Windows 11 22H2 RTM Sürümü Doğrulandı, Çıkış Tarihi Netleşiyor

Windows 11 sürüm 22H2, Microsoft’un verdiği bir ipucuna bakılırsa Eylül ve Ekim ayları ortasında yayınlanacak. Şirket, OEM’ler ve PC üreticileri için yayınlanan yeni kılavuzunda bu bilgiyi kazara yahut kasıtlı olarak ifşa etti, ayrıyeten Build 22621’in RTM sürümü olduğunu onayladı.

Sun Valley 2 olarak da bilinen sürüm 22H2, Windows 11’in birinci büyük güncellemesi olacak. Yıldönümü güncellemesi 24 Mayıs’ta tamamlandı ve Build 22621 şimdiden birtakım üreticilere gönderilmeye başladı. Bu süreç sayesinde Lenovo ve HP üzere şirketler, yeni jenerasyon aygıtlarını aktüel 22H2 sürümüyle problemsiz bir biçimde piyasaya sürebilecek.

Ek olarak, OEM’ler artık şoförlerini yeni bir güncelleme için test edebilir. Aslında AMD, daha yeni WDDM 3.1 Şoför Modeli için dayanak sağlayan yeni bir şoför güncellemesi yayınladı. WDDM 3.1, görünüşe nazaran Windows 11 22H2 ile birlikte geliyor ve AMD şoförlerini hazırlamaya başladı.

Microsoft, donanım ortaklarına yönelik bir blog gönderisinde Windows 11 sürüm 22H2 için Windows Donanım Uyumluluk Programını (WHCP) özetledi. Şirket burada donanım üreticilerinin 5 Eylül tarihine kadar Windows 11 sürüm 22H2 şoför uyumluluğunu tamamlayabileceklerini belirtti. Ayrıyeten şirket Build 22621’in RTM olduğunu onayladı. Dokümanlar tüketiciler için hazırlanmadı, lakin bizim için kıymetli olan bir kısım var:

Windows 11 için en az kabul edilebilir yapı, sürüm 22H2 sertifika RTM yapısıdır (yani 22621).

Bu duyuru güncellemenin 5 Eylül’de yayınlanacağı manasına gelmiyor. Lakin her şeyin yolunda gittiğini görebiliyoruz ve Eylül sonunda, en geç Ekim ayında güncellemesinin yayınlanmasını bekleyebiliriz.

Takviyeli bir sistemde Windows 11 kullanıyorsanız yeni güncellemeye direkt geçebilirsiniz. Microsoft, çok sayıda eski donanımı hariç tutarak Windows 11 için donanım ihtiyaçlarını tartışmalı bir biçimde güncelledi. Temel neden olarak güvenlik sebep gösterildi. Bu noktada TPM (Güvenilir Platform Modülü) 2.0, İnançlı Önyükleme ve sanallaştırma tabanlı güvenlik üzere özellikleri standart olarak uygulandı.

Öte yandan Windows 11’i resmi olarak desteklenmeyen sistemde kullanan çok sayıda kişi var. Bakalım 22H2 ile neler değişecek.

Yeni Özellikler

Ortadan geçen yaklaşık 1 yılın akabinde birçok Windows 11 özelliği tartışıldı. Microsoft kimi yenilikleri resmi olarak doğruladı. Kimi Windows yapılarında yeni özellikler gördük, bazen de sızıntılar yapıldı.

Şubat 2022’de şirket, Windows Insider Programı üyeleriyle daha fazla yeni özelliği test etmeye başladı. Bunların ortasında yeni dokunma hareketleri ve vazife çubuğu sürükle-bırak özelliği de var.

Evrak Gezgini üzerinde birçok geliştirme yapılıyor. Artık bir klasöre girmeden evvel içinde ne olduğunu görmenizi sağlayan bir klasör önizleme fonksiyonu yer alacak. Klasörleri esasen Süratli Erişim sekmesine sabitleyebilirsiniz, lakin Microsoft bu dayanağı belgeleri da içerecek biçimde genişletiyor. Belge ister mahallî olarak, ister OneDrive, SharePoint yahut Teams aracılığıyla bulutta depolansın, bu mümkün olacak. Fakat Evrak Gezgini sekmeler özelliği çok yüksek ihtimalle 22H2’ye dahil edilmeyecek.

