Bulut Tabanlı Taşınabilir Oyun Konsolu Geliyor

Logitech ve Tencent Games, Logitech G’nin donanım tarafındaki uzmanlığını ve Tencent Games’in yazılım hizmetlerindeki deneyimlerini bir ortaya getirerek bulut tabanlı bir taşınabilir konsol geliştirmek üzere iştirak kurdu. Elde taşınabilir oyun aygıtı birden fazla bulut oyun hizmetini destekleyecek.

Her iki şirket de şu anda Xbox Cloud Gaming (Microsoft) ve NVIDIA GeForce Now (NVIDIA) takımlarıyla birlikte çalışıyor. Böylece oyuncular, konsollarından yahut bilgisayarlarından uzaktayken AAA oyunları oynayabilecek. Bulut tabanlı oyun hizmetleri bildiğiniz üzere oyunları oynayabilmemiz için data merkezi sunucularını kullanıyor. Önümüze sunulan oyunlar gelişmiş sunucularda çalışıyor ve güçlü donanımlara gereksinimimiz kalmıyor. Ayrıyeten oyunları indirmeye yahut yüklemeye gerek yok.

Logitech ve Tencent bugün yalnızca iştiraklerini duyurdular ve bu cins bir aygıtın geleceğini müjdelediler. Ne yazık ki çıkış tarihi, fiyatlandırma yahut teknik ayrıntılardan kelam edilmemiş. Yeni bulut tabanlı avuç içi oyun aygıtıyla ilgili güncellemeleri alabilmemiz için kaydolabileceğimiz özel bir web sitesi var. Logitech burada yakında daha fazla bilgi paylaşacağını belirtmiş.

Bu gizemli taşınabilir konsol ile ilgili bilgiler Steam Deck piyasaya çıktıktan aylar sonra geldi. Aslında Steam Deck, Stadia ve Xbox Cloud Gaming üzere bulut oyun hizmetlerine dayanak sunuyor. Lakin birtakım şahıslar daha uzun pil ömrü sunan ve daha uygun fiyatlı eserler isteyebilir. Logitech ve Tencent ise görünüşe nazaran tam olarak bu projeyi hayata geçiriyor.