TurkNet GigaFiber Altyapı Başvurusu Nasıl Yapılır?

TurkNet’in kendi fiber altyapısında sunduğu GigaFiber hizmeti, mesken kullanıcılarına 1.000 Mbps’ye kadar sürat sunuyor. TurkNet, bu altyapısını her gün farklı hanelere ulaştırıyor ve artık de kullanıcıların kendi adreslerine GigaFiber altyapısı talep etmesi için yeni bir sistem duyurdu. Müracaat adımlarına geçmeden evvel gigabit internetin ne olduğuna ve TurkNet GigaFiber’in ne sunduğuna bakalım.

Evinizdeki internet hizmetiniz ile yüksek çözünürlüklü görüntü akışları ve internet siteleri yavaş ise, çevrimiçi oyunların yüklemeleri de uzun sürüyorsa, gigabit internete geçiş vakti gelmiş olabilir.

FCC‘ye (Federal İrtibat Kurulu) nazaran gigabit internet suratı, ortalama bir internet suratından 40 kat daha yüksek sürat sunuyor. Bu da konutlarımızda birden fazla kullanıcının birebir anda internet kullanımı yaptığı durumda bile sorun yaşamayacağınız manasına geliyor.

Gigabit internet hizmeti, data alışverişinin saniyede Gbps düzeyine çıkmasını sağlar. 1 Gigabit olan bir internet servisi, 1.000 Mbps sürate eşittir. Bu sürat ile 4K bir sinema yahut diziyi, işletim sistemi güncellemelerini ve oyun indirmelerini birkaç dakikada, hem de tıpkı anda gerçekleştirebilirsiniz.

Gbps nedir?

Birçok kullanıcı, Speedtest üzere test sitelerinde çıkan yahut operatörlerin paketlerinde yer alan Mbps yahut Gbps cinsinden üniteleri, saniyede indirebilecekleri MB cinsinden bilgi olarak yorumluyor. Lakin durum çok daha farklı.

Öncelikle Mbps terimini ve 1.000 Mbps suratı ele alalım. Bu bedel aslında saniyede yaklaşık 125 MB bilgi indirebileceğimiz manasına gelmekte. Yani indirme suratında dikkate almamız gereken bedel MB/s yahut MBps olacak. B harfinin büyük yahut küçük yazılması, birçok şeyi değiştiriyor.

Bu kıymete ise, test sonucunda ortaya çıkan Mbps kıymetini 8’e bölerek ulaşabiliriz. Bunun sebebi de, her bir Byte bilginin 8 bit ile oluşmasıdır.

Mbps halinde yazılan kıymet ise, Mb(Megabit)ps(her saniyede) manasına geliyor. Yani bu bedel bize Byte cinsinde değil, bit cinsinde sonuç gösteriyor. MBps yazdığımızda ise MB(Megabyte)ps(her saniyede) manasına geliyor diyebiliriz. MBps formunda kullanım çok yaygın olmasa da aklımızda olmasında fayda var. Biraz evvel bahsettiğimiz MB/s terimi ise çok daha yaygın olarak kullanılan bir terim. Bu da MB(Megabyte)/s(saniye) olarak açıklanabilir.

Gbps ise, saniyedeki Gigabit bilgi indirme süratimiz. 1 Gigabit, 1.024 Mbps’ye (yani yaklaşık 1.000 Mbps) eşittir.

Türkiye’de Gbps suratlara erişebilmek pek mümkün değil. Mümkün olsa bile fahiş fiyatlarla karşılaşılıyor ya da yalnızca kurumsal abonelere sağlanıyor. Fakat TurkNet, GigaFiber ismini verdiği hizmetle 1.000 Mbps yani 1 Gbps interneti 139.90 TL’ye kullanıcılarla buluşturuyor. Üstelik öteki operatörlerden geçişlerde 1.000 TL’ye kadar cayma bedelini de karşılıyor.

