ASUS ve MSI, Intel Arc Ekran Kartlı Sistemler Sunmaya Başlıyor

Intel Arc A380, Haziran ayı sonlarında Çin pazarına özel olmak üzere piyasaya birinci adımını atmıştı. Birinci periyotta özel soğutmalı GUNNIR markalı kartların satışa çıktığını gördük. Sonrasında ise ASRock’a ilişkin tek fanlı Challenger modelinin görselleri yayılmıştı. Alchemist serisi, ortaya çıkan hazır sistemlere bakılırsa küresel pazara hakikat yol alıyor.

İlk olarak MSI tarafından inşa edilen, 12. Jenerasyon Core masaüstü işlemcilerin yanı sıra A380 ve A310 masaüstü ekran kartına sahip hazır sistemler gün yüzüne çıktı. Intel’in masaüstü kartları, GeForce GTX 1650 yahut GT 1030 üzere düşük performanslı kartların yanında sunulacak. MSI bu Arc A3 kartlar için bellek özelliklerini onaylamıyor, lakin A380’in varsayılan olarak 4 GB’a sahip olduğunu esasen biliyoruz. Arc A310’a ilişkin hiçbir özellikten haberdar olmasak da tıpkı formda 4 GB VRAM’e sahip olması beklenen.

Ayrıca ASUS tarafından hazırlanan iki yeni PC var: ExpertCenter D7 Tower ve ROG STRIX GT15. ExperCenter markalı bilgisayarda Intel Arc A380 GPU’lar kullanılıyor. ROG STRIX GT15, GeForce RTX 3080’e kadar ekran kartları yahut alternatif olarak Arc A380 ile destekleniyor. RTX 3080’in yanında A380 üzere alt düzey bir kartın listelenmesi ise şaşırtan.

Her iki ASUS sistem de resmi web sitesinde listelenmeye başladı. Öte yandan MSI markalı masaüstü bilgisayarı da yakın tarihte piyasada görebiliriz.