Çinli SMIC, TSMC 7nm Teknolojisini Tekrar Kopyalamış Olabilir

Çinli dökümhane SMIC, TechInsights tarafından yayınlanan haberlere nazaran Bitcoin Miner SoC için 7nm sürecine dayalı çipler üretiyor ve Temmuz 2021’den beri sevkiyat yapıyor. SMIC, daha evvel Tayvan merkezli TSMC’nin teknolojisini kopyalamakla suçlanmıştı. TechInsights, SMIC’in aksine mühendislik yaptığını, bahsi geçen 7nm yongaların TSMC 7nm süreç teknolojisinin yakın bir kopyası olduğunu argüman ediyor.

MinerVa Bitcoin Madencilik Kartı

TSMC, Intel ve Samsung üzere dökümhaneler, SMIC’in 7nm’sine nazaran çok daha karmaşık teknolojiler geliştirdi ve an az iki adım ileride. Fakat yeniden de SMIC’in 7nm çipler gönderiyor olması çok değerli. Çinli şirket, ABD hükümeti tarafından ağır yaptırımlara maruz kaldı ve gelişmiş EUV üretim araçlarına erişimi kısıtlı.

MinerVa BPoly Kalıp Görseli

SMIC birinci olarak 2020’nin başlarında 7nm node’unu duyurdu. Akabinde SMIC ve ortağı Innosilicon, yılın ilerleyen günlerinde 7nm teknolojisinin daha gelişmiş N+1 sürümüne geçtiklerini duyurdular. Techinsights’ın açık piyasadan satın aldığı Minerva Bitcoin madencilik çipinin Innosilicon teşebbüsü ile rastgele bir ilgisi olup olmadığı belirsizliğini koruyor.

Tayvan merkezli TSMC, süreç teknolojisini kopyaladığı için SMIC’e 2002 ve 2006 yıllarında dava açtı. Artık tekrar büyük tezler ortaya atıldı ve iki firma ortasında yeni bir yasal sürecin başlaması bekleniyor.