WhatsApp, Apple Siilicon Destekli Mac Uygulaması İçin Çalışıyor

WhatsApp tarafından Apple Silicon dayanağına sahip bir Mac uygulaması geliştirildiği ortaya çıktı. WABetaInfo’nun haberine nazaran, şirket birtakım Mac kullanıcılarının uygulamanın yeni sürümünü denemesine müsaade vermek için bir TestFlight beta da sunuyor.

Apple Silicon kullanan Mac’ler, Rosetta 2 sayesinde 2020’den beri Mac için WhatsApp’ın Electron tabanlı Intel sürümünü kullanabiliyor. Öte yandan Apple işlemciler için takviye sunulmuyordu. Bu işlemciler için Catalyst ile optimize edilmiş bir uygulama beklendiği üzere daha süratli çalışacak ve M1, M1 Pro, M1 Max, M1 Ultra ve M2 makinelerde daha az kaynak kullanacak.

WABetaInfo bunun erken bir beta olduğunu ve bu nedenle birtakım özelliklerin tam olarak çalışmayabileceğini belirtiyor. WhatsApp’ın kozmik sürümü özel kenar çubuğuyla daha Mac gibisi bir tarza sahip güncellenmiş bir dizayna sahip. Ek olarak mevcut sürümden bariz biçimde daha süratli. Kenar çubuğunda Sohbetler, Aramalar, Arşivlenenler, Yıldızlı ve Ayarlar için kolay erişim sağlanıyor. Sohbet arayüzü de Mac simgeleriyle Apple gibisi bir arayüze sahip.

Mac uygulamasının ne vakit yayınlanacağına dair ise rastgele bir bilgi paylaşılmış değil.