Huawei FreeBuds Pro 2 İncelemesi

Huawei’nin TWS kategorisinde pek çok farklı kulaklı modeli olsa da FreeBuds Pro’nun yeri her vakit çok diğer olmuştur. Birinci modeliyle hem gürültü engelleme hem de ses kalitesinde yüksek performans sağlamayı başaran FreeBuds Pro, yeni Huawei FreeBuds Pro 2 ile birlikte çıtayı adım daha öteye taşıyor.

Tasarım açısından evvelki FreeBuds Pro ile karşılaştırdığımızda birçok kıymetli uygunlaştırma gözümüze çarpıyor. Hem FreeBuds Pro Kulaklıklar hem de kulaklık kutusu çok daha portatif bir hale getirilmiş. Kulaklıklar artık daha ince ve uzunluk olarak da daha kısa. Ayrıyeten evvelce 60 gram olan kulaklık kutusu da artık yüzde 11 daha küçük ve yalnızca 52.1 gram.

Tasarımın kompaktlığı bilhassa kulaklığın kutusunu cebinize koyduğunuzda net bir formda hissedilebiliyor. Ayrıyeten konik tasarım bozulmadığı ve FreeBuds Pro 2 ile devam ettiği için kulaklıkları kullanmak da her vakit olduğu üzere son derece rahat.

FreeBuds Pro 2’yi yeniden evvelki modelde olduğu üzere kulaklık gövdesi üzerinden kolaylıkla denetim edebiliyorsunuz. Kaydırma, sıkıştırma ve basılı tutma hareketleriyle kulaklığı denetim ediyorsunuz. Varsayılan olarak basılı tutma gürültü engelleme, olağan mod ve farkındalık ortasında geçiş yapıyor. Bir sefer yahut iki sefer basma oynatılan parçayı denetim ederken, kaydırma hareketi ile ses düzeyini kolay kolay değiştirebiliyorsunuz.

Kontroller benim anlattığım üzere şekillense de bu formda kalmak zorunda değil. Huawei AI Life uygulaması üzerinden FreeBuds Pro 2’yi dilediğiniz üzere özelleştirebiliyorsunuz. Basılı tutma, kaydırma ve sıkıştırma hareketlerini dilediğiniz üzere özelleştirebilirsiniz.

Huawei’nin Devialet iştiraki ile geliştirdiği FreeBuds Pro 2, ultra hassas Düzlemsel Diyaframı sayesinde TWS kulaklıklarda bir birinci olmayı da başarıyor. Düzlemsel Diyafram sayesinde ses kaynağındaki her bir parçayı rahatlıkla algılayabiliyor ve daha net bir dinleme tecrübesi yaşıyorsunuz. Vokali, her bir müzik enstrumanını ayırt edebiliyor ve her birini netlikle duyabiliyorsunuz.

Bu noktada ikinci bir değerli teknolojiyse Dinamik Şoför biri oluyor. Bu iki ünite sayesinde müzik dinlerken ve sinema izlerken kulaklığın size sunduğu yüksek kaliteli sesten yararlanabiliyorsunuz. Dinamik Şoför sayesinde baslar öne çıkarken, az evvel bahsettiğimiz Düzlemsel Diyafram tizlerde ön plana çıkıyor. Doğal olarak FreeBuds Pro 2’de Hi-Fi ses tecrübesi yaşayabiliyor ve destekleyen her içerikte kulaklıkların performansından tam olarak yararlanabiliyorsunuz.

Ama şunu da unutmamak gerekiyor; her insanın dinleme tecrübesi farklı ve bu üslup premium kulaklıklarda aranan özelliklerden biri de esneklik. Huawei AI Life işte bu noktada tekrar yardıma koşuyor. Android, iOS ve Huawei App Gallery üzerinden fiyatsız olarak indirebilceğiniz AI Life üzerinden ses profilleri seçebiliyorsunuz. Varsayılan olarak dört ekolayzır bulunurken, şayet isterseniz büsbütün kendinize özel bir ses profili de oluşturabilirsiniz.

Hi-Res Audio Wireless ve HWA sertifikaları bulunan FreeBuds Pro 2, transfer kelam konusu olduğunda da uygun iş başarıyor. Yeni jenerasyon Bluetooth ses standartlarını karşılayan kulaklıklar 990 kbps’ye kadar data aktarabiliyor. Şu an daldaki ortalama ses taşıma suratı 320 kbps iken, FreeBuds Pro 2’nin 990 düzeylerine çıkabiliyor olması, bu kulaklıkları uzun müddet kullanmak isteyenler için de kıymetli bir satın alma avantajı sağlıyor.

Gelgelelim gürültü engelleme özelliklerine. Birinci kuşak FreeBuds Pro gürültü engelleme konusunda son derece başarılı bir eser olsa da, FreeBuds 2 öteki mevzu başlıklarında olduğu üzere gürültü engelleme kelam konusu olduğunda da çok daha düzgün iş çıkarmaya odaklanıyor. Artık kulaklıkların gürültü engelleme düzeyi 47 db’ye kadar çıkmış durumda. Bu da en gürültülü ortamlarda bile FreeBuds Pro 2’nin size en âlâ gürültü engelleme tecrübesini sağlayacağını gösteriyor.

Üstelik gürültü engelleme seçenekleri yalnızca tek bir modla hudutlu değil. Siz kulaklığı varsayılan özelliklerle kulanmaya başladığınızda Akıllı Gürültü Engelleme etkin oluyor. Bu mod sayesinde FreeBuds Pro 2’nin gürültü engelleme özellikleri etrafınızdaki ses yüksekliği ile gerçek orantılı olarak çalışıyor. Duruma nazaran Ultra, Genel, Rahat ve Uçuş Modları ortasında geçiş yapılıyor. Fakat isterseniz Huawei AI Life uygulamasını kullanarak o an istediğiniz gürültü engelleme modunu da seçebilirsiniz.

AkıllıANC 2.0 (SmartANC 2.0) yalnızca dinleme tecrübesi açısından değil, birebir vakitte görüşmelerinizde de kıymetli rol oynuyor. Kemik izi sensörü sayesinde konuşmalarınız da kulaklık tarafından algılanıyor ve mikrofon üzerinde de gürültü engelleme çalıştırılıyor. Böylelikle konuştuğunuz kişi de sizin sesisiniz daha pak alıyor.