Microsoft ayrıyeten Windows 11’in tabletlerde daha yeterli çalışmasını sağlama konusunda istekli. Yeni hareketler, Başlat menüsüne yahut Süratli Ayarlar’a süratli bir formda erişmek için ekranın altından üst kaydırmanıza müsaade verecek.

Birinci keşfedilen özelliklerden bir oburu ise duvar kağıdı çıkartmaları. Bu özellik masaüstü art planınızı, ekseriyetle sadece iletileşme uygulamalarında bulunan çeşitli çıkartmalarla özelleştirmenize imkan tanıyor. Ayarlar içinde özelleştirmeler yapmak mümkün. Başka bir Çıkartma Düzenleyici uygulaması, masaüstüne taşımanıza, yine boyutlandırmanıza ve yeni çıkartmalar eklemenize imkan veriyor.

Outlook kullanıyorsanız artık OneDrive evraklarınızı Dosya Gezgini’ndeki e-postalara ekleyebileceksiniz. Şu anda bu seçenek sırf mahallî olarak depolanan belgeleri destekliyor. OneDrive’dan bahsetmişken, Microsoft’un bulut depolama alanı artık direkt uygulamaya entegre edilecek ve her vakit erişilebilir olacak. Çoklu vazife konusuna gelince, ‘Snap grupları‘ olarak bilinen bir özelliğin yakında Windows 11’e eklenmesini bekliyoruz ve 22H2 ile gelme ihtimali çok yüksek.

Windows 11 22H2 ile widget tarafında değerli geliştirmeler yapılacağını yazmıştık. En kıymetlisi ise üçüncü taraf widget dayanağı sunulacak. Bu widget’lar kelamda web tabanlı olacak (Win32 yahut UWP yerine), fakat kullanıcılar bunları yüklemek kelam konusu olduğunda Microsoft Store ile hudutlu olmayacak.

Yeni özelliklerden biri Akıllı Pano ve Aksiyonlar. İsminden da anlaşılacağı üzere Akıllı Pano, kullanıcıların işle ilgili muhakkak misyonları basitçe gerçekleştirmelerine katkı sağlayacak. Örneğin Akıllı pano aktifleştirilmiş bir e-posta adresini kopyalarsanız, Outlook uygulamasında vazifesi gerçekleştirmenizin isteneceği bir “akıllı eylem” yahut önerilen aksiyon gerçekleştirebileceksiniz. Ek olarak, artık daha fazla içeriği (görüntüler, görüntüler ve ses dahil) kopyalayıp Outlook üzere uygulamalara yapıştırabileceğiz.

Gelmesine kesin gözüyle baktığımız kimi özellikler şöyle:

 • Misyon çubuğu sürükle-bırak desteği.
 • Sistem tepsisi güncellemeleri.
 • Bildirim Merkezi ile Odaklanma Yardımı entegrasyonu.
 • Yeni “Spotlight” duvar kağıdı özelliği.
 • Yeni Sesli Erişim erişilebilirlik özelliği.
 • Dokunmatik aygıt kullanıcıları için yeni hareketler ve animasyonlar.
 • Başlat menüsünde uygulama klasörleri.
 • Başlat menüsünde yine boyutlandırılabilir sabitlenmiş alan.
 • Tabletler için yeni simge durumuna küçültülmüş Misyon Çubuğu arayüzü
 • Yeni Görev Yöneticisi uygulaması ve Verimlilik Modu.
 • Belge Gezgini üzerinde birçok geliştirme ve daha uygun OneDrive entegrasyonu.
 • Smart App Control (Akıllı Uygulama Kontrolü) özelliği.
 • Yeni PowerShell modülü.
 • Snap kümeleri.
 • Üçüncü taraf widget takviyesi.

Gelme ihtimali olan özellikler:

 • Yeni görüntü editörü: Clipchamp.
 • Hassas HDR denetim ayarı.
 • Evrak Gezgini sekme özelliği.

Baştan Aşağı Yenilenen Uygulamalar

Son olarak mahallî uygulamalara göz atalım. Bu uygulamaların bir kısmı yenilendi, bir kısmı ise hala imal kademesinde. Yazılım devi ayrıyeten daha fazla uygulamaya dokunacağını söylüyor.

