Hibrit Ekran Kartı Test Edildi: RTX 3060M

Çok uzak değil, 2021 sonlarına kadar ekran kartlarına ulaşmak çok zordu ve fiyatlar çok uçmuştu. Çinli şirketler, madencilere satmak üzere dizüstü bilgisayar GPU’larını masaüstü PCB’lere entegre etmeye başladı. Bu hususlardan esasen daha evvel bahsetmiştik, artık ise bu türlü bir kartın incelemesi yayınlandı.

Teste giren masaüstü ekran kartı, aslında kalbinde GeForce RTX 3060 Taşınabilir GPU taşıyor. Sonuç olarak 12 GB yerine 6 GB GDDR6 bellekler kullanılıyor. Ayrıyeten taşınabilir sürümde 3840 yerine 3584 CUDA çekirdeği yer alıyor. Son olarak, taşınabilir varyant 115W’a TDP’lere çıkarken, masaüstü GPU 170W TDP bedeline sahip.

BullLab Jay tarafından test edilen örnek 80W’a kilitlendi, fakat neredeyse bir masaüstü GPU kadar düzgün performans gösterdi. Hatta dizüstü bilgisayarda kullanılan 105W’lık sürümden bile daha düzgün. Ek olarak, hem hibrit kart hem de dizüstü bilgisayar GPU’su birebir kod ismine sahip: GN20-E3.

RTX 3060M masaüstü ekran kartındaki asıl sorun oyunculara yönelik olmaması. İsmini bile duymadığımız Çinli şirketler tarafından satılan bu kartlar direkt kripto para madenciliği için üretildi. Bunun nedeni ise çok açık: dizüstü bilgisayar GPU’larında LHR sonu olmaması ve madencilik için kâfi belleklerin kullanılması. Hibrit ekran kartı aslında performans açısından hayli güzel, fakat resmi şoför dayanağı olmadığını hatırlatalım.