Apple, Kalan Intel Bileşenlerini M2 MacBook’lardan Kaldırıyor

Apple, kendi tasarladığı ARM tabanlı silikonlarını kullanmaya başlarken Intel’e olan bağımlılığını büsbütün kesmeyi planlıyordu. Teknoloji devi, görünüşe nazaran M2 yongasıyla birlikte Intel silikonlarının son kalıntılarını Mac bilgisayarlarından büsbütün kaldırdı. iFixIt kısa mühlet evvel en yeni MacBook’lardan birini (M2 işlemcili) kesimlere ayırdı ve evvelki kuşaklarda kullanılan Intel USB4 zamanlayıcı yongalarının diğer bir markayla değiştirildiğini keşfetti.

Yakınlaştırılmış anakart görsellerinde ‘U09PY3’ kod ismini taşıyan iki çip göreceksiniz. Evvelki MacBook’lar ise USB4 ve Thunderbolt dayanağı için Intel’in JHL8040R Retimer yongalarını kullanıyordu.

Yeni U09PY3 USB4 çipini kimin ürettiğini bilmiyoruz, lakin bunun özel bir tasarım olduğu söyleniyor. Apple mevzu hakkında rastgele bir açıklama yapmadı ve açıkçası yapması da beklenmiyor. Şirket, tedarik zinciri yahut maliyet nedenleriyle bu çipi değiştirmiş olabilir. Değişimin ardındaki bir diğer neden de Intel JHL8040R zamanlayıcısından (retimer) doğan memnuniyetsizlikler olabilir.

Öte yandan AMD, yeni Ryzen 6000 Rembrandt taşınabilir işlemcileri için Intel’in USB4 tahlillerini kullanmaktan kaçınmıştı. Bunun yerine İsviçreli ​​Kandou‘dan KB8001 ‘Matterhorn’ üzere zamanlayıcıları kullanmaya karar verdiler. Kandou’nun ürettiği USB4 yongalarının tüm SoC platformlarıyla uyumlu olduğu söyleniyor.