1.000 Mbps üzere bir internet suratı ile üstte da belirttiğimiz üzere anlık 125 MB/s data transferi yapma bahtınız bulunuyor. Yani indireceğiniz bir oyun, sinema yahut büyük bir belgeyi saniyeler içinde indirebilirsiniz. Lakin Türkiye’nin ortalaması olan 29.09 Mbps ile anlık yaklaşık 3.6 MB/s bilgi indirebilirsiniz. Bu da birçok süreç için epeyce yetersiz

Yüksek Boyutlu Oyunları Dakikalar İçinde İndirebilirsiniz

1.000 Mbps internet ile yüksek boyutlardaki oyunları dakikalar içinde indirebilir ve oynamaya hazır hale getirebilirsiniz. Oyun denince aklımıza “GTA 5 kaldırır mı?” sorusu geliyor. Bu soru “GTA 5 ne kadar müddette iner?” biçiminde de daima karşımıza çıkıyor.

GTA 5’i örnek olarak aldığımızda, yaklaşık 100 GB’lık bir boyut olduğunu görüyoruz. 100 GB bir bilgiyi, 1.000 Mbps internet ile ne kadar müddette indireceğimizi ise saniyede indirilen bilgi ölçüsüyle ölçeceğiz. 1.000 Mbps internetimiz saniyede ortalama 125 MB/s bilgi indirebiliyor. GTA 5’i 100 GB olarak ele alırsak, her bir GB’ını 1024 MB olarak düşündüğümüzde 102.400 MB üzere bir kıymet çıkıyor. Bunu da 125’e böldüğümüzde 819 saniyeye ulaşıyoruz. Bu da yaklaşık 14 dakika yapıyor.

Yani GTA 5 üzere yüksek boyutlu bir oyunu 1.000 Mbps internet suratı ile 14 dakikada indirebilirsiniz.

1.000 Mbps Sürat ile Yüksek Çözünürlüklü Görüntüler İzleyebilirsiniz

Günümüzde çok yüksek çözünürlüklerle birlikte yüksek bitrate ve yenileme suratı sunan bir akış servisi şimdi yok. Lakin buna karşın YouTube 8K görüntüler için dayanak getirdi ve artık 8K görüntüler izleyebiliyoruz. Ayrıyeten TurkNet’in internet suratı konusunda başkan olduğu Netflix de 4K HDR sinema ve dizi kısımları yayınlıyor. Bu çözünürlüklerle birlikte de doğal ki anlık olarak indirmeniz gereken data ölçüsü hayli yükseliyor.

YouTube üzerinden 8K bir görüntü izlerken, 1.000 Mbps internetinizin yaklaşık 10’da 1’i kâfi oluyor. Buna HDR ve yüksek yenileme suratı eklendiğinde kıymet yaklaşık 2 katına çıksa da yeniden ziyadesiyle kâfi bir internetimiz olmuş oluyor. Sonları zorladığımızda, modeminize bağlı 5 kişi tıpkı anda YouTube’dan yüksek tazeleme oranına sahip 8K HDR görüntü izleyebilir.

Netflix’te de durum çok farklı değil. UHD yani 4K çözünürlük sunan Netflix, bu içeriklerde HDR ve öbür teknolojileri de sunabiliyor. Bu da yüksek internet suratı gereksinimi demek. YouTube’a nazaran Netflix içerikleri çok daha yüksek bitrate kıymetine sahip. Yani YouTube’daki 8K bir içerikle Netflix’teki 4K HDR bir içerik neredeyse tıpkı bant genişliğine muhtaçlık duyuyor. YouTube’un 8K görüntü için 1.000 Mbps’in 10’da 1’i kadarına muhtaçlığı varken, Netflix’in de 4K HDR içerikler için 1.000 Mbps’in 10’da 1’ine muhtaçlığı var. Yani bu da tıpkı modeme bağlı 10 kişinin birebir anda 4K HDR sinema yahut dizi kısmını izleyebileceği manasına geliyor.

Yüksek Çözünürlüklü İmajlı Görüşme Yapabilirsiniz

Pandeminin getirdiği şartlarla birlikte manzaralı görüşme yapma olasılığımız hayli arttı. Gerek işlerimiz için gerek de sevdiklerimizi görmek için manzaralı görüşmeler biçilmiş kaftan. Simetrik 1.000 Mbps bir internette, upload yani yükleme suratınız da 1.000 Mbps’ye erişiyor. İmajlı görüşme yaptığınız esnada hem upload hem de download suratının kıymeti yüksek.

