Windows 11 Denetim Masası Özellikleri Ayarlar Bölümüne Taşınıyor

Microsoft’un yıllar boyunca kullandığımız Kontrol Masası’nı kademeli olarak kullanımdan kaldırmak istediğini zati biliyoruz. Planlarını adım adım faaliyete geçiren yazılım devi artık daha fazla ayar sayfasını Windows Ayarlar kısmına taşıyor. Yakın vakitte yayınlanacak toplu yahut küçük bir özellik güncellemesiyle birlikte Kontrol Masası’ndan Ayarlar uygulamasına daha fazla seçenek taşınacak.

Redmond devi, Windows 11 ile Ayarlar uygulamasını yine tasarlamıştı. Yenilenen dizaynla birlikte WinUI kullanılmaya başladı. Bununla birlikte, Ayarlar’da bulunan sayfalara daima daha fazla özellik ve fonksiyon dahil ediliyor. Microsoft’un uzun vadeli eforları ise Kontrol Masası’ndaki her şeyi külliyen taşımak.

Bahsi geçen güncellemeyle birlikte aygıtta yüklü olan daha fazla uygulamayı Ayarlar üzerinden kaldırmak mümkün. Şu anda Ayarlar uygulaması Win32 masaüstü yazılımları da dahil olmak üzere makul Windows uygulamalarını tanıyamadığı için kaldırma seçeneği sunmuyor. Bunun için tek adres ise Kontrol Masası’ydı. Artık neredeyse tüm yazılımları Ayarlar üzerinden kaldırabilme imkanı veriliyor.

Elbette bu Kontrol Masası’nın sonu değil. Hala burada pek çok değerli ayar sayfası yer alıyor ve taşıma süreci adım adım devam ediyor.