Arc GPU’lu Referans Tasarım Intel Dizüstü Bilgisayarlar Göründü

NUC X15 serisi, Intel’in dizüstü bilgisayarlar için referans olarak hazırladığı platformu temsil ediyor. Intel, daha evvel “Alder County” olarak bilinen NUC serisinin Arc grafikleriyle geleceğini zati doğrulamıştı. Hala elimizde somut bir şey yok, fakat sonuncu eser özellikleri hakkında artık daha fazla bilgiye sahibiz.

Gördüğünüz bu NUC markalı sistemleri ekseriyetle OEM’ler tarafından (ADATA XPG Xenia gibi) kullanılıyor. Yani üreticiler Intel’den temel tasarımı alıyor ve kendi dizüstü bilgisayarlarını geliştiriyor. X15 platformu daha gelişmiş bir işlemci serisi ve şirketin kendi harici Arc GPU’larıyla birlikte değerli bir güncelleme aldı. Bu da gelecekte Xe grafiklerinin yaygınlaşacağının bir göstergesi.

Gün yüzüne çıkan özelliklere nazaran, NUC X15 (C71H/C71G) sistemlerinde hem Core i7-12700H işlemci hem de Arc ACM-G10 GPU bulunacak. “G” varyantı Arc A550M tabanlı orta düzeye bir GPU’ya sahipken, “H” varyantı üst düzey Arc A730M taşınabilir grafiklere sahip olacak. Arc A770 isminde farklı bir model tanıtılsa da burada göremedik.

Geçmiş NUC serisinde Intel Tiger Lake yongalarla birlikte NVIDIA GeForce RTX 30 serisi harici ekran kartları kullanılıyordu. Şirket artık hem CPU hem GPU tarafında kendi eserlerine yük vermeye başlıyor. Bu referans platformla birlikte Arc A550M/A730M grafiklerini barındıran dizüstü bilgisayarın artık yavaş yavaş piyasaya çıkmasını bekleyebiliriz.