Yüksek çözünürlüklü ve yüksek bitrate oranlı manzaralı görüşme takviyesi olan yazılım neredeyse yok. Standart olarak görebileceğimiz WhatsApp, Zoom, Skype üzere uygulamalar için çok da yüksek olmayan internet gereksinimi mevcut. Lakin konutunuzda tek olmadığınız bir durumda aileden birinin imajlı görüşme esnasında upload suratını tabir yerindeyse sömürmesi, bant genişliğini zorladığı için online oyun oynarken sizi epeyce olumsuz etkileyecektir. Bununla birlikte telefonlarımız yaptığınız görüşmeleri (eğer ayarladıysanız)  ya da görüşmede aldığınız notları ve görselleri yedekleyecektir. Yüksek bir upload suratına sahip olmanız, telefonlarınız yedekleme yaparken sorun yaşamanızın önüne geçecektir. Böylece interneti kullanan başka şahıslar bu durumdan etkilenmeden işini görebilecek.

Kaliteli Canlı Yayınlar Yapabilirsiniz

Instagram, Twitch ve YouTube üzere platformlarda canlı yayın yapan insan sayısı epey arttı. Şayet siz de bu ve bu üzere platformlarda canlı yayın yapan biriyseniz, simetrik 1.000 Mbps internet tam size nazaran. 1.000 Mbps internet suratı, yapacağınız yüksek çözünürlüklü ve yüksek bitrate kıymetine sahip yayınlarda bile zorlanmadan işinizi görebilecek cinsten bir sürat. Twitch, iştirak muahedesi olan yayıncıları için azamî 8000 bitrate yayın hakkı tanıyor. Bu da anlık 8 Mbps upload suratı kullanımı manasına gelmekte. Yani 1.000 Mbps olan upload suratınızın 8 Mbps kadarı yayın için kullanılıyor.

Kullanılan bu 8 Mbps, yayın yaptığınız esnada irtibatınızda rastgele bir sorun çıkarmaya mahzur olabilecek bir sürat olmadığından, online oyun oynarken rastgele bir sıkıntıyla karşılaşmayacaksınız. Ayrıyeten yayın yaptığınız internete bağlı öteki aygıtlar ve kullanıcılar da upload suratını kullanmalarına rağmen yayınınızı baltalayamayacak 🙂

Düşük Gecikme Oranıyla Düşük Paket Kaybı

1 Gbps yani 1.000 Mbps seviyelerindeki bir internet suratı ile yüksek bant genişliğine sahip olursunuz. Bu da işlerinizi hallederken rastgele bir ek gecikmeye yol açmaz ve paket kaybının da önüne geçer. Ayrıyeten fiber internet altyapı sayesinde ekstra düşük gecikme bedellerine ulaşırsınız.

Bant genişliğinin yüksek olmasını, bir otobandaki şerit sayısı ile oranlayabilirsiniz. Ne kadar çok şerit varsa trafik o kadar rahat ve süratli akar.

Gecikme ve paket kaybındaki azalmalar, çevrimiçi oyun, VoIP ve görüntü konferans kullanan herkes için çok daha âlâ bir tecrübe manasına geliyor.

Uygulama ve İşletim Sistemi Güncellemeleri

Kullandığımız bilgisayarlardan tutun, akıllı telefonlardan konuttaki akıllı aletlere kadar her eser için yazılım ve işletim sistemi güncellemeleri yayınlanıyor. Bu güncellemeler birden fazla vakit büyük olduğu için, yavaş internet kontakları sebebiyle hem kullanıcısına hem de birebir internete bağlı başka kullanıcılara potansiyel sorun olarak görebiliriz.

Bir Windows bilgisayar yahut akıllı telefonumuz için işletim sistemi güncellemesi geldiğini varsayalım. Güncellemenin yapılması elzem, bir an evvel bitmesi gerekiyor ve işinize döneceksiniz. 1.000 Mbps bir internet ile sıkıntı etmeniz gereken tek şey bilgisayar yahut akıllı telefonunuzun bu güncellemeyi kurma mühleti ve tekrar başlama mühleti olacaktır 🙂

Örneğin 2 GB (2048 MB) bir işletim sistemi güncellemesi, 1.000 Mbps (125 MB/s) internet ile yaklaşık 16 saniyede iner. Bundan sonrası aygıtınıza kalmış.

