Huawei MatePad 10.4 – Öne Çıkan Özellikler

HUAWEI, her bütçeye ve kullanım maksadına uygun tablet modellerini sunmaya devam ediyor. Birinci defa 2020 yılında piyasaya sürülen HUAWEI MatePad 10.4 modeli 2022 yılında tekrar yenilendi. Donanımı ve yazılımı baştan aşağı yenilenen tablet neler sunuyor? Gelin birlikte bakalım.

İlk kez 2020 yılında kullanıcıların beğenisine sunulan HUAWEI MatePad 10.4 modeli Android işletim sistemiyle birlikte geliyordu. Fakat 2022 model HUAWEI MatePad 10.4, artık HUAWEI’nin geliştirdiği HarmonyOS işletim sistemiyle geliyor.

HarmonyOS 2 sürümünü kullanan yeni tablet, HUAWEI Taşınabilir Servisler ile geliyor ve Google servisleri bulunmuyor. HUAWEI’nin kendi uygulama mağazasını kullanabildiğiniz tablette, tıpkı Google Play Store’da olduğu üzere birçok uygulamaya erişim sağlanması mümkün. Ayrıyeten APKPure entegrasyonu sayesinde birçok uygulama APK halinde indirilerek kuruluyor.  HUAWEI AppGallery de güncellemeler için bildirim gönderip uygulama güncellemelerini yapmanız için uyarabiliyor.

Yeni işletim sistemi yeni arayüz dizaynıyla geliyor. Böylelikle MatePad’inizi çok daha efektif bir biçimde kullanabiliyorsunuz. Servis Widget’ları desteklenen uygulamalarda ana ekranda pek çok ek bilgi ekranı sağlarken, tekrar düzenlenen ana ekran da değerli. Artık son kullandığınız uygulama ekranın alt sağ kısmında görünüyor. Böylelikle sık kullandığınız yahut son kullandığınız uygulamaları kolaylıkla yine ekrana çağırabiliyorsunuz. HarmonyOS 2 bu aygıta hakikaten çok yakışıyor ve yeni işletim sistemi arayüzünün gücünü ana ekrandan hissedebiliyorsunuz.

Ayrıca HarmonyOS, Huawei ekosistem özelliklerini de bir adım öteye taşıyor. Uzunca bir müddettir Huawei Share ile Huawei taşınabilir aygıtlar ortası irtibat kurabiliyordunuz. Yeni eklenen ekosistem özellikler MatePad’in esnekliğini de artırmayı amaçlıyor. Şayet bir MateBook kullanıcısıysanız, Huawei MatePad’inizi ikinci ekran olarak notebook bilgisayarınıza bağlayabiliyorsunuz. Bu özellik sayesinde ek ekrana gereksiniminiz olan durumlarda ekstra bir monitör temasıyla da uğraşmanız gerekmiyor. Tek yapmanız gereken Huawei denetim paneli üzerinden tablete bağlanmak oluyor.

HUAWEI MatePad 10.4, tıpkı MatePad 11’de olduğu üzere akıllı klavye ve kalem takviyesine sahip. Bu sayede tablet hem öğrenciler, hem de beyaz yakalılar için ülkü aygıtlardan biri haline geliyor. Kullanıcılar kalemle ister not alabilir, isterse de çizim yaparak eğlenceli vakit geçirebilir.

2022 model HUAWEI MatePad 10.4 tablet, donanım tarafında da güçlendirilmiş. Yeni tablette HUAWEI tarafından tasarlanan Kirin 710A işlemciye yer verilmiş. Bu işlemci, 4 adet Cortex-A53 ve 4 adet Cortex-A73 çekirdekle gelirken, grafik tarafında da Mali-G51 GPU kullanılıyor.

Temel donanımın dışında RAM ölçüsü 2020 modeliyle tıpkı kalan tablette 64 ve 128 GB depolama seçenekleri sunulmuş. Buna ek olarak isteyen kullanıcılar 512 GB’a kadar olan Micro SD kartları takarak kapasiteyi artırabilecek.

Ekran, bir tablet için değerli bileşenlerden. HUAWEI, 10.4 inç boyutundaki bu tabletinde 2K (2000×1200) çözünürlük sunuyor. IPS tabanlı olan bu panel 470 nit parlaklık kıymetine sahip. Ortam Işığı Sensörü sayesinde bulunduğunuz ortamın ışığını algılayarak otomatik parlaklık ayarlayabiliyor.

Tablet için bir öteki değerli nokta da batarya kapasitesi. HUAWEI, MatePad 10.4 2022 modelinde 7250 mAh kapasiteli bir batarya kullanmayı tercih etmiş. Bu batarya 22.5W süratli şarj takviyesi ile geliyor. Böylelikle büyük kapasiteli bu bataryayı doldurmak için uzun şarj müddetleri gerekmiyor.

MatePad 10.4, ardında ve önünde birer kamera ile geliyor. Gerideki kameranın sensörü 13 MP çözünürlüğe sahipken, öndeki kamera 8 MP çözünürlük sunuyor. Ek olarak art kameranın yanında bir adet flaş modülünün bulunduğunu da belirtelim.

HUAWEI MatePad 10.4 2022 modeli, içindeki kablosuz ilişki yongası sayesinde Wi-Fi 5 (802.11ac) dayanağına sahip. Ayrıyeten aksesuar ilişkileri için de Bluetooth 5.1 takviyesi sunulmuş. Aygıtın Type-C USB portu da USB 2.0 standardına sahip.

Bunun dışında aygıtta Harman Kardon takviyeli 4 adet hoparlör, Çoklu Ekran İşbirliği takviyesi, Çoklu Pencere, GPS modülü ve OTG dayanağı de yer alıyor. Üstelik aygıtın mikrofonları imajlı konuşmalarınızda art plan sesini azaltarak sesinizin karşıya daha net, yüksek ve anlaşılabilir gitmesini sağlıyor.

2022 model MatePad 10.4 çeşitleri HUAWEI Online Mağaza aracılığıyla satışta bulunuyor. Aygıtın 4 GB RAM ve 64 GB depolama sunan varyantı 3.099 TL fiyat etiketine sahipken, 4 GB RAM ve 128 GB depolama alanı sunan varyantı ise 5.499 TL fiyat etiketine sahip.