Paint

Windows 11 için tekrar tasarlanan Paint uygulaması, klasik uygulamaya nazaran çağdaş bir görünüm kazanıyor. Kullanıcı arabirimi, kolaylaştırılmış bir araç çubuğu ve yeni bir metin aracının yanı sıra “Rengi Düzenle”, “Yeniden Boyutlandır” ve “Eğim” üzere yenilenmiş irtibat kutularıyla yenileniyor.

Paint hala geliştirme evresinde ve karanlık mod üzere birtakım tasarım özellikleri şu anda eksik. Neyse ki Microsoft’un karanlık mod takviyesi üzerinde çalıştığını biliyoruz. Ekran imajlarından Paint’in karanlık mod takviyesini görebilirsiniz. Bu mod yeni kolaylaştırılmış araç çubuğu, yuvarlak renk paleti, açılır menüler, fırçalar, renk seçici yahut açılır pencereler üzere alanlarda geçerli.

Not Defteri

Not Defteri Windows’taki en temel uygulamalardan biri ve Microsoft da klasikleşen uygulama üzerinde kimi değişimler yaptı. Bul ve değiştir tecrübesi tekrar ele alındı ve geri bildirimlere dayanarak çok seviyeli geri alma üzere yeni özellikler eklendi. Bunun yanında Not Defteri’ne gelecek birtakım ek iyileştirmeler de var.

Notepad’in büyük tasarım yenilemesi, uygulamayı Windows 11 arayüzünün geri kalanıyla uyumlu hale getiren bir Fluent Design ve WinUI makyajı sunuyor. Not Defteri artık WinUI denetimlerini kullanıyor, böylelikle yazı tiplerine daha âlâ erişim, açılır menüler için yeni animasyonlar ve daha fazlasını bekleyebilirsiniz.

Microsoft ayrıyeten pencerelere, düğmelere ve Not Defteri’nin öbür alanlarına yuvarlatılmış köşeler ekliyor. Daha da değerlisi, Not Defteri artık kullanıcıların yazı tipini açılır listelerden özelleştirmesine imkan tanıyan kendi ayarlar sayfasıyla birlikte geliyor. Ayarlar sayfası, karanlık, aydınlık ve sistem temaları ortasında geçiş yapmanıza imkan tanıyacak.

Fotoğraflar

Microsoft, yine tasarlanan Fotoğraflar uygulamasıyla fotoğrafları daha süratli, kolay ve keyifli formda düzenleyebilmemiz için kimi geliştirmeler yaptı. Güncellenmiş araç çubuğu sayesinde artık fotoğraflar üzerinde daha gelişmiş bir düzenleme tecrübesi sunuluyor. Öte yandan fotoğrafları birebir pencerede karşılaştırmanıza imkan tanıyan yeni bir “çoklu görünüm” tecrübesi sunuluyor.

Ek olarak, fotoğraf görüntüleyicinin alt kısmındaki yeni sinema şeridi, direkt görüntüleyicinin içinde fotoğraflarınız ortasında süratle gezinmenize imkan tanıyacak. Dev Channel’daki Windows Insider’lar şu anda testlerine devam ediyor ve uygulama da gelişmeye devam edecek.

Ekran Alıntı Aracı

Windows için ekran yakalamanın bir sonraki evriminde hem klasik Snipping Tool hem de Snip & Sketch uygulamalarının en uygun tecrübelerini temsil eden yeni bir Snipping Tool uygulaması var. WIN + SHIFT + S klavye kısayolunu kullanarak ekran manzarası almaya devam edebilirsiniz.

Media Player

Yine tasarlanan Media Player uygulaması, multimedya içeriklerini izlemek ve müzik dinlemek için optimize edildi. Yeni uygulamanın kalbinde müziklere süratli bir biçimde göz atmanıza, ayrıyeten çalma listeleri oluşturmanıza ve yönetmenize imkan tanıyan tam özellikli bir müzik kitaplığı bulunuyor. Media Player ayrıyeten lokal müzik ve görüntü koleksiyonlarınızı daha hoş bir halde sergiliyor ve Windows 11’in şimdiki dizaynına ahenk sağlıyor. Ayrıyeten bir de CD oynatma özelliği eklendi.