Bulut Oyun Platformlarında Gelişmiş Deneyim

2021 yılından itibaren tanınan olmaya başlayan bulut oyun servisleri, âlâ bir bilgisayarı olmayan yahut oyun dayanağı bulunmayan işletim sistemi kullanan bireyler için ülkü tahliller haline geldi. Fakat bu servisler oyunları lokal sunucularında işleyerek birebir bir Twitch yayını üzere kullanıcısına aktarıyor. Buradaki temel fark, Twitch yayınlarındaki oyunu yayıncılar oynarken, bulut oyun servislerindeki oyunu siz oynuyorsunuz.

Twitch üzere bir platformda bile düşük gecikme ayarını açtığınızda en az 3 saniyelik bir gecikme oluyor. Bu bulut oyun platformları için kabus üzere bir kıymet. Yani klavyeye bastığınız andaki komut yahut FPS oyununda rakibinize ateş etmek için fareyi tıkladığınızdaki komut 3 saniyelik bir gecikme ile iletilir.

Bulut oyun platformları, bu şekil gecikmeleri en aza indirmek için hayli gelişmiş bir internet altyapısı oluşturur. Lakin bu altyapıya ayak uydurmak için sizin de gelişmiş bir internete gereksiniminiz var.

Fiber altyapıdan yararlanarak gecikmeyi en aza indirebilir, 1.000 Mbps üzere bir süratle da bant genişliği gecikmesini ortadan kaldırarak problemsiz ve lagsız bir oyun tecrübesi yaşayabilirsiniz.

Aynı Anda Birden Fazla Aygıtınız İnternete Bağlanabilir

1.000 Mbps internet suratı, gördüğünüz üzere birçok işiniz için ziyadesiyle kâfi ve daha birçok şey için gereğince yer var. Konutunuzda kullandığınız bilgisayarınız ve Netflix izlediğiniz televizyonunuz dışında kullandığınız aygıtlar da olabilir. Bunlar ortasında akıllı süpürge, akıllı fırın, akıllı klima üzere eserlerle IP kameralar yer alıyor. Her biri bant genişliğinde bir yer kaplıyor ve internet tecrübenizi aşağıya çekebilir. Lakin 1.000 Mbps ile bu sorun da ortadan kalkıyor ve ağınızda oluşturdukları yük fark edilmeyecek hale geliyor.

Türkiye’nin başarılı servis sağlayıcılarından olan TurkNet, kendi altyapısıyla kullanıma açtığı GigaFiber hizmetini 139.90 TL’ye sunuyor. Üstelik vaat edilen 1.000 Mbps’e kadar olan sürat sırf download yani indirme suratında değil, upload yani yükleme suratında da kullanıcıların hizmetine sunuyor.

GigaFiber hizmeti, TurkNet’in öbür hizmetlerinde olduğu üzere taahhütsüz bir hizmet ve farklı bir operatörden geçmeniz durumunda taahhüt cayma bedelinin 1.000 TL‘ye kadar olan kısmı da TurkNet tarafından karşılanıyor. Adresinizde TurkNet GigaFiber varsa, siz de çabucak TurkNet’li olmak için müracaatınızı iletebilirsiniz.

  • Taahhüt ve kota yok: Hizmetinizi mutlu olduğunuz sürece kullanın. Kota kaygısı olmadan da Steam’den dilediğiniz üzere oyun indirebilir, Netflix’ten 4K içerik izleyebilir ve canlı yayın yapabilirsiniz.
  • Yüksek upload suratları: 1.000 Mbps sürat seçenekleriyle Zoom ve EBA üzere platformlara kesintisiz erişim sağlayın. Twitch, TikTok ve YouTube üzere platformlarda en yüksek kalitede canlı yayınlar yapın.
  • Dünya kalitesinde hizmet: TurkNet, dünya suratında ve kalitesinde GigaFiber’i büsbütün kendi altyapısında sunuyor. Sizi özgürleştiren, yüksek süratli ve müşteri odaklı hizmet, daima güzelleştirilmeye devam ediliyor.
  • 7/24 müşteri dayanağı: Dilediğiniz vakit TurkNet’e ulaşabilirsiniz. Dayanak talepleriniz süratli çözülüyor.
  • Hızlı müdahale ve tahlil: TurkNet’in kendi altyapısında olan bu hizmette gerekli tüm müdahaleleri kendi uzman grubu rekor müddetlerde yapabiliyor.

