Google, Stadia’nın Kapanacağına Dair Söylentileri Yalanladı

Son periyotta Stadia oyun servisinin kapanacağına dair söylentiler dolaşmaya başlamıştı. Google, tüm söylentileri resmi olarak yalanladı ve hala “platforma daha fazla oyun getirmek için çalıştıklarını” açıkladı.

Google’ın bulut tabanlı oyun hizmeti Stadia, eksik özellikleri, teknik problemler ve tuhaf pazarlama kampanyalarıyla birlikte çok sayıda reaksiyon topladı. Kısa vakit öncesinde ise Killed by Google isimli bir Twitter hesabından hizmetin kapanacağına dair paylaşım yapıldı. Hatta iletide olduğu üzere “hizmetin yaz sonuna kadar” büsbütün sona ereceği söyleniyordu.

Ayrıca “tüm üyelere 30-60 gün öncesinden bilgi verileceği, son aylık ödemenin iade edileceği” bile tabir edildi. Akabinde yetkililer, sorulan sorulara Resmi Stadia hesabından “Stadia kapanmıyor. Platforma ve Stadia Pro’ya her vakit daha fazla kusursuz oyun getirmek için çalıştığımızdan emin olabilirsiniz.” formunda net bir cevap verdi.

Google Stadia birinci olarak 2019’da duyurulmuştu ve hiçbir vakit sıçrama yapamadı. Başlangıçta çok küçük bir oyun kütüphanesine sahipti ve ayrıyeten oyunlarda gecikme meseleleri yaşanıyordu. Resmi sayılar Google tarafından paylaşılmıyor, lakin iddialara nazaran Stadia’nın bugün 250.000 civarında etkin kullanıcısı var. Ayrıyeten 2022 sonunda 1.3 milyon kullanıcıyla tepeye ulaştığı söyleniyor.