Başka bir kıymetli değişiklik, görüntü geliştirme seçenekleri için bağlantı kutusu dayanağı. Media Player’da bir görüntü oynatırken görünürken oynatma ekranında rastgele bir yere sağ tıklamak kâfi.

Yenilenen Windows Media Player, Windows için varsayılan müzik çalar olan UWP uygulaması Groove Music’in yerini alıyor. Son güncellemeyle birlikte Media Player 11.2203.30.0 sürümüne yükseltildi.

Saat

Odak Oturumları, odaklanmanıza ve daha üretken olmanıza yardımcı olmak için tekrar tasarlanan Saat uygulamasındaki yesyeni bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte Spotify ve Microsoft To Do ile uygulama entegrasyonu yapma imkanı sunulmuş.

Focus timer (Odak Zamanlayıcı)

Amaçlarınıza ulaşmak için bir odak oturumu başlatabilirsiniz. Zamanlayıcıya ne kadar vaktimiz olduğunu giriyoruz ve gerisini o hallediyor.

Spotify Entegrasyonu

Araştırmalar, sesin öteki şeyler tarafından dikkatinizin dağılma mümkünlüğünü azalttığını gösteriyor. Focus Sessions ise kusursuz müzikleri/sesleri bulmanıza yardımcı olmak için Spotify ile entegre bir halde çalışıyor.

Microsoft To Do ile Vazifelerinizi Takip Edin

Odaklanma oturumu sırasında üzerinde çalışmak istediğiniz misyonu seçebilir ve bittiğinde tekrar işaretleme yapabilirsiniz. Focus Sessions, Microsoft To Do birlikte çalışıyor ve yapılacak misyonları yönetmenize imkan tanıyor.

Habit Building (Alışkanlık Yaratma)

Bu bilhassa birlikte dijital alışkanlıklar oluşturmanıza yardımcı olmak için kendinize günlük gayeler belirleyebilirsiniz.

Hesap Makinesi

Windows Hesap Makinesi de yeni görsel tarza uyacak biçimde güncellendi. Ayrıyeten bir dizi yeni özellik de sunulmuş. Yeni uygulama ile matematik ödevinizi tamamlamanıza, mali durumunuzu yönetmenize, denklemleri bir grafik üzerinde çizmenize ve tahlil etmenize, cebir, trigonometri ve karmaşık matematik sözlerini değerlendirmenize yardımcı olacak yenilikler geliyor. Uygulama, GitHub’da daha fazla kişinin katkıda bulunabilmesi için C# ile yine yazıldı.

Ses Kaydedici (Sound Recorder)

Yeni Ses Kaydedici, öteki uygulamaya emsal iki sütunlu bir sistem kullanıyor; oynatma ve kırpma denetimleri sağda ve kaydettiğiniz tüm belgelerin bir listesi solda. Ayrıyeten yıllar evvel Windows Vista ile uygulamadan kaybolan birtakım eski özellikler de tekrar dahil edilecek.

Uygulamada kayıt ve oynatma sırasında görünen bir dalga biçimi efekti yer alıyor. Bununla birlikte, evrakları birden çok biçimde kaydetmek yahut açmak (varsayılan m4a, ayrıyeten mp3, wma, FLAC ve WAV dahil) mümkün. Yeni uygulamada ses çalma suratını 0,25x ve 4x ortasında ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıyeten işaretçiler ayarlayabilir, böylelikle büyük bir ses kaydı içinde bir yerden bir yere kolaylıkla atlayabilirsiniz.

Karanlık tema zati üstteki görselde dikkat çekiyor. Yeni Ses Kaydedici (Sound Recorder) güncellemesi, başka Voice Recorder uygulamasının yerini alacak.

Başka Yenilikler

Üstte birçok uygulamaya değindik. Yeni Phone Link uygulaması, Android telefonunuz ve Windows PC’nizin irtibat tecrübesini daha düzgün hale getirecek. Yine Windows Terminal üzerinde birtakım geliştirmeler yapılmıştı. Microsoft Store‘un büsbütün yenilendiğini de tekrar hatırlatalım. Microsoft, önümüzdeki aylarda Windows 11 ile gelen daha fazla uygulamada güncelleme yapacağını söylüyor.