Bağımsız kuruluşlara nazaran Türkiye’nin sürat performans birincisi TurkNet

Farklı bağımsız kuruluşların yaptığı çalışmalara nazaran Türkiye’de sürat konusunda birinci ve en kaliteli internet ilişkisini TurkNet’liler kullanıyor. Dünyanın en yaygın kullanılan iki sürat testi platformu olan nPerf ve Speedtest’in yayımladığı raporlara nazaran TurkNet, Türkiye’nin sürat birincisi oldu.

İnternet sürat testi platformu nPerf’ün 2021 yılı sabit genişbant internet raporuna nazaran tüm alt kategori değerlendirmelerinde yılın sürat birincisi TurkNet oldu. 1 Ocak 2021 ile 31 Aralık 2021 ortasında kullanıcıların yaptığı sürat testi sonuçlarına nazaran TurkNet ortalama 45.13 Mb/s ile download (indirme) suratlarında açık orta başkan oldu. TurkNet, 14.88 Mb/s ile upload (yükleme) suratlarında ve 24.31 ms ile gecikme müddetlerinde de birinci sırada yer aldı.

Aynı anda birçok aygıtla internete bağlanma, canlı görüntü yayını yapma, online oyun oynama, 4K çözünürlüğünde sinema izleme üzere yüksek ilişki kapasitesi gerektiren kullanımlarda TurkNet’in 1.000 Mbps’ye varan hizmeti fark yaratıyor.

Bağımsız sürat testi platformu Speedtestin, Speedtest Intelligence bilgilerine nazaran 2021’in ikinci yarısında olduğu üzere 2022’nin 1. çeyreğinde de Türkiyenin en süratli internetini TurkNet sundu.

Speedtest, yüksek suratların değerli olduğunu lakin âlâ bir tecrübe için kontağın da dengeli olması gerektiğini belirtiyor. Bu noktada ortaya çıkan Tutarlılık Puanı, internet servis sağlayıcıların Speedtest.net’in kriterlerine ne kadar ahenk gösterdiğini ortaya koyuyor. Burada da TurkNet’in rakiplerinden açık bir farkla önde olduğu görülüyor.

TurkNet’e mevcut aboneliğinizi iptal ettirmeden geçebilirsiniz

Müşteriler internet sitesindeki müracaat adımlarını uygulayarak yahut telefon üzerinden müracaat sistemini kullanarak TurkNet’e geçişleri için birinci adımı atıyor. Akabinde TurkNet, müşteriler için tüm geçiş sürecini yöneterek zahmetsiz bir geçiş süreci sunuyor. Bu sayede size ayrılan mevcut portu kaybetme riski olmadan ve internetiniz neredeyse hiç kesilmeden geçiş yapabiliyorsunuz.

Bununla birlikte, TurkNet’e geçen kullanıcıların mevcut internet servis sağlayıcı operatörlerindeki cayma bedelleri TurkNet GigaFiber’de 1.000 TL’ye kadar, öteki altyapılarda 240TL’ye kadar TurkNet tarafından ödeniyor.

Diğer operatörlerden TurkNet’e nasıl geçilir?

Sizin hiç yerinizden kalkmanıza gerek yok. Mevcut internet aboneliğinizi iptal etmeden TurkNet’e geçiş yapabilirsiniz. Birinci olarak müracaatınızı yapıyorsunuz, akabinde kurye ile kapınıza gelen operatör değişikliği dokümanlarını imzalamanız kâfi. TurkNet, sesli onayınızı aldıktan sonra değişiklik talebinizi operatörünüze iletiyor ve 48 saat içerisinde bu talebe yanıt verilerek geçişiniz tamamlanıyor.

Farklı operatörlerden geçiş süreci de, daha evvel anlattığımız “3 Adımda Nasıl TurkNet’li Olurum?” rehberimizdeki ile benzeri ilerliyor. Abonelik başvurusu süreçlerine geçmeden evvel altyapı sorgulaması yaparak geçebileceğiniz tarifelere ve kullanabileceğiniz sürat ölçüsüne göz atabilirsiniz. Şayet Kablonet, Superonline yahut Vodafone fiber altyapısı üzerinden hizmet alıyorsanız, operatör değişikliği süreçleri yapılamamaktadır.

