FIFA 2022 Dünya Kupası’nda kullanacak ‘yarı otomatif ofsayt’ sistemini açıkladı

Katar’da düzenlenecek Dünya Kupası öncesinde FIFA, turnuvada kullanılacak yeni sistemi duyurdu.

FIFA’nın internet sitesinde yapılan açıklamada, 21 Kasım’da başlayacak Dünya Kupası’nda yarı otomatik ofsayt teknolojisinin turnuva boyunca kullanılacağı belirtildi.

Açıklamada, bu sistemin görüntü hakemlere daha fazla yardımcı olacağı ve karar verme sürecini hızlandıracağı tabir edildi.

Rusya’da düzenlenen 2018 Dünya Kupası’nda VAR sistemi birinci defa uygulanmıştı.

SİSTEM NASIL ÇALIŞACAK?
FIFA’dan yapılan yazılı açıklamaya nazaran yeni teknoloji, topu izlemek için stadyumun çatısının altına monte edilmiş 12 özel izleme kamerası ve her bir oyuncunun saniyede 50 kere tespit edilecek 29 bilgi noktasını kullanarak alandaki tam pozisyonlarını hesaplayacak. Toplanan 29 data noktası, ofsayt tespiti yapmak için ilgili tüm uzuvları izleyecek.

Dünya Kupası maçlarında kullanılacak topun içine bir ölçüm ünitesi sensörü yerleştirileceği ve topun ortasına yerleştirilmiş olan bu sensörün, görüntü operasyon odasına saniyede 500 kere bilgi göndererek, topa vuruş noktasının çok hassas bir halde algılanmasını sağlayacak.

Uzuv ve top izleme datalarını birleştirerek ve yapay zeka uygulayacak yeni teknoloji, o anda ofsayt konumunda olan bir atak oyuncusu tarafından top her alındığında, görüntü operasyon odasındaki görevlilere otomatik ofsayt uyarısı sağlayacak.

Video maçı vazifelileri, saha hakemini bilgilendirmeden evvel, otomatik olarak seçilen vuruş noktasını ve oyuncuların uzuvlarının hesaplanan konumlarına dayalı olarak otomatik olarak oluşturulan ofsayt çizgisini manuel olarak denetim ederek önerilen kararı onaylayacak. Bu süreç birkaç saniye içinde gerçekleşecek ve ofsayt kararlarının daha süratli ve daha gerçek alınması sağlanacak.

Göreviller ve alandaki hakem tarafından onaylanacak kararla ilgili tıpkı konumsal bilgi noktaları, daha sonra oyuncuların uzuvlarının konumunu ayrıntılandıran bir 3D animasyona dönüştürülecek.

Bir ofsayt durumu için en güzel perspektifleri gösterecek olan bu 3D animasyon, daha sonra stadyumdaki dev ekranlarda gösterilecek ve ayrıyeten ekran başındaki tüm seyircileri mümkün olan en net halde bilgilendirmek için televizyondan da canlı olarak gösterilecek.

NE DEDİLER?
FIFA Lideri Gianni Infantino açıklamasında, “FIFA, 2018’de Dünya Kupası’nda VAR sistemini kullanarak büyük ve cesaretli bir adım attı. Yarı otomatik ofsayt sistemi, VAR sisteminin tüm dünyadaki gelişimine yardımcı olacak.” tabirlerini kullandı.

FIFA Hakem Komitesi Lideri Pierluigi Collina ise şunları söyledi, “VAR, futbola çok olumlu bir tesir yaptı ve çok sayıda kusurun önüne geçti. Yarı otomatik ofsayt sisteminin de bunu daha ileriye taşıyacağını inanıyoruz.”