Çinli Üreticiden Düşük Güçlü Ekran Kartı: Glenfly Arise GT-10C0

Çinli şirketler, işlemcilerle birlikte GPU pazarında kelam sahibi olmak için çeşitli çalışmalar yapıyor. Daha evvel modeli tam olarak belirlenemeyen ve “Zhaoxin Glenfly” olarak isimlendirilen bir ekran kartı karşımıza çıkmıştı. Bu kartın teknik özellikleriyle ilgili hiçbir bilgimiz yoktu, artık ise neredeyse tüm ayrıntılar gün yüzüne çıktı.

Arise-GT-10C0

Her şeyden evvel bu bir oyun GPU’su değil. Glenfly, alt segment GPU alanında yeni bir yarışmacı olarak karşımıza çıkıyor. GT10C0 isimli bir model ise 500 MHz saat suratına sahip 28nm GPU’ya dayanıyor. Kartın 2 GB ve 4 GB GDDR4 belleklere sahip iki seçeneği mevcut. Bellek data yolu ise 64 bit/128 bit ile kısıtlı.

Arise-GT10C0 Özellikleri

Öte yandan kartın kartın 1.5 TFLOP’luk FP32 hesaplama gücüne sahip olduğu belirtilmiş. Şayet ham hesaplama gücü açısından bir karşılaştırma yaparsak, AMD Radeon RX 6400’ün 2.4 kat daha süratli olduğunu söyleyebiliriz. BXC tarafından paylaşılan datalara nazaran, Glenfly kartı Glmark2’de (Linux için açık kaynaklı bir OpenGL ES 2.0 testi) yalnızca 3241 puan alıyor. Bu platformda kıyaslama yapmak çok sıkıntı. 2017 yılında tanıtılan Radeon 520 ile kıyaslama yapıldığında, Glenfly Arise’nin 3 kat daha yüksek puan aldığını ekleyelim.

Arise GPU’nun üretilme maksadı temel misyonları yerine getirebilmek. Bu bağlamda DirectX 11 API ile birlikte HEVC ve H.264 için kod çözme / kodlama takviyesine sahip olduğunu bilhassa belirtelim. Ayrıyeten Glenfly Arise GPU’lar Linux ve Windows dahil olmak üzere her türlü işletim sistemini destekliyor. Şirket, kartların sadece Intel ve AMD platformlarında değil, birebir vakitte yerli olarak üretilen CPU’larla birlikte çalıştığını da doğruladı.