Aboneliğinizi iptal ettirmeden TurkNet’e geçmenin avantajları

Mevcut internet aboneliğinizi iptal ettirmeden TurkNet’e geçiş yaptığınız takdirde birçok avantaj elde etmiş olursunuz. Birinci olarak abonelik süreçleriniz sıfır bir aboneliğe nazaran çok daha kısa sürüyor. Esasen halihazırda kullandığınız bir portunuz olduğunuz için onu da kaybetmemiş olursunuz.

Artı olarak sıfır aboneliklerde olan heyetim hizmeti fiyatını ödemezsiniz. Yeni bir suram yapılmayacağı için bu türlü bir hizmete gereksiniminiz olmaz.

TurkNet altyapı sorgulama süreci nasıl yapılır?

Türkiye’nin önde gelen internet servis sağlayıcılarından olan TurkNet, internet başvurusu öncesinde altyapınızın hangi teknolojiyi ve hangi suratı desteklediğini belirten bir altyapı sorgulama sistemine sahip. Bu sistem sayesinde adresinizdeki altyapının DSL ya da Fiber olup olmadığını ve desteklediği azamî suratı görebilirsiniz.

TurkNet’in altyapı sorgulama sistemi iki biçimde çalışıyor; adres ile sorgulama ve sabit telefon numarası ile sorgulama. Her iki usulle altyapı sorgulama süreçleri şu halde;

TurkNet Adres ile Altyapı Sorgulama

TurkNet’in altyapı sorgulama sistemi, üstte da belirttiğimiz üzere hem adres hem de sabit telefon numarası üzerinden yapılabiliyor. Lakin günümüzde birden fazla müşteri artık sabit telefon çizgisi kullanmıyor. En yaygın seçenek olan adresle altyapı sorgulama süreci ise şu halde;

Altyapı sorgulama sistemine girdikten sonra, karşımıza çıkan Adres Bilgisi ile Sorgula ve Telefon No ile Sorgula seçeneklerinden Adres Bilgisi ile Sorgula seçeneğine tıklayın. Buradan sonra vilayet, ilçe, mahalle, cadde, sokak, bina ve daire numaraları bilgilerini doldurarak Altyapı Sorgula butonuna tıklayın.

Sorgulama süreci bittiğinde şöyle bir ekranla karşılaşacaksınız;

Bizim sorguladığımız örnek adreste 80 Mbps hıza kadar dayanak sunan VDSL bir altyapı hizmeti bulundu. Bu sürat, sabit altyapıda tüm servis sağlayıcılardan alabileceğiniz azamî suratı gösteriyor. İster DSL ister Fiber altyapıda olun, TurkNet internet hizmetini tek fiyatla 139,90 TL’ye sunuyor. Ayrıyeten sunulan suratı konutunuzda kullanırken altyapı kalitenize ek olarak bina, daire tesisatınızın ve modeminizin de değerli olduğunu belirtelim.

TurkNet’in altyapı sorgulama servisi, 80 Mbps destekleyen internet tesisatımız için bize Özgür İrtibat 100 paketini önerdi. Bu kısım, sorguladığınız adreste çıkacak olan kestirimi sürate ve altyapı cinsine nazaran değişiklik gösterecek. Çabucak aşağısında da TurkNet’in kota ve taahhüt koymadığını hatırlatan, ayrıyeten 30 gün içinde %100 iade seçeneği sunan hizmetleri görülüyor. Ayrıyeten bize sunulan VDSL tarifesinde, diğer internet servis sağlayıcı operatörlerden geçmemiz durumunda 240 TL’lik cayma bedeli karşılandığını görüyoruz.

Sabit Telefon Numarası ile Altyapı Sorgulama

Bu süreç için de tekrar altyapı sorgulama sistemine girdikten sonra, karşımıza çıkan Adres Bilgisi ile Sorgula ve Telefon No ile Sorgula seçeneklerinden bu sefer Telefon No ile Sorgula seçeneğine tıklayın.

Buradan sonra Sabit telefon no giriniz boşluğuna, adresinize kayıtlı ev/iş telefonu numarasını girerek, altyapı sorgulama sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Altyapımızın desteklediği suratı öğrendiğimize nazaran, üç basamaklı müracaat sürecine geçebiliriz. Bu müracaat sürecinde sizden istenecek bilgiler ise şu biçimde;

İlk olarak kimlik bilgileriniz ve hizmet alacağınız yerin açık adres bilgilerini hazırda bulundurmanız gerekiyor. Ayrıyeten mevcut aboneliğinize ilişkin hizmet numaranızı sizden isteyecektir. Kimi operatörlerde bu hizmet numarası “devre numarası” yahut “xDSL numarası” olarak da isimlendirilebiliyor.

Hizmet numaranız 17, 18 yahut 88 ile başlayan 10 haneli numaradır. Hizmet numaranıza, kontratınız ya da faturanızın sağ tarafındaki hizmet numarası kısmından ve turkiye.gov.tr (e-devlet)’ye giriş yaparak “sabit çizgi sorgulama” kısmından ulaşabilirsiniz. Ayrıyeten bu bilgiyi hizmet aldığınız operatörden de “Hizmet (xDSL) numaramı öğrenmek istiyorum.” diyerek talep edebilirsiniz.

İlk kademe: Müracaat sonrası dokümanları hazırlama

TurkNet, ortalama 5 gün içinde internet irtibatınızı sağlıyor. İnternet sitesi üzerinde yer alan abonelik müracaat sayfası veya 0850 288 80 81 numaralı telefon üzerinden birinci müracaatınızı yapın. Müşteri olarak sizin yapmanız gereken tek süreç ise kimlik evrakınızın her iki yüzünü de fotoğraflayıp Online Süreç Merkezi veya TurkNet Taşınabilir Uygulaması‘na yüklemek.

İkinci etap: Sınırınızın TurkNet’e geçiş işlemi

TurkNet, birinci evreyi tamamladıktan sonra mevcut internet servis sağlayıcınız ile olan süreçlere geçiş yapıyor. Burada abonelik iptali üzere rastgele bir süreç yapmanıza gerek kalmadan TurkNet’e geçişiniz sağlanıyor. Ayrıyeten mevcut operatörünüzdeki size ayrılan port da korunarak tekrar TurkNet ile kullanımınıza ayrılıyor.

Servis sağlayıcı değişikliği talebinizi eski servis sağlayıcınıza sizi hiç uğraştırmadan kapınıza gelerek sizden alacağı dokümanlarla iş buyruğu olarak TurkNet gönderiyor. TurkNet talebi ilettikten sonra servis sağlayıcınız geçiş için onay veriyor. Bu süreç ile birlikte hizmetiniz taşınır ve kullanmaya başlayana kadar da fatura ödemezsiniz.

Üçüncü ve son basamak: İnternetinizin faal edilmesi

İnternetiniz faal olmadan fatura ödemeye başlamazsınız. Geçiş süreçleriniz tamamlandıktan sonra TurkNet size yeni modem şifrenizi SMS olarak bildiriyor. Bu noktada modeminizi yine kurmanız gerektiği için bu mevzuda size hem online içeriklerle hem de telefon üzerinden dayanak oluyorlar. Meselesiz bir biçimde internetiniz faal olduktan sonra TurkNet dünyasına girişiniz tescillenmiş olur. Artık taahhütsüz ve birinci ay beğenmezseniz paranız %100 iade garantili internet hizmetinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

TurkNet başvurusu nasıl yapılır?

İlk evrede da bahsettiğimiz üzere müracaat süreçlerini iki kanaldan yapabiliyorsunuz: web sitesi ve 0850 288 80 81 telefon sınırı. Başvuruyu online olarak yapmak isteyen kullanıcılar, bu sayfa üzerinden süreçlerini gerçekleştirebiliyor.

4 adımda online müracaat süreci ise şu halde;

1- Bağlantı Bilgileriniz

TurkNet, hizmet söyleşmesini hazırlamak için online müracaat formunun birinci adımında irtibat bilgilerinizi talep ediyor. Bu doğrultuda Ad/Soyad, e-posta adresi ve telefon numaranız isteniyor. Ayrıyeten ferdî bilgi aydınlatma formunu ve datalarınızın işlenmesini onayladığınız adım da bu kademede.

2- Adres Bilgileriniz

Online müracaat formunun ikinci kademesinde varsa halihazırda kullandığınız internet operatörünüzün bilgilerini girmeniz gerekiyor.

İnternet Var seçeneğini seçip, mevcut internet servis sağlayıcının hizmet numarası (XDSL numarası) bilgisini girmeniz kâfi olacaktır. Ayrıyeten farklı bir servis sağlayıcıdan geçiş yapmanız durumunda 240 TL’ye kadar, TurkNet GigaFiber servisine geçmeniz durumunda da 480 TL’ye kadar taahhüt cayma bedeli TurkNet tarafından karşılanıyor. Artık sonraki etaba geçebilirsiniz.

3- Tercihler

Adres ve mevcut internet sağlayıcınızın bilgilerini doldurduktan sonraki basamakta, altyapınızın desteklediği azamî surattaki tarifeyi görebilirsiniz.

Üçüncü basamak penceresinde, üstte da belirttiğimiz üzere tercihlerinizi yapmanız istenmekte. İnternet Sürat Seçimi kısmında altyapınızın desteklediği azamî suratı içeren tarifeyi görebilirsiniz. Ek Hizmet Seçimi kısmından ek tercihlerinizi seçebilirsiniz. Örneğin modeminiz yoksa hem ADSL/VDSL hem de fiber suratları destekleyen, yüksek WiFi performansı sunan, fiyat performans eseri modemi avantajlı ödeme formülleri ile satın alabilirsiniz.

Bunlara ek olarak sabit IP (static ip) hizmeti ve inançlı internet profili tercihlerinizi de yapabilirsiniz. Bu etaplar tamamlandıktan sonra sıra fatura tercihlerinize geliyor. Faturanızı yeşil dostu olarak e-posta adresinize mail olarak isteyebilirsiniz.

4- Kimlik ve Ödeme Bilgileri

Online müracaat sürecinin dördüncü ve son kademesi kimlik doğrulamasını içeriyor. Bu etapta kimlik evrakınızın bilgileri ve fatura için ödeme sistemi bilgileriniz isteniyor. Lakin tercihlerinizde modem seçeneğini seçmeniz durumunda, bu fiyatlandırma kartınızdan alınıyor ve o basamakta diğer bir ödeme alınmıyor.

TurkNet, geçtiğimiz günlerde GigaFiber altyapı genişletme çalışmalarının bir kesimi olarak, kullanıcıların altyapı taleplerini değerlendirmeye aldığı yeni bir müracaat sistemi duyurdu. Bu sistemle kullanıcılar adreslerini girerek, bulunduğu bölgeye TurkNet GigaFiber altyapısının gelmesini sağlayabiliyor.

Bu süreç için öncelikle TurkNet’in GigaFiber İstiyorum sayfasına gidin. Bu sayfanın orta kısmında “GigaFiber istiyorum” isimli butona tıklayın. Açılan sayfada, sizden adresiniz istenecek. Adres bilginizi girdikten sonra, mevcut altyapı durumunuzu içeren bir ileti göreceksiniz. Test adresimizde şimdi GigaFiber altyapısı olmadığından, “Üzgünüz, “şimdilik” GigaFiber altyapınız bulunmuyor. Çabucak altyapı talebinizi iletebilirsiniz.” iletisi ile karşılaşıyoruz.

Bu bildirinin çabucak altında, GigaFiber altyapısı talebinizi iletebilmeniz için irtibat bilgilerinizi doldurmalısınız. Akabinde ise Şahsî Bilgi Aydınlatma Metni’ni okuyup onaylayarak “Adresime GigaFiber İstiyorum” butonuna basın.

TurkNet web sitesinde yapmanız gereken süreçler bu kadar. Artık tek yapmanız gereken, müracaat sırasında verdiğiniz e-posta adresinize gelen doğrulama linkini kullanarak müracaatınızı gerçekleştirmek olacaktır. TurkNet, adresinizdeki taleplere nazaran durumu kıymetlendirecek ve GigaFiber çalışmaları için listeye ekleyecektir. İşte tüm süreç bu kadar kolay.


TurkNet sponsorluğunda Technopat okurlarına faydalı olması için hazırlanmıştır: https://www.technopat.net/turknet bölümünde internet odaklı yardımcı makalelerimizi bulabilirsiniz.

– Advertorial / Reklam –