Intel 13. Nesil Mobil İşlemciler Yıl Bitmeden Piyasada Olacak

Intel, yeni jenerasyon işlemcileri için lansman planlarken ekseriyetle evvel masaüstüne, sonrasında taşınabilir platforma odaklanıyor. Bildiğiniz üzere 2022 yılı içinde masaüstü Raptor Lake-S işlemciler piyasada olacak. Lakin resmi datalara nazaran 13. kuşak taşınabilir CPU’lar gecikmeyecek ve yeniden bu yıl içinde dizüstü bilgisayarlara ulaşmaya başlayacak.

Çip üreticisi, bu sonbaharda masaüstü işlemcilerini ve 2022’nin sonunda taşınabilir serileri piyasaya sürecek. Mevcut Alder Lake taşınabilir yongalar masaüstünden çok daha sonrasında gelmişti. Şirket taşınabilir Raptor Lake’i 1 yıl geçmeden tanıtarak bu kere erken davranacak.

Bu yılın ikinci yarısında Raptor Lake ve 2023’te Meteor Lake ile aldığımız liderliği geliştiriyoruz. Bugüne kadar 35 milyon ünitenin üzerinde Alder Lake sevkiyatı gerçekleştirdik. Mevcut pazarda, tüketici ve ticari genelinde hizmet verdiğimiz premium segmentlerde de izafi bir güç görüyoruz. Bu sonbaharda masaüstü SKU’larımızdan başlayarak yeni jenerasyon eser ailemiz Raptor Lake’in lansmanı ile bu ivmeyi artırmayı ve akabinde yıl sonuna kadar taşınabilir ailemizi geliştirmeyi umuyoruz. Raptor Lake ailesi, jenerasyondan nesile çift haneli performans kazanımları ve Alder Lake ile soket uyumluluğu dahil olmak üzere müşterilere kıymetli avantajlar sunacak. 2023’te ise Intel 4 (7nm) – Meteor Lake üzerine konseyi birinci CPU’muzu teslim edeceğiz.

Intel’in K-serisi 12. Kuşak Core masaüstü serisi 27 Ekim’de resmi olarak piyasaya sürüldü, lakin K olmayan modeller bu yılın Ocak ayında satışa sunuldu. Öte yandan, Alder Lake taşınabilir işlemciler (P ve H serisi) Şubat ayına kadar bizi bekletti. Akabinde Mayıs ayında HX serisi üst seviye modelleri gördük.

Son olarak, 28 Eylül’de düzenlenecek Innovation aktifliğiyle birlikte Raptor Lake ailesinin geleceğine kesin gözüyle baktığımızı belirtelim. Satışlar ise Ekim ayının içinde başlayacak.