Innosilicon, Yeni Nesil Fenghua No.2 GPU Hazırlığında

Çinli bir şirket olan Innosilicon, “yerli masaüstü GPU” teşebbüsü için emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Geçen Kasım ayında Fenghua No.1’i piyasaya süren şirket, 3 Ağustos tarihinde Fenghua No.2’yi duyurmak için son hazırlıklarını yapıyor.

Innosilicon’un temel gayesi, görünüşe nazaran elindeki GPU çekirdeklerini ikiye katlayarak performans artışı sağlamak. Lakin bunu 2 kat daha fazla çekirdeğe sahip büyük monolitik GPU yongasıyla yapmıyorlar; Innosilicon bunun yerine PCB’ye ikinci bir GPU yerleştirmeyi hedefliyor.

AMD ve NVIDIA, benzeri bir yolu yıllar içinde SLI ve CrossFire üzere teknolojilerle test etti. Lakin teknik meseleler ve karmaşık yapı nedeniyle oyunlarda hiçbir vakit kararlılık sağlanamadı. Oyunlar ekseriyetle CrossFire ve SLI şoförlerinin yanı sıra özel kod optimizasyonlarına gereksinim duyuyordu. NVIDIA, son kuşak Ampere GPU’ları ile SLI teknolojisini neredeyse büsbütün bıraktı ve sadece RTX 3090/3090 Ti modelleri NVLink konnektörüne sahip.

Tekrar mevzumuza dönelim. Çift yongalı ekran kartı, 5 TFLOP’luk (FP32) performansı 10 TFLOP’a çıkararak iki katlık ham performans sunacak. Tüm kodek çıktı yetenekleri için emsal formda performans ikiye katlanacak. Fakat tüm bu bedeller kağıt üzerinde kalacak üzere görünüyor çünkü pratikte işler her vakit farklı oluyor.