Adata, 14 GB/s Hıza Ulaşan PCIe 5.0 SSD’ler Hazırlıyor

AMD, AM5 platformu ve Ryzen 7000 işlemcileriyle birlikte PCIe 5.0 depolama dayanağı sunacak. Intel 13. Kuşak Raptor Lake işlemciler ve 700 serisi anakartlarla birlikte benzeri biçimde Gen 5 depolama takviyesi sunmaya başlayacak. Adata üzere donanım üreticileri ise PCIe Gen5 SSD’lerini piyasaya sürmek üzere son adımlarını atıyor.

Geçmişte Apacer’in 13 GB/s sürate ulaşan şoförlerine bakmıştık. Denetimci üreticilerinden Phison akabinde 12.5 GB/s sürate çıkan SSD’leri sergilemişti. Adata’nın alt markası XPG ise artık Blackbird ve Nighhawk kod isimli eserlerini birinci kere doğruladı.

PCIe Gen5 x4 SSD’ler, NVMe 2.0 standardıyla uyumlu olacak. Ayrıyeten 14 GB/sn’ye kadar sıralı okuma ve 12 GB/sn’ye kadar sıralı yazma suratlarını görmemiz mümkün olacak. Yeni SSD’lerin ayrıyeten şirket tarafından özel olarak geliştirilmiş soğutma tahlilleriyle desteklenmesi bekleniyor.

ITHome‘a ​​göre Blackbird SSD, saniyede 1800K IOPS rastgele okuma ve 1600K IOPS yazma süreci sağlayan SM2508 denetimcisine dayanıyor. Bu yüksek süratli eserler, 8 TB’a kadar kapasitelerle satışa çıkacak.