Windows 11 Kamera Uygulaması QR Kod Desteği Kazanıyor

Windows Media Player yakın vakitte Windows 11’de WinUI ve Fluent Design makyajı ile güncellendi ve artık özgün sürümde bulunan özellikler için dayanak alıyor. Windows Media Player için gelen son güncelleme, CD oynatma için takviye eklemişti. Microsoft ayrıyeten medya oynatıcının temasında ve tarzında iyileştirmeler yaparken sürükle-bırak tecrübesinin sıkıntısız olmasını sağlamak için ek değişiklikler uyguladı.

Son güncellemeyle birlikte masaüstünüze müzik kopyalamak artık çok daha kolay. Kopyalamak istediğiniz CD’niz hazırsa, Media Player bu işi sizin yerinize süratli bir biçimde yapabilecek. Aşağıdaki ekran manzarasında de görebileceğiniz üzere, belgeyi aygıta kopyalamadan evvel AAC üzere bir format seçip bit suratını değiştirebilirsiniz.

Windows Media Player’ın seçtiğiniz evrak cinsine bağlı olarak en güzel formatı ve bit suratını otomatik olarak seçeceğini unutmayın. Örneğin, ses belgelerini kopyalamaya çalıştığınızda 256 kbps seçeneği kullanılıyor.

Bu güncelleme, Dev Channel’daki test kullanıcılarına sunulmakta ve bu ayın ilerleyen saatlerinde herkes tarafından kullanılabilir hale gelecek.

Yerleşik Windows Kamera uygulaması, Windows 11’in tasarımı ve hissiyatına uygun halde yenilendi. Uygulama artık tanıdık hale gelen WinUI ve Fluent Design’ı kullanırken yazı tipi de güncellendi.

Kamera uygulaması görüntü, fotoğraf ve doküman yakalama üzere özellikleri desteklemeye devam ediyor. Öte yandan, iki ek çekim modu için de dayanak kazandığını belirtelim: QR kodu ve barkod tarama. QR kodlarını yahut barkodları taramak için kamera uygulamasını kullanmaya başlayabilirsiniz. Lakin bu özellik, yüksek kaliteli kameraya sahip aygıtlarda daha sağlıklı çalışıyor.

Windows Media Player, widget geliştirmeleri ve misyon çubuğu iyileştirmeleri ve yeni Kamera uygulaması şu anda Windows 11 Build 25158 yapısıyla birlikte test kanalında sınanıyor.