Dijital Dünya Oyunun Kurallarını Değiştiriyor

Oyun tutkunlarının yalnızca takma isimleri ile tanıdıkları yabancı beşerlerle işbirliği yapmaları ya da oyun oynamaları, beraberinde riskler getiriyor. Siber hatalılar oyuncuların hesaplarını, kredi kartı bilgilerini ele geçirmek istiyorlar. ESET uzmanları inanç içinde online oyun oynayabilmek için dikkat edilmesi gerekenleri yedi hususta  özetledi;

En yeni oyunları fiyatsız indirmek cazip olabilir lakin bu değerli bir risk taşır. Daha evvel de birçok defa görüldüğü üzere, tanınan oyunların “ücretsiz versiyonlarına” ilişkin direkt temaslar ya da torrent belgeleri, ekseriyetle makûs emelli aktörler tarafından taammüden yayılan virüslü belgelere yönlendirme yapar.

Hileler oyunu kolaylaştırabilir lakin tıpkı vakitte, herkesin tecrübesini berbat eder ve oyuncuyu çeşitli tehditlere maruz bırakabilir.

Bir şey gerçek olamayacak kadar yeterliyse büyük olasılıkla uygun değildir. Bu dijital dünyanın temel kuralları içerisinde yer alır.  Birçok oyuncu parasız oyun ya da özel eser vaatleri içeren düzmece bir sevecenlikle tuzaklara çekilmiş ve sonrasında da bedelini ödemek zorunda kalmıştır.

İster akıllı telefonda, ister tablette, ister güçlü bir bilgisayarda oynuyor olsunlar, oyun tutkunları aygıtlarını hep aktüel tutmalıdır. Bu güncelleme muhtaçlığı işletim sistemi, oyun istemcisi (Steam ya da Origin gibi), oyunların kendileri ve tarayıcılar üzere öteki programlar için de geçerlidir.

Oyun aygıtları, ebediyen berbat gayeli akınları algılayıp engelleyebilen, tehlikeli ilişkileri saptayabilen ve zorla içeri girmeye çalışan makus maksatlı yazılımları inançlı bir formda kaldırabilen emniyetli bir güvenlik tahlili ile düzgün formda korunmalıdır. Günümüz tahlillerinin birçoğunda rahatsızlıkları önleyen oyun modu bulunduğundan, oyun esnasında gecikme ya da kesinti yaşama konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Tahmini parolalar girmek saldırganların çok yeterli oldukları bir bahistir. Bu nedenle, parolaları uzun ve güçlü tutmak çok büyük bir fark yaratabilir. Sağlam parola yöneticileri, tüm zımnî kodlarını tek bir yerde oluşturup inanç içinde saklayabildikleri için oyun tutkunlarının kendilerini daha güzel müdafaalarına da yardımcı olabilir. Oyuncular iki faktörlü kimlik doğrulamasını da etkinleştirmelidir, zira saldırganlar hakikat parolayı varsayım etseler bile bu süreç atak teşebbüslerini engelleyecektir.

Çocuğunuz için sağlam bir oyun ortamı seçerken ebeveyn olarak sizin denetleyici olmanız gerekir. Uzman forumlarında ya da tekliflerde, yaş uygunluğu ile ilgili tekliflere göz atabilirsiniz.