AMD, Yeni CPU Tasarım Merkeziyle Ar-Ge Gücünü Artırıyor

AMD’nin satışları son yıllarda süratle artarken, Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) bütçesi de tıpkı formda artış gösterdi. Büyümeye devam eden şirket, daha fazla işçiye muhtaçlık duyuyor ve bu defa New York’ta yepisyeni bir CPU tasarım merkezi açmayı planlıyor.

Kırmızı kadro, CPU tasarım süreçleri için doğrulama mühendisleri, çekirdek performans mimarı ve ayrıyeten bir ‘kıdemli Infinity Fabric doğrulama mühendisi’ işe almayı planlıyor. AMD’nin resmi web sayfasına bakılırsa sayısız yeni konum var. Bu konumların çeşitliliği ve durumları tabiatı göz önüne alındığında, büyümeye hazır diğer bir AMD Ar-Ge merkezi kurulacağını söylemek mümkün.

Bildiğiniz üzere AMD, Ryzen masaüstü işlemcileriyle birlikte kıymetli bir pozisyon kazandı. AMD’nin bu başarısı sayesinde Intel de silkinerek kendine geldi ve artık daha rekabetçi bir tavır sergiliyor. Öte yandan, EPYC sunucu işlemcileri tüm şirketler tarafından kabul görürken pazar hissesi her geçen gün artıyor.

AMD’nin Ar-Ge bütçesi 2016’da yaklaşık bir milyar dolarken, 2021 yılında 2.8 milyar dolara kadar yükseldi. Bu da şirketin donanım ve yazılım tarafında geliştirmeler yapması için daha fazla kaynak demek.

Bir şirketin sahip olduğu her kaynak, mevcut operasyonları güçlendirmek yahut yeni operasyonlar oluşturmak için kullanılabilir. AMD’nin planladığı yeni New York Ar-Ge merkezi ise ikinci hedefe hizmet ediyor. Uzun lafın kısası, kırmızı takım Ar-Ge gücünü her geçen gün artırıyor.