Çip Satışları Zayıflıyor: Dökümhaneler İptal Dalgasıyla Karşı Karşıya

TrendForce, yarı iletken şirketlerinin karşı karşıya kaldığı “sipariş iptal dalgası” hakkındaki müşahedelerini içeren yeni bir rapor yayınladı. Teknoloji dünyasındaki sakinlik belirtilerini bir müddettir lisana getiriyoruz. PC bileşenlerinin yanı sıra tablet ve dizüstü bilgisayar satışları gerilemeye devam ediyor. Bu nedenle TrendForce’un yayınladığı rapor bir sürpriz değil.

Pazar araştırma şirketi, dökümhanelerin wafer üretiminde birçok iptal ile karşı karşıya kaldığını, lakin boşalan kapasiteleri farklı müşteriler için tahsis ederek durumu yönettiklerini söylüyor. Birinci iptal dalgası, büyük boyutlu şoför IC’leri ve TDDI (dokunmatik ekran kontrolcüleri) üzere eserlerin üretimini büyük oranda etkiledi. Sonrasında DDR5 belleklerde kullanılan PMIC (Güç İdare Devresi), CIS (CMOS İmaj Sensörü), SoC (Çip Üzerinde Sistem) ve muhakkak MCU’lar (Mikro Denetim Birimi) için sipariş iptalleri gelmeye başladı. Ayrıyeten hatırlatalım, bu bileşenlerin kimilerinin üretimi geçtiğimiz yıl çok kısıtlıydı.

Çip satış oranları

Dökümhaneler kriz durumunu makul yöneterek tesisleri tam kapasitede çalışır durumda tutmayı başardı. Bununla birlikte, teknolojik eserlere olan talep azaldıkça siparişlerini iptal eden şirketlerin süratle arttığı söyleniyor.

Daha da berbatı, iptal dalgası yılın ikinci yarısında devam edecek ve PC pazarında satışların düşeceğini söylemek mümkün. Üstelik gelişmiş 7nm/6nm üretim süreçlerinin bile olumsuz etkilendiği belirtiliyor.