Zoom Daha Fazla Uçtan Uca Şifreleme Desteği Sunuyor

Zoom, Zoom Phone ve Breakout Rooms’ta Uçtan Uca Şifreleme (E2EE) tanıtmanın yanı sıra bilgi yönlendirme denetimi ve eser içi saklılık bildirimleri üzere saklılık odaklı öbür özellikleri de devreye alıyor.

Öncelikle bulut tabanlı bir sanal arama telefon sistemi olan Zoom Phone, E2EE takviyesi kazanıyor. Bu sayede aramaların sadece arayan ve alan aygıtların erişebildiği kriptografik anahtarlarla teminat altına alınması sağlanacak. Şu anda yalnızca Zoom istemcisi aracılığıyla tıpkı Zoom hesabındaki kullanıcılar ortasında yapılan Zoom Phone görüşmeleri E2EE’yi açma imkanına sahip olacak. Arama sırasında kullanıcılardan rastgele biri “Diğer”i seçerek oturumu uçtan uca şifreli bir telefon görüşmesine yükseltme seçeneğini görecek. Davetin daha inançlı bir standarda yükseltilmesi ise birkaç saniye sürecek.

Hesap yöneticilerinin web portalı aracılığıyla E2EE’yi aktifleştirmesi de gerekecek. Davet yönlendirme için PSTN metodolojisi desteklenmeyecek. Ayrıyeten, her iki arayanın da otomatik arama kaydının kapalı olması gerekiyor.

Zoom ayrıyeten Zoom Meetings için E2EE’nin Breakout Rooms’a genişleyeceğini doğruladı. Her oda kendi eşsiz toplantı şifreleme anahtarına sahip olacak. Yeniden hesap sahipleri yahut yöneticilerinin kullanıcılar için E2EE’yi aktifleştirmesi de koşul.