecek. Bununla birlikte, sunulan PCON’lar (Protokol Dönüştürücü) sayesinde üreticiler HDMI 2.1 dayanağını istediği kartlarda uygulayabilecek.

A750’nin 8 GB belleğe sahip olduğu resmi olarak doğrulanmıştı. Bu model muhtemelen 28 Xe-Core ile